Витрати Путіна на війну проти України зростуть у 2023 році — оцінки економістів (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: minfin.com.ua

Президент РФ Володимир Путін замість того, щоб підвищувати рівень життя громадян, витрачає більшу частину бюджетних коштів на війну. Так, за даними видання Forbes, за 9 місяців ці витрати становили 82 млрд дол. — це чверть річного бюджету. Наступного 2023 року Путін планує витратити на оборону 30% річного бюджету країни. Але британська розвідка вважає, що цього буде недостатньо, тому сильно постраждають й інші сфери, які фінансуються з держбюджету, повідомляє FREEДОМ.

У 2021 році бюджетні доходи Росії становили $340 млрд. На війну проти України вже витрачено чверть торішніх доходів. На оборону наступного року Росія планує виділити 9 трлн рублів (це 143 млрд дол.), і це майже 30% від усього бюджету — більше, ніж у попередні роки.

“За даними журналу Forbes, на вересень вони давали дані, що витрати Росією на воєнні дії становили 82 млрд дол. Це просто гроші, які виділялися на ведення війни, тобто це не має на увазі створені раніше ракети, або іншу військову техніку, тобто ті витрати, які є. Це також дуже акуратна оцінка, тому що вона не містить виплати, скажімо, загиблим, які в російській армії є, зарплату контрактникам, яких, як відомо, збільшили”, — говорить кандидат економічних наук, асоційований експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Іван Ус.

Однак Міністерство оборони Великої Британії припускає, що цих грошей Росії не вистачить, щоб перекрити витрати на війну проти України. Тому інші сфери відчуватимуть дефіцит коштів.

“Бюджет, схвалений Путіним, ймовірно, занадто оптимістичний щодо очікуваних доходів і витрат у 2023 році. Тому інші частини російського бюджету, ймовірно, відчувають дедалі більший тиск для покриття витрат на війну”, — ідеться в повідомленні відомства у Twitter.

У новому бюджеті Росії витрати на “національну економіку”, включно з будівництвом доріг, сільським господарством, дослідженнями і розробками, скоротяться на 23%, охорона здоров’я отримає на 9% менше, а освіта — на 2% порівняно з 2022 роком.

“Скоротяться всі видатки, окрім війни та видатки на утримання президента. Я бачив проєкт бюджету, наступного року на 30% Путін збільшує витрати на своє утримання, тобто на нього, на охорону тощо. Усі інші видатки скорочуватимуться, тому що чудес не буває. У вас стискається економіка, можна сперечатися про розміри рецесії, я вважаю, що падіння ВВП 10%, Росстат малює 3-4, але в будь-якому випадку, розмір пирога звужується, відповідно, ви не можете роздавати всім стільки, скільки раніше”, — коментує економіст, професор в IE Business School (Мадрид) Максим Миронов.

Без прибутку від експорту нафти і газу Росія може не потягнути війну в 2023 році. Доходи федерального бюджету Росії від продажу нафти і газу знижуються. Росія вже втратила більшу частину європейського газового ринку після зупинки постачання через “Північний потік”, а зараз запрацювали ще й міжнародні санкції на постачання російської нафти морським шляхом.

“Бюджет Росії на наступний рік розрахований із вартості нафти 70 дол. за барель. Як ми розуміємо, якщо це буде 50, то це буде недобір 20 дол. на одному барелі. Що, звичайно, призведе в підсумку до того, що в Росії дуже обмежаться фінансові ресурси”, — зазначає Ус.

За попередніми підрахунками, Росія випустила по Україні близько 4 тис. ракет. Середня вартість однієї російської ракети — 3 млн дол. Але найбільше бюджет Росії страждає від втрат у техніці. Тільки в авіації втрати РФ у грошовому еквіваленті становлять 8 млрд дол.

Читайте також: Коли чекати на новий наступ Росії: всі прогнози — в розборі Олексія Мацуки

Нагадаємо, радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк на висловлювання ексдержсекретаря Генрі Кісінджера про те, що наближається час досягнення миру в Україні шляхом перемовин, відреагував так, що компромісів не буде, лише перемогу однієї із сторін передбачає нинішній тип війни Росії з Україною. Тільки так можна повернути світові безпеку, стабільність та передбачуваність. Росія не налаштована на мирне рішення у той час, як Україна робить реальні кроки до забезпечення миру не лише у своїй країні, але й думає про глобальну безпеку.

Прямий ефір