Понад 15 млн тонн зерна за 5 місяців: як Україна підтримує продовольчий баланс у світі (ВІДЕО)

Завантаження зерна на судна для експорту. Фото: mind.ua

До початку повномасштабного вторгнення Росії Україна посідала 4 місце у світі з експорту зерна. За даними Європейської комісії, на країну припадає 10% світового ринку пшениці, 15% — кукурудзи, і 13% — ячменю. Україна також є найважливішим гравцем на ринку соняшникової олії, забезпечуючи понад 50% світового ринку. Експерти пояснюють: якщо Україна зникне зі списку експортерів кукурудзи та пшениці, це може призвести до серйозних наслідків для глобальної продовольчої безпеки, інформує FREEДОМ.

Україна поступово стає лідером забезпечення світової продовольчої безпеки, про що раніше заявив президент Володимир Зеленський у своєму виступі перед депутатами Верховної Ради.

За його словами, в межах роботи зернової угоди, тільки за 5 місяців Україна експортувала з портів Одеси понад 15 млн тонн зерна. Його відправили до 40 країн Азії, Європи та Африки.

“Цей рік показав, що без українського фермера, без українського аграрного експорту неможливо забезпечити не тільки продовольчу, а й соціальну безпеку для десятків країн Африки, Азії та Європи. Дві наші ініціативи — експортна зернова ініціатива та програма Grain from Ukraine (“Зерно з України”) — повернули світу життєво необхідну стабільність”, — резюмував Зеленський.

У межах програми “Зерно з України” до весни наступного року з портів Одеси планують відправити 60 суховантажів із зерном, особливо до країн Африки та Азії. За словами президента, незважаючи на війну, Україна продовжуватиме тримати курс на збереження і розвиток продовольчої гуманітарної місії у світі.

“Уже понад 30 держав-донорів і близько 200 млн дол. — це наша друга зернова ініціатива, гуманітарна. Євросоюз і Катар, Туреччина і Японія, Норвегія і Південна Корея, Канада і Сполучені Штати Америки — це лише початок глобального гуманітарного коридору для країн, що зіткнулися із загрозою голоду. Голоду через Росію. Навіть зараз, коли нам важко, ми розділили наш український хліб із тими, кому ще важче”, — сказав Володимир Зеленський.

У Мінагрополітики України зазначили, що в межах Grain from Ukraine з українських портів уже вийшли три судна, на борту яких перебувало 80 тис. тонн пшениці для Ефіопії та Сомалі. Перше судно вирушило 3-го грудня.

“Перші чотири країни, до яких відходять вантажі — це Сомалі, Ємен, Ефіопія і Судан. У Сомалі справді дуже велика проблема з голодом — 8 млн людей страждають від нестачі продовольства, але мене жахнула ця цифра, що понад мільйон людей стали переселенцями через відсутність води і продовольства. У Ємені, інша країна, яка входить до цього списку, від гострого недоїдання потребують лікування 1,2 млн жінок, які вагітні або годують груддю, і ще 2-3 млн дітей віком до п’яти років”, — розповів дослідник Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Роман Нейтер.

Наразі в Україні проводять тендер на закупівлю 75 тис. тонн пшениці для Ефіопії та Ємену. У Міністерстві агрополітики прогнозують, цьогоріч обсяг врожаю становитиме близько 65 млн тонн, з урахуванням зернових та олійних культур. Втрати України в аграрному секторі оцінюють у понад 40 млн дол. Але торік був рекордний урожай за всю історію України, і становив 108 млн тонн.

“В Україні достатньо пшениці, щоб забезпечити внутрішні потреби. Вона зараз найдешевша у світі тут, усередині країни. У нас у запасі понад 20 млн тонн, з яких експортувати потрібно понад 70%”, — заявив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський на пресконференції в Брюсселі.

Якщо торік лідером серед країн-торговельних партнерів України був Китай, то цього року — це країни Євросоюзу, Польща та Румунія. За межами ЄС найбільше українського аграрного експорту спрямовано до Туреччини, Китаю та Індії.

“Якщо ми говоримо про Євросоюз — це, в основному, соняшникова олія, насіння соняшнику, це соя, ріпак і фуражна кукурудза, яка використовується для місцевого тваринництва. Якщо ми говоримо про азіатські країни, то це в основному фуражна кукурудза. Зокрема, вона експортується в Китай. Тому що там дуже розвинене свинарство. Це соняшникова олія. Вона активно експортується в Індію. Якщо говоримо про африканські країни, то це здебільшого продовольча пшениця — те, що потрібно бідних країнам для того, щоб боротися з голодом”, — зазначає аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.

За даними аналітиків Українського клубу аграрного бізнесу, 2022 року дохід України від експорту аграрної продукції становитиме 23,3 млрд дол. Це на 16% менше за аналогічний показник минулого року. За даними Держприкордонслужби України, найбільший дохід за період війни Україна отримала від експорту кукурудзи та рослинної олії.

“Продукція АПК вже давно займає значну частку в експортній виручці, і в поточних умовах вона продовжує збільшуватися. Так, у листопаді ця частка становила 68%. Основна причина такого зростання — це, з одного боку, значна зацікавленість світової спільноти в українській сільськогосподарській продукції, а з іншого — більш ніж достатня її кількість в Україні, яка значно перевищує внутрішні потреби”, — ідеться в повідомленні Українського клубу аграрного бізнесу.

У 2021 році тільки Україна забезпечувала продовольчу безпеку 400 млн осіб. Нині, за даними ООН, ця цифра втричі менша: 131 мільйон. Водночас Росія зібрала на тимчасово окупованих територіях України приблизно 6 млн тонн пшениці та приблизно 88% озимих культур, які могли доправити країнам, які цього потребують.

Згідно з даними Bloomberg, загальна вартість вкраденого Кремлем продовольства — близько 1 млрд дол. Але експерти кажуть, що оцінити обсяги складно, оскільки відправники приховують походження вантажів, а Росія заперечує крадіжку українського продовольства.

Читайте також: РФ експортує вкрадене зерно: що Україна робить, щоб зупинити Москву (ВІДЕО)

Прямий ефір