Україна офіційно ініціювала процес усунення РФ із складу ООН

ООН. Фото: e-cis.info

Україна офіційно ініціювала процес позбавлення РФ статусу постійного члена Ради безпеки ООН та виключення її з ООН загалом. Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України, яка була оприлюднена сьогодні, 26 грудня, інформує FREEДОМ.

У МЗС зазначили, що розпад Радянського Союзу в грудні 1991 року залишив невирішеним питання міжнародних прав і обов’язків СРСР. З точки зору міжнародного права, неврегульованим залишається і питання статусу держави-члена ООН та постійного члена Ради безпеки ООН, яким користується Російська Федерація.

“Росія хибно вважає питання врегульованим, посилаючись на те, що вже з 24 грудня 1991 року, а в публічній площині — з 31 грудня 1991 року в Радбезі ООН з’явилася табличка з її назвою. Насправді, відповідно до Статуту ООН, для цього не було і досі немає жодних легітимних підстав”, — йдеться в заяві.

Російська Федерація зайняла крісло постійного члена Радбезу ООН в обхід визначених Статутом ООН процедур. Це відбулося на підставі звичайного листа президента РРФСР Бориса Єльцина на ім’я генерального секретаря ООН, який був відправлений 24 грудня 31 рік тому, нагадали в МЗС.

Чинний Статут ООН не містить слів “Російська Федерація”. Їх немає, зокрема, в статті 23 Статуту, де перелічені постійні члени Ради безпеки ООН. Бо не було витримано правомірну процедуру набуття Російською Федерацію членства в ООН та місця серед постійних членів Радбезу. Наприклад, такий правомірний шлях пройшли новоутворені держави-члени ООН Чехія і Словаччина після того, як припинила своє існування держава-член ООН під назвою “Чехословаччина”.

“Таким чином, Російська Федерація ніколи не проходила правомірної процедури набуття членства і займає місце СРСР в Раді безпеки ООН незаконно. З юридичної та політичної точок зору може бути лише один висновок: Росія — узурпатор місця Радянського Союзу в Радбезі ООН”, — заявили у МЗС.

“По суті, це був безпрецедентний випадок в історії ООН, коли країна нав’язала своє членство в Організації одностороннім рішенням, а країни-члени ООН були позбавлені статутного права висловити свою позицію шляхом голосування в Генеральній асамблеї щодо прагнення РРФСР набути членства у спосіб, не передбачений Статутом”, — пояснили у відомстві.

У МЗС вважають сумнівним і право РФ входити до складу ООН загалом, оскільки вона не відповідає основному критерію членства в Організації.

“Пункт 1 статті 4 чітко зазначає, що членство в ООН відкрите для всіх миролюбних держав. Дії Російської Федерації протилежні поняттю “миролюбності”. Три десятиліття її незаконного перебування в ООН позначені війнами та захопленням територій інших країн, силовою зміною міжнародно визнаних кордонів, намаганнями задовольнити загарбницькі та неоімперські амбіції”, — акцентували у дипвідомстві.

“А війна Російської Федерації проти України є безпрецедентним актом порушення цілей та принципів Статуту ООН з часів його підписання у 1945 році та позбавляє Росію права називатися миролюбною державою”, — додали у МЗС.

Російська Федерація ігнорує будь-які спроби повернути її до тенет міжнародного права та принципу миролюбності.

З 1991 року Росія 31 раз застосувала вето в Раді безпеки ООН, що майже вдвічі більше, ніж будь-який інший постійний член Радбезу.

“Яскравими прикладами цього зловживання правом вето стали блокування резолюції про створення трибуналу щодо розслідування за фактом збиття літака Малайзійських авіаліній рейсу MH17; визнання масових вбивств у Сребрениці як геноциду і передумови для національного примирення в Боснії та Герцеговині; реагування на політичну та гуманітарну ситуацію у Венесуелі; продовження мандату спостережної місії ООН в Грузії в критичний для країни момент; посилення санкційного режиму щодо КНДР, а також 16 резолюцій щодо Сирії”, — перелічили у МЗС.

На нинішньому етапі агресії Російська Федерація, яка відчуває свою повну безкарність, перейшла до шантажу міжнародної спільноти погрозами застосування ядерної зброї.

“Це лише питання часу, коли дії РФ дискредитують та зруйнують усю систему ООН — єдину і безальтернативну глобальну міжурядову інституцію, яка об’єднує за столом переговорів усі держави світу”, — вважають в українському дипвідомстві.

У зв’язку з цим Україна закликає держави-члени ООН відновити застосування Статуту ООН у питанні легітимності перебування Російської Федерації в ООН, позбавити РФ статусу постійного члена Радбезу ООН та виключити її з ООН у цілому.

Нагадаємо, до складу Ради безпеки ООН входять 15 держав-членів — 5 постійних і 10 непостійних, останні обираються Генеральною асамблеєю ООН на дворічний термін. Постійними членами Ради є Велика Британія, Китай, Росія, США, Франція.

Постійні члени Радбезу мають право вето — можуть відхилити проєкт будь-якої змістовної резолюції Ради безпеки. Вето вважається накладеним, якщо хто-небудь з постійних членів голосує проти тієї чи іншої резолюції. Утримання від голосування не вважається накладенням вето.

Прямий ефір