Масштабні російські ракетні атаки підштовхують Україну до проведення фундаментальної реформи, пов’язаної з децентралізацією енергосистеми. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав експерт енергетичного ринку Геннадій Рябцев.
Він зазначив, що енергетична стратегія України на період до 2035 року поставила завдання розукрупнення, децентралізації, диверсифікації джерел енергії. Війна прискорила реалізацію цього сценарію.
“Усі держави, особливо якщо йдеться про тих, хто завозить енергетичні ресурси, залежить від зовнішніх постачань енергетичних ресурсів, поставили перед собою стратегічну мету позбутися залежності зовнішньої. І для цього їм необхідно вжити заходів, спрямованих для того, щоб створити у власних територіальних межах або в межах Європейського Союзу, якщо йдеться про міждержавні об’єднання, сукупність самодостатніх з енергетичної точки зору об’єктів. Тобто якщо є можливість використовувати місцеві джерела енергії, якщо їхнє використання не супроводжується викидами в навколишнє середовище токсичних речовин або парникових газів, то тоді ці процеси необхідно стимулювати якомога більше”, — сказав Рябцев.
За його словами, у Європейському Союзі вже давно займаються стимулюванням забезпечення власної енергодостатності окремих населених пунктів, промислових підприємств, регіонів, домогосподарств. Таким чином, якщо раніше існували якісь величезні компанії, енергетичні монополісти, які встановлювали ціни на вироблену ними енергію, та енергетичні монополісти, які займалися розподілом енергії, то тепер ті споживачі, які були залежні від цих компаній, самі починають генерувати електричну енергію, використовуючи місцеві джерела. Вони стають просьюмерами — людьми, компаніями, господарчими суб’єктами, які не тільки виробляють електричну енергію, а й продають її надлишки.
“І раніше цю систему налагодити було неможливо, оскільки вона вимагала дуже серйозних автоматизованих систем управління, балансування, які б узгоджували обсяги генерації з обсягами споживання в реальному часі. Тобто сьогодні на сьогодні… Зараз такі можливості балансування з’явилися. І тому ось ця стара система, заснована на монополії великих компаній, які генерували енергію, розподіляли її, постачали її споживачам, відходить у минуле. І війна в Україні прискорила процес відмови від такої системи та забезпечення повної енергетичної самодостатності як держави Україна, так окремих споживачів, аж до кожної квартири, кожного громадянина нашої країни”, — сказав Рябцев.
Експерт зазначив, що в України є два шляхи: або заплатити за децентралізацію, або далі залежати від енергетичних монополістів і від тих, хто ззовні постачає енергетичні ресурси. Рябцев пояснив, що саме завдяки децентралізованій енергосистемі після припинення постачань російських вуглеводнів країнам ЄС вдалося уникнути кризи, пов’язаної з нестачею енергії ресурсів.
“Але ми бачимо високі ціни. І, на жаль, ці високі ціни є платою за енергетичну самодостатність і платою за енергетичну незалежність, енергетичну безпеку. Так, держава допомагатиме в цьому, так, в цьому буде і міжнародна технічна допомога. І зараз досить великі кошти вливаються в енергетику України та в реалізацію проєктів якраз щодо забезпечення енергетичної самодостатності як окремих регіонів, так і України загалом”, — сказав Рябцев.
Він наголосив, що великі вкладення необхідні для зміни моделі, але змінивши її, Україна вже буде виробляти самостійно і розподіляти енергію, яка буде набагато дешевшою, ніж та, яку “з панського плеча нам передавала Російська Федерація”.
Читайте також: Блекаут в Україні вже неможливий навіть теоретично, — експерт з питань енергетики