Російська делегація 31 рік тому посіла крісло СРСР у Раді безпеки Організації Об’єднаних Націй, грубо порушивши пункт 2 статті 4 статуту організації, який чітко визначає єдину легітимну процедуру вступу. Україна закликала країни-члени ООН позбавити Росію статусу постійного члена Ради безпеки та виключити її з організації загалом. Ця позиція — аргументована, повідомляє FREEДОМ.
Коли створювалася Організація Об’єднаних Націй, її статут було прописано так, що неможливо виключити постійного члена Ради безпеки ООН. Зараз Росія вважається одним із п’яти постійних членів Радбезу разом із Китаєм, США, Францією та Великою Британією. Ці країни мають право вето. Проте перехід крісла СРСР в ООН до Російської Федерації у грудні 1991 року був незаконним і не був належним чином оформлений.
“Фактично РФ окупувала місце колишнього Радянського Союзу як в ООН, так і в Раді безпеки ООН. Російська Федерація, колись РРФСР, ніколи у житті не отримувала статус країни-члена ООН, не ратифікувала статут ООН. Тобто він для неї абсолютно не є обов’язковим, оскільки вона ніякого відношення до цього формально не має. Тому зовсім неправильно застосовувати термінологію виключення чи зупинення членства РФ. Має йтися лише про припинення незаконного та безпідставного перебування РФ у стінах ООН, а також про зловживання нею ж правами так званого постійного члена Ради безпеки ООН”, — вважає адвокат, співзасновник Ініціативної групи громадського хаба “Геть росію з ООН” Максим Баришніков.
Відповідно до договору про заснування СРСР, Україна, Росія та Білорусь були рівнозначними та рівноправними країнами-співзасновниками, тому експерти вважають, що Україна може заявити про своє право на постійне місце в Раді безпеки ООН, тому що вона єдина країна-спадкоємиця СРСР, яка не порушила статут ООН.
“Я вважаю, що ми — та країна, яка військовими зусиллями, жертвами серед населення отримала певне моральне та юридичне право на те, щоб ставити максимальну мету перед собою. І в цьому випадку максимальною метою може стати і має стати отримання місця колишнього СРСР серед постійних членів Ради безпеки ООН. Країна ми мирна і ні на кого не нападали”, — аргументує Максим Баришніков.
На думку глави Європейської ради Шарля Мішеля, Росія грубо порушує міжнародне право. І її членство треба призупинити.
“Думаю, що в міжнародному праві є вади, якщо постійний член Ради безпеки ООН — у цьому випадку Росія — зухвало порушує міжнародне право. На мій погляд, слід встановити механізм припинення членства. Я серед тих, хто вважає, що рано чи пізно реформа функціонування ООН обов’язково буде”, — заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель в інтерв’ю телеканалу RTVI.
У понеділок, 26 грудня, Україна офіційно ініціювала процес позбавлення РФ статусу постійного члена Ради безпеки ООН. У заяві зазначено, що чинний статут ООН не містить слів “Російська Федерація”. Їх немає, зокрема, у статті 23 статуту, де перераховано постійних членів Ради безпеки ООН.
“Російська Федерація ніколи не проходила правомірної процедури набуття членства і займає місце СРСР у Раді безпеки ООН незаконно. З юридичної та політичної точок зору може бути лише один висновок: Росія є узурпатором місця Радянського Союзу в Раді безпеки ООН. По суті, це був безпрецедентний випадок в історії ООН, коли країна нав’язала своє членство в організації одностороннім рішенням, а країни-члени ООН були позбавлені статутного права висловити свою позицію шляхом голосування в Генеральній Асамблеї щодо прагнення РРФСР набути членства способом, не передбаченим статутом”, — йдеться у заяві Міністерства закордонних справ України.
Крім того, Росія не відповідає основному критерію членства в ООН. Пункт 1 статті 4 чітко зазначає, що членство відкрите всім миролюбних держав. А дії Російської Федерації на території України аж ніяк не відповідають поняттю “миролюбність”.
Читайте також: Як виключити Росію із Ради безпеки ООН — процедуру пояснив екснардеп України (ВІДЕО)