Більшість країн вже не цікавить, чи почує їх Росія — Зеленський розповів про досягнення та цілі України

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

28 грудня президент України Володимир Зеленський виступив із традиційним щорічним посланням до Верховної Ради.

Країни ЄС багато змін провели вперше

Передбачувано, що послання глави держави цього року відрізняється від аналогічних виступів усіх українських президентів за всю історію України. Адже вже дев’ять місяців країна веде боротьбу із жорстоким, агресивним режимом РФ. За цей час змінилася не лише Україна, а й увесь світ тепер інший — у ньому найменше бояться Росію. На цьому наголосив Володимир Зеленський.

“За десять місяців цього року ми допомогли всім. Ми допомогли Заходу віднайти себе знову, повернутися на глобальну арену й відчути, наскільки Захід переважає. Ніхто на Заході вже не боїться й ніколи не буде боятися Росії. Ми допомогли Євросоюзу набути справжньої суб’єктності. Допомогли Європі відчути себе не кількома чемпіонатами з командами різного рівня, а однією сильною командою, яка разом з усім вільним світом бореться за цю важливу перемогу”, — сказав Зеленський.

Він підкреслив, що саме Україна об’єднала Європейський Союз: “Україна цементовує Євросоюз і весь вільний світ боротьбою за свободу та мир”. І тепер багато країн Європи зробили певні кроки вперше в історії Євросоюзу. Наприклад, змінили своє законодавство та свої політичні правила, щоб надавати збройну підтримку Україні. Вперше в історії деякі країни Європи переглянули поняття нейтралітету, щоб протистояти російській агресії.

“Бути нейтральними зараз — це бути, даруйте, аморальними. 143 держави проголосували за резолюцію Генасамблеї ООН на підтримку територіальної цілісності України та повну реалізацію Статуту ООН”, — зазначив Зеленський.

Досягнення України — і завдяки, і всупереч

Президент України перерахував головні здобутки України, які та зробила.

“Цьогоріч ми здобули для України статус кандидата на вступ у Європейський Союз. Але наше досягнення не тільки в цьому. Це лише частина досягнення. Україна заслуговує на цей статус давно. Ми це знаємо. Ще років 20 тому ми могли б бути там, мати цей статус”, — зазначив президент.

Але головне, за його словами, те, що наразі без України жодне об’єднання в Європі не буде сильним.

Також Володимир Зеленський згадав про військові досягнення української армії: звільнення острова Зміїний, втечу російських окупантів із Київської, Херсонської та Харківської областей, знищення кількох флагманів РФ у Чорному морі.

“Сьогодні українські воїни доводять, що велич — не від розмірів держави, не від запасу ракет і не від здатності когось до чогось примушувати… Понад 1800 міст та сіл України нам уже вдалося звільнити від окупанта”, — наголосив глава держави.

Він нагадав, що для відбиття російських атак поступово Україна отримувала і продовжує отримувати від країн-партнерів зброю, про яку дев’ять місяців тому взагалі не йшлося.

Змінилися глобальні пріоритети

Президент виділив кілька важливих пунктів, на які спиратиметься не лише Україна, а й світ: справедливість, єдність і безпека, яка включає військовий, економічний, енергетичний, продовольчий аспекти.

“Єдність — це те, що дозволяє нам зараз зміцнювати суспільство, зміцнювати нашу державу й змінювати негативні тенденції нашої багатовікової історії… І, вибачте, якщо хтось із політичного класу України думає, ніби, коли він спускається на лижах із гори, то цим мотивує солдатів підніматися з окопів і йти у наступ, — це ознака божевілля, і таких у політиці не буде”, — звернувся президент до народних депутатів.

Щодо енергетичної безпеки він зазначив, що розвиваючи українську атомну генерацію, а також водневу енергетику, країна зможе забезпечити свої потреби, а у мирний час — і Європу.

Говорячи про продовольчу безпеку, президент наголосив на розвитку відносин з країнами Африки та іншими державами Глобального Півдня.

“Цей напрям зовнішньої політики отримав спеціальний пріоритет. Ми вже стаємо — і станемо! — лідером глобальних зусиль заради продовольчої безпеки. Цей рік показав, що без українського фермера, без українського аграрного експорту неможливо гарантувати не лише харчову, а й соціальну безпеку для десятків країн Африки, Азії та Європи. Дві наші ініціативи: експортна зернова ініціатива і програма Grain from Ukraine, “Зерно з України” — повернули світу життєво необхідну стабільність. Понад 15 мільйонів тонн продовольства на експорт до більш ніж сорока країн лише за пʼять місяців в умовах повномасштабної війни — це наша перша зернова ініціатива”, — сказав Зеленський.

Ще один важливий елемент безпеки — стабільний розвиток бізнесу.

“Бізнес зараз — це також захист України. Податки зараз — це теж безпека. Цього року в нас не було затримок із зарплатами нашим рідним вчителям і лікарям. Були проіндексовані пенсії, як це передбачено законодавством України. На деокупованій території виплати йшли одразу, коли там завершуються стабілізаційні заходи. На оборону за рік спрямовано понад трильйон 200 мільярдів гривень. Звичайно, вагому роль відіграли фінансова допомога партнерів та інші залучені кошти, це правда. Але маємо пам’ятати, що фінансування Збройних Сил України — це передусім внутрішній ресурс від податків українців, від мит, облігацій та інших подібних джерел. І кожна несплачена гривня податків — це гроші, забрані в наших військових”, — нагадав президент.

Окрему увагу він звернув на те, що має бути створений міжнародний трибунал над військовими злочинцями. І подякував Нідерландам за лідерство у цьому питанні.

“Створення трибуналу щодо злочину агресії — це невід’ємна частина політики нашої держави. Я впевнений, що трибунал запрацює. Запрацює й міжнародний компенсаційний механізм, який ми будуємо. При цьому маємо по максимуму співпрацювати з Міжнародним кримінальним судом”, — сказав Зеленський.

Він також згадав про тих, хто зараз перебуває в катівнях російських та окупаційних в’язниць, у полоні.

“За час після 24 лютого нашій команді вдалося звільнити з російського полону 1456 людей”, — повідомив президент.

Завершуючи свою промову, Зеленський нагадав народним обранцям України про соціальні права громадян як у країні, так і за її межами.

“Захист прав людини, вирівнюванняЗахист прав людини й вирівнювання соціальних та особистих свобод в Україні та в передових країнах перебування наших переселенців. Створення сучасної ветеранської політики. Це дуже важливо! Створення в Україні сучасної системи реабілітації тих, кого війна поставила в найскладніше становище. Щоб у нашому суспільстві було саме це відчуття – що ніхто у нас не є зайвим. Це завдання… Що про всіх українців ми піклуємося, що кожному й кожній можемо допомогти. Країна, яка підтримує всіх своїх, є країною, у яку хочеться повернутися”, — сказав президент.

Володимир Зеленський визнав, що вся територія України сьогодні потребує розбудови об’єктів інфраструктури, енергетики, соціальної сфери та іншого, що не відповідає сучасним вимогам безпеки. Але й сама система безпеки у світі потребує, перш за все, нового устрою — нових гарантій і правил. А головне завдання України у цьому устрії — повернути свої території та відновити суверенітет.

Прямий ефір