На Бахмутському напрямку артилеристи одного з розрахунків здійснюють більш ніж по 50 пострілів за день на сьогодні. Це стало можливо завдяки новій техніці, переданій українським військовим від європейських партнерів. Як працює на фронті гаубиця М777, дізнавалася кореспондентка телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова.
Проливні дощі розмили ґрунтові дороги, а асфальтованими проїжджати до позицій українських військових на Бахмутському напрямку вкрай небезпечно — листя опало з дерев, оголивши всі стежки для повітряної розвідки противника. За допомогою дронів відстежується пересування техніки, вогонь можуть відкрити будь-якої секунди. Ризикуючи щосекунди потрапити під обстріл, знімальна група телеканалу пробиралася на позиції українських артилеристів.
Українські захисники відпрацювали по позиціях противника, використовуючи гаубицю М777, відому як “три сокири”. Це озброєння прислали з Великої Британії. Кажуть, що воно доволі ефективне проти російських окупантів — дає змогу доволі точно відпрацьовувати по позиціях.
Командир артилерійського розрахунку Євген служить у лавах Збройних сил України від 2015 року. До повномасштабного вторгнення Росії на територію України був навідником. Потім пройшов курси в Німеччині і став командиром гаубиці.
“Як нам говорили, ми піврічний їхній курс вивчили за шість днів. Тобто ми були на навчанні шість днів, повернулися. Відрізняється точністю і ця гармата набагато легша від тих, що у нас були. До цього в мене гармата важила 10 тонн. Якщо брати цю, то на ній набагато простіше працювати. Ця важить 4700. Майже в два рази легше. Вага впливає на розрахунки, швидкість зборки-розборки гармати, готовності до бою”, — розповів він.
Навідник гаубиці Дмитро пройшов 21-денний курс навчання для піхотинців у Великій Британії. Каже, українці й самі після війни зможуть стати чудовими інструкторами для армійців з інших країн. Воюючи з так званою другою армією світу, доводиться вдосконалюватися на ходу.
“Було цікаво перейняти їхній досвід. Там багато чого застарілого. Зараз так вже не вийде”, — зазначив він.
50-річний зв’язківець Анатолій каже, що на війні своїх років не відчуває, бо знає, що наближає визволення своєї батьківщини та домівки, яка нині перебуває під російською окупацією. Розповідає, після того, як визволить рідне місто, насамперед зробить ремонт, адже не хочеться торкатися того, чим до цього користувалися росіяни.
“Коли почалася війна, я був у Чугуєві, на полігоні. Ми якраз за добу до цього приїхали. Через деякий час дізнався, що моє місто окуповане. А потім рідня вибралася успішно. Військком наш переметнувся на бік окупантів, здав списки, особові справи. У квітні мій товариш — також зі мною служить у бригаді, ми сусіди, дізнався, що до нас навідалися з обшуками. Перевернули все. А в червні через інших людей дізнався, що в моєму будинку вже живуть. Тому що їм страшно жити по школах, по гуртожитках, туди стали прилітати “Хаймарси”, — поділився боєць.
Росіяни активно поширюють фейки про те, що отримане озброєння від європейських партнерів Україна продає. Це прокоментували військовослужбовці, які працюють на гаубиці М777.
“Хто, хто саме продає? Нам би побільше отримувати такої зброї та техніки. Дайте нам більше БК, і такої самої техніки. І все буде добре. Буде більше БК, буде більше уражених цілей, більше уражених складів БК, РСЗО, а також живої сили”, — сказав командир одного з підрозділів Сергій.
Військовослужбовці зізнаються, що з європейським озброєнням стримувати противника набагато простіше, ніж на початку повномасштабної війни, коли на озброєнні була лише радянська спадщина. І дуже просять не припиняти постачання техніки та боєприпасів. Це дасть можливість повернути території, відстояти незалежність України та захистити її європейське майбутнє.
Читайте також: Бахмут — це бастіон-пастка, яка перемелює в собі величезну кількість російського ресурсу, — Коваленко