Як Росія обходить санкції та продає нафту на Захід — розслідування FREEДОМ

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Росія створила схему обходу західних санкцій. Тіньовий танкерний флот, десятки підставних фірм, кум президента РФ Володимира Путіна Віктор Медведчук і міжнародні компанії, які не дотримуються законодавства своїх же країн. Журналісти телеканалу FREEДОМ відстежили маршрути танкерів і отримали докази співпраці низки західних фірм із кремлівським терористичним режимом.

Море — один із головних шляхів транспортування і продажу нафти і нафтопродуктів. Але що робити, якщо через санкції вашим кораблям з вашою ж нафтою заборонено заходити до портів? Все просто: купіть безліч кораблів, але не реєструйте їх як свої. Британське видання Financial Times повідомило про формування Росією тіньового флоту з більш ніж 100 застарілих танкерів для продажу нафти в обхід західних санкцій. Разом із цим для кожного тіньового судна створюють нову юрособу, щоб убезпечити всю систему від розкриття. Москва працює за такою схемою: російські танкери виходять у нейтральні води, де переливають нафту в інше судно під прапором Панами, Мальти, Кіпру або Греції. Водночас систему АІС, яка за міжнародними законами має бути увімкнена завжди, відключають.

“Через передавач постійно надсилається сигнал щодо місця розташування цього корабля, щодо порту його виходу і порту заходу, вантажу, який є на його борту. Якщо ця система увімкнена, то можна знати в будь-який момент, де перебуває судно. Систему вимикають тоді, коли не хочуть, щоб бачили, що судно перебуває на переході по морю. Тобто або воно вийшло з якогось підозрілого порту, де, можливо, введено проти цієї країни санкції”, — пояснює експерт Центру оборонних стратегій, капітан 1 рангу запасу Військово-морських сил України Андрій Риженко.

Те, що РФ порушує міжнародне законодавство, — не новина. Але, як з’ясувалося, у незаконних схемах задіяні й деякі приватні компанії з розвинених демократичних країн. З комерційних документів стало відомо, що швейцарська NewCoal і сінгапурська Trafigura можуть виступати посередниками — продавати російську нафту компаніям з ЄС і США. Журналісти зателефонували в офіс однієї з таких організацій — американської компанії Valero, і представилися посередниками. Відмови не отримали, втім, як і явного підтвердження того, що компанія згодна купувати російську нафту. Секретар перенаправила на менеджера, а потім порекомендували залишити запит.

Таким чином, за інформацією джерел журналістів-розслідувачів телеканалу FREEДОМ, Москва обходить санкції як мінімум завдяки двом схемам. У першій — Росія транспортує нафту компаній “Роснефть”, “Нефтехимсервис” у нейтральні води. Там переливає її в танкери з прапорами третіх країн. Продаж цієї нафти здійснюється компаніями NewCoal і Trafigura. Вони перепродують нафту в ЄС або Штати. У другому варіанті російське судно під прапором третьої країни йде до Єгипту, де російську нафту, імовірно, змішують з єгипетською. Отриманий мікс під виглядом африканської нафти можуть постачати до країн ЄС. Одна з таких компаній-посередників — International Marin.

Кремль змушений використовувати такі громіздкі незаконні схеми через західні санкції. Здавалося б, ну то й що? Транспортували продукцію одним шляхом, тепер транспортуватимуть іншим. Питання — у прибутку. Якщо до злочинної путінської повномасштабної війни проти України Російська Федерація могла спокійно продавати нафтопродукти до Європи безпосередньо в необхідних їй — Європі — обсягах, за ринковою ціною, то сьогодні все суттєво ускладнилося. Товар відправляється невеликими танкерами через половину континенту. І тепер це незаконно.

Колись постачальник більш ніж третини всієї нафти в ЄС — тепер Росія змушена торгувати ресурсами нелегально. Детально про всі підставні фірми і схеми цієї торгівлі можна дізнатися в розслідуванні:

Повна версія розслідування: Тіньовий картель Путіна: підготовка до створення глобального чорного ринку нафти — розслідування FREEДOM

Як повідомлялося раніше, Росія обходить санкції для виробництва ракет. Як пише агентство Reuters, від квітня до листопада 2022 року до Росії надійшло електронних компонентів на 2,6 млрд доларів. Серед цих товарів — комп’ютерні чіпи низки американських компаній, які були виявлені в російських збройових системах.

Прямий ефір