У Страсбурзі українському народу було вручено премію імені Сахарова — “За свободу думки”. Цю нагороду присуджують за захист прав людини та дотримання міжнародного законодавства. Це щорічна нагорода Європарламенту, заснована 1988 року, інформує FREEДОМ.
7 вересня 2022 року український народ та президента України Володимира Зеленського номінували на премію імені Сахарова. А вже 19 жовтня цього року голова Європарламенту Роберта Метсола повідомила, що український народ та його лідери стали переможцями та отримають цю нагороду.
“Вони відстоюють те, у що вірять. Воюють за наші цінності. Захищають демократію, свободу та верховенство права. Ризикують життям заради нас. І сьогодні вони є горді переможці премії імені Сахарова. Немає більш гідних. Вітаємо мужній народ України!” — заявила голова Європарламенту Метсола.
“Тим, що її зараз отримав український народ, Європа подає дуже важливий ідеологічний меседж, що війна йде не просто між двома країнами за якусь умовну територію, йде війна між системами цінностей, між двома світоглядами, між двома глобально протилежними ціннісними орієнтирами, і Україна у цій боротьбі захищає свободу, права людини, Росія у цій боротьбі уособлює диктатуру”, — зазначив історик, політичний аналітик, член експертної ради “Центру громадянських свобод” В’ячеслав Лихачов.
Майже за 2 місяці, 14 грудня, під час пленарного засідання Європарламенту у Страсбурзі відбулася церемонія нагородження. Президентка Європарламенту наголосила, що ЄС стоятиме пліч-о-пліч з Україною у боротьбі за свободу.
“Ця нагорода для тих українців, які борються на землі. Для тих, хто був змушений тікати. Для тих, хто втратив рідних та близьких. Для всіх, хто встає і бореться за те, у що вірить. Я знаю, що хоробрий народ України не здасться, і ми також. Слава Україні!” — заявила Метсола.
На церемонії із відеозверненням виступив президент України Володимир Зеленський. Він знову наголосив на важливості створення спеціального трибуналу для покарання причетних до злочину агресії проти України та закликав притягнути до відповідальності всіх, хто розв’язав цю війну.
“Трибунал має розпочати працювати. Європарламент уже підтримав цю ідею. Потрібно якнайшвидше втілити її в реальність. Зокрема, через ухвалення окремої резолюції Європарламенту на підтримку створення трибуналу, через вашу підтримку та підтримку вашими країнами відповідної резолюції Генасамблеї ООН”, — наголосив глава Української держави.
У залі парламенту від імені всього народу України нагороди приймали голова “Центру громадянських свобод” Олександра Матвійчук, засновниця добровольчого корпусу швидкої допомоги “Ангели Тайри” Юлія Паєвська, міський голова Мелітополя Іван Федоров, представники Державної служби України з надзвичайних ситуацій Олександр Чекригін та Станіслав Куликовський та представник громадського руху опору “Жовта стрічка” Ярослав Божко.
“Нам потрібен такий рівень санкцій, який може позбавити російську економіку можливості годувати цю війну та фінансувати ці звірства. І нам потрібна справедливість. Тому що все це пекло, з яким ми зараз зіткнулися в Україні, це результат тотальної безкарності, якою Росія насолоджувалась десятиліттями. Це стало частиною культури. Росіяни вірять, що можуть робити все, що захочуть. Ми маємо розірвати коло безкарності, яким вони користувалися десятиліттями у Чечні, Молдові, Грузії, Малі, Сирії, Лівії та інших країнах світу”, — наголосила глава “Центру громадянських свобод” Матвійчук.
Андрій Сахаров — радянський фізик-теоретик, а потім правозахисник. У Радянському Союзі наважився публічно виступати проти тоталітарної системи й показав, що навіть поодинці можна боротися з жорстокою диктатурою, постійно виступав за те, щоб у жодному разі не було застосовано ядерну зброю.
“Сахаров був важливою фігурою особливо для міжнародної спільноти, яке асоціювалося з боротьбою за свободу та демократію, у тоді ще Радянському Союзі. Сахаров боровся проти придушення інакодумства, Сахаров боровся за визволення дисидентів та за демократизацію Радянського Союзу і в цьому сенсі став такою символічною фігурою”, — розповів член експертної групи “Центру громадянських свобод” Ліхачов.
Премію Сахарова було засновано 1988 року.
2018 року лауреатом цієї премії став український режисер Олег Сенцов, а 2021 року премію отримав російський опозиційний політик Олексій Навальний.
Читайте також: Нобелівську премію миру отримали правозахисники України, Білорусі та країни-агресорки РФ — головні заяви лауреатів (ВІДЕО)