У Збройних силах України (ЗСУ) не називають точної кількості іноземних військових, які захищають Україну. Але, за неофіційними даними, це десятки тисяч військових із 55 країн. Вони брали участь у битві за Харків і в деокупації кількох українських населених пунктів. Їх називають Інтернаціональний легіон, повідомляє FREEДОМ.
35-річний поляк Даніель Штібер героїчно загинув у боях на території України. За словами його батька Мирослава Штібера, Даніель до повномасштабного вторгнення Росії до України жив у Варшаві. Вирішив приїхати в Україну і стати добровольцем. Він загинув, намагаючись врятувати товариша. Його батько каже, що син ішов захищати не тільки Україну, а й Польщу, а також усю Європу.
“Я написав йому, щоб він був сміливим, бо він бореться з армією темряви і на боці добра. І він мені написав: “Дякую, тату”. Я поважаю те, що він зробив, і поважав це від самого початку. Він зробив свій вибір, повністю усвідомлюючи, що йде на ризик, але він хотів вільної нації, захисту Польщі, Європи та світу”, — поділився батько польського бійця.
Новий підрозділ “Інтернаціональний легіон територіальної оборони України” було сформовано в лютому цьогоріч. До нього входять представники 55 країн, зокрема Бразилії та Південної Африки, Японії та Нової Зеландії. Також у його складі поляки, громадяни Канади та країн Балтії. Фінансується легіон українською армією.
“Це стосується всіх витрат на проживання, зарплати бійців, зброї та амуніції. Є в нас додатковий збір грошей від приватних донорів, насамперед із Заходу, і ми ці гроші, які збираємо на різних платформах через різних посередників, витрачаємо виключно на обладнання для наших бійців, яке не входить до стандартного військового комплекту, що видають ЗСУ, і який потрібен на полі бою”, — розповів речник Інтернаціонального Легіону територіальної оборони України Дам’єн Магру.
Основою Інтернаціонального легіону стали іноземці-добровольці, які приєдналися до українців на початку війни на Донбасі у 2014 році. Найбільший за чисельністю — Грузинський національний легіон.
“Для грузина — це дуже принципове питання, тому що Україна була єдиною країною в 90-х роках під час агресії Росії до Грузії, яка підтримала Грузію, яка прислала своїх добровольців. І надалі, наприкінці війни, допомогла евакуюватися мирним жителям, які практично мали бути розстріляні з боку російських військ, що тоді окупували територію Абхазії. І взагалі коріння дружби українсько-грузинської теж іде в історію”, — сказав командир Грузинського національного легіону Мамука Мамулашвілі.
Головна вимога для відбору в легіон — досвід участі в бойових діях.
“Ми знаємо, що на початку війни добровольцями зголосилися кілька британських солдатів, які до цього служили в британських збройних силах. Тобто вони знають, що роблять, не є тягарем для українських військових. З іншого боку, приїжджають люди, у яких немає будь-якого військового досвіду. У цьому разі українській владі потрібно або розвертати їх назад, або направити на якусь волонтерську роботу, бо інакше вони стануть більшою відповідальністю для українських сил”, — коментує експертка стратегічного дослідницького центру Rand Алісса Дімус.
Командир вітає новобранців в одному з міжнародних підрозділів так:
“Я сподіваюся, що ви залишитеся захищати Україну і вбивати зі своїх автоматів росіян. Зрозуміло?”.
Іноземні добровольці поділилися своїми думками:
- “Я налаштований рішуче, як ніколи, боротися за цю красиву країну”.
- “Не тільки за Україну, а й за Тайвань. Я тут, щоб боротися за свободу і незалежність”.
- “За світову демократію і проти диктатора. Якщо залишуся живий, буду тут. Поки війна не закінчиться”.
Військовий Део Магі має досвід 4 місяці в лавах Британської армії. У його батальйоні за останні місяці загинуло 4 товариші по службі. Део каже, попри свій досвід, усвідомлює ризики щоразу на полі бою.
“Імовірність померти тут розуміє кожен. Але я тут, щоб допомогти. Якщо під час цього я загину — так тому і бути”, — сказав військовослужбовець Інтернаціонального легіону територіальної оборони України.
Про іноземних військових, які захищають Україну, написав американський тижневик The New Yorker. В основі публікації — історія 37-річного американця, відомого під псевдонімом “Док”. Він був кулеметником в Іраку та в Афганістані. Коли почалося повномасштабне вторгнення Росії до України, він приїхав до Києва. Пізніше вирушив до Донецької області. За його словами, багато іноземців, попри те, наскільки вони досвідчені або елітні, були не готові до таких бойових дій на території України.
“Лінія фронту, яка простягається приблизно на 700 миль, характеризується безжальним насильством промислового масштабу, небаченим у Європі з часів Другої світової війни. Важке випробування сучасною артилерією протягом тривалого часу відрізняється від усього, з чим стикалися західні солдати в Іраку чи Афганістані. Після того, як ви потрапили під такий натиск, 90% людей не можуть із цим впоратися, навіть якщо вони мають бойовий досвід”, — розповів “Док” в інтерв’ю The New Yorker.
За даними Американського видання Task & Purpose, Росія виступає проти участі іноземців у бойових діях проти російської армії на території України і намагається відстежувати новобранців. За словами речника Національної академії Сухопутних військ України Антона Мироновича, у ЗСУ таких випадків не фіксували. Однак попереджають усіх рекрутів бути пильними.
Читайте також: Кремль намагається вербувати колишніх противників — що відомо про пошук Росією іноземних найманців (ВІДЕО)
Нагадаємо, на думку генерала армії України та колишнього голови Служби зовнішньої розвідки України Миколи Маломужа, участь іноземних добровольців у російсько-українській війні на боці України має велике політичне значення: іноземні громадяни об’єднуються проти великого зла, жертвуючи собою. У Росії нічого подібного не буде.