Починаючи від середини травня, російська армія зосередила свої зусилля на атаках міста Бахмут Донецької області. Спочатку завдавали ракетних ударів, а вже влітку почали застосовувати авіацію та артилерію. Нині, після пів року протистояння, місто зруйноване на 60%. Унаслідок щоденних обстрілів і атак у житлових районах не залишилося жодного цілого будинку. Але там, як і раніше, живуть люди. Щоб допомагати їм, у місті продовжують працювати рятувальники. Їх уже називають “героями Бахмута”. Про будні працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) — у матеріалі кореспондентки телеканалу FREEДОМ Альони Грамової.
9 місяців рятувальники Бахмута розбирають завали після російських ракетних атак, евакуюють людей із гарячих точок і гасять пожежі після ударів російської артилерії. Попри обстріли, вони виїжджають на ліквідацію пожеж, допомагають евакуювати мирних жителів, і щоразу ризикують своїми життями.
Бахмутські рятувальники працюють у дві зміни. Дві доби в частині, два дні — відпочинок. У кожній зміні по п’ять осіб. Людей критично мало для виконання тих складних завдань, з якими вони стикаються щодня.
За словами начальника 47-ї державної пожежно-рятувальної частини ДСНС України Євгена Євтушенка, залишилися ті, хто психологічно готовий. 2-3 дні тому ще хлопці виїхали, а було по сім чоловіків.
“Багато роботи додалося. Обстріли не припиняються, постійні обстріли. Начебто, кожен раз, кожен виїзд ми ризикуємо своїм життям, тому що обстріли не припиняються, постійні обстріли. Води немає, електрики немає, газопостачання і тепла теж немає”, — сказав він.
Води в системі немає. Щоб її набрати для пожежних машин, рятувальники змушені їхати на ставок, розташований від міста за кілька кілометрів. Під час гасіння пожежі після чергового обстрілу таких дозаправок може бути кілька. Рятувальники кажуть, що до таких складнощів уже пристосувалися, єдине, до чого не звикнути, — повторні атаки під час роботи.
Знімальна група вирішила залишитися на одну зі змін із рятувальниками в Бахмуті. Бійці ДСНС пішли на відпочинок опівночі, але як можна назвати це відпочинком, коли чути снаряди, що розриваються, і за потреби нічних виїздів одразу збирається команда і всі виїжджають.
У них часто бувають гості. Наприклад, воєнний кореспондент з Іспанії Дієго вперше до Бахмута приїхав навесні. Останні три тижні працює тільки тут, і десятки разів виїжджав із рятувальниками на пожежі та евакуацію мирного населення.
“Уже як друзі ми майже. Вони тут були від початку війни, коли в травні починали бомбити, вони були тут, тобто вони постійно тут. Тому, так, вони герої, для мене вони герой. І треба показати, і потрібно показати світу, що вони досі тут, вони не воюють, але вони роблять дуже важливі справи”, — поділився Дієго.
Пожежники розповідають, що від початку повномасштабної війни в роботу довелося внести серйозні корективи. Навіть попри фізичну підготовку, працювати на пожежах кілька годин у бронежилетах незвично. Ще складніше — швидко і чітко ухвалювати рішення на місці завалів, під якими перебувають люди.
“Те, чого в нас у роботі раніше не було, так це заблокованих унаслідок обстрілу та обвалу конструкцій людей. Коли ти знаєш, що під завалами люди, які подають ознаки життя, це для нас найстрашніше. І ми робимо все необхідне, щоб їх дістати”, — розповів заступник начальника 47-ї державної пожежно-рятувальної частини ДСНС України Микита Неділько.
Бахмутські рятувальники працюють без ротацій, багато хто з них уже місяцями не бачив своїх близьких. Новорічні свята планують провести теж на роботі. Кажуть, поки Бахмут перебуває під українським прапором, виконуватимуть свій обов’язок.
Читайте також: Жителям сниться, що не стріляють — ситуація в Бахмуті очима журналістів FREEДОМ (ВІДЕО)