Збройний конфлікт впливає на всіх дітей. На території країни, що воює, немає жодної дитини, яка б не постраждала від війни. Про це сьогодні, 25 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив віцепрезидент Всеукраїнської фундації “Захист прав дітей”, кандидат педагогічних наук Олексій Лазаренко.
“Тому що всі дії Російської Федерації, навіть якщо це діти, які були в глибокому тилу, але постраждали психологічно батьки цих дітей і близькі цих дітей на фронті, вимкнення світла є, діти не отримують 100% освіти такої, як годиться. Вони відірвані від своїх друзів, тому що вони мають отримувати дистанційно [освіту], а не ходять до школи”, — пояснив він.
Також експерт прокоментував створення спеціального ювенального суду в межах міжнародного трибуналу щодо воєнних злочинів РФ в Україні.
“Ювенальні суди і ювенальні підрозділи вже діють скрізь у всіх країнах. Міжнародний кримінальний суд (МКС) був створений для розслідування злочинів тодішньої Югославії. Якщо такий прецедент є, то просто світова спільнота не може діяти інакше. Коли розслідують дії одного диктатора щодо свого населення, навіть якщо це інша племінна група, що було в МКС, тобто ми маємо місце здебільшого, говорячи про злочини Югославії тогочасної. І там ще розглядали питання щодо деяких африканських республік. Так от, одна справа це не міжнародний збройний конфлікт, і розглядати ці злочини можна було в межах уже створеного цього МКС, то говорячи про глобально міжнародний конфлікт у центрі Європи, я думаю, що світова спільнота просто зобов’язана створити окремий кримінальний суд, який розглядатиме тільки ці злочини”, — вважає Лазаренко.
Він зазначив, що в Україні цих злочинів росармії набагато більше, ніж було під час збройного конфлікту в Югославії. Уже зараз зафіксовано набагато більше злочинів, зокрема злочинів щодо дітей.
“Тому, як на мене, це взагалі навіть обговорюватися не повинно. Усе має розглядатися в комплексі і в єдиному просторі, в єдиному правовому полі, розглядатися всі ці злочини, зокрема щодо дітей. А те, що для розгляду будь-якого прецеденту, коли розглядають щодо дітей, потрібно ще дивитися перспективу, яку ці злочини… як вплине це потім на дітей. Чому ми говоримо про дітей, які постраждали від збройного конфлікту, говоримо ми в нашій організації та інші міжнародні організації дитячі говорять про те, що в нас немає жодної дитини в Україні, яка б не постраждала від війни”, — резюмував Олексій Лазаренко.
Читайте також: РФ краде маленьких українців і насильно їх робить росіянами, — правозахисниця
Як повідомлялося раніше, війна забрала дитинство в мільйонів українських дітей. За даними Офісу генерального прокурора України, 450 дітей загинули, понад 800 були поранені. Ще десятки тисяч втратили свій дім. Лише з Донецької області були змушені переїхати до інших українських міст 20 тис. маленьких українців. Як і дорослі, вони знову намагаються знайти своє місце в житті.