“Удвічі актуальна саме на ЗАЕС”: думка Плачкова про місію експертів ООН на об’єкти енергетики України

Експерти ООН, а це насамперед Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), — постійні моніторингові групи, які вже присутні та мають бути присутніми на всіх атомних станціях України. Ймовірно, список цих об’єктів розшириться. Насамперед це будуть об’єкти теплоелектроцентралей (ТЕЦ) і теплових електростанцій (ТЕС). Про це сьогодні, 15 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів міністр палива та енергетики України (2005-2006 рр.) Іван Плачков.

“Таке основне завдання цих моніторингових груп буде координація і визначення обсягу обладнання, яке обладнання, де тощо, це буде така взаємодія з допомоги українським енергетикам, як з фінансової точки зору, так і з обладнання для того, щоб ми швидше відновилися”, — сказав він.

Щодо Запорізької АЕС, то, за словами ексміністра, там ситуація залишається складною і напруженою. На його думку, заклик про демілітаризацію, виведення важкого озброєння суттєво не змінить ситуацію. Але демілітаризація Запорізької АЕС — це позитивний момент.

“Ну, виведуть “Гради”, танки, але все одно персонал “Росатому” залишиться, озброєні люди залишаться, триватиме психологічний тиск. З погляду безпеки експлуатації він істотно не змінить. Так, там не будуть “Гради”, інші реактивні системи, це унеможливить удари нашої артилерії по цьому озброєнню, це збільшить загалом безпеку, але ситуація напруженою і критичною все одно на ЗАЕС залишається”, — пояснив Плачков.

Ексміністр акцентував, що для України головне — зробити все можливе і неможливе, щоб зберегти в цілісності обладнання ЗАЕС для можливості подальшої її експлуатації.

“Це дуже тонке питання і тут необхідне таке уважне ставлення до нашого українського персоналу, який там працює. Ці заклики про те, що якщо вони залишаються, вони колаборанти тощо, я не схвалюю. Я вважаю, що максимум українського персоналу має залишитися на ЗАЕС, забезпечувати її експлуатацію, а вже після її звільнення вже можна розібратися, хто як себе поводив, хто заслуговує на покарання, а хто ні. Головне — нам треба зберегти ці 6 тисяч мегаватів для енергетики України, і для майбутнього економічного розвитку нашої країни”, — каже він.

За словами експерта, є інформація про те, що російські окупанти б’ють український оперативний персонал, начальників змін Запорізької АЕС.

“Ситуація дуже складна, удвічі актуальна моніторингова місія МАГАТЕ саме на ЗАЕС для того, щоб ми знали й світова громадськість реальний стан справ на цій станції”, — резюмував Іван Плачков.

Читайте також: “Втрата Запорізької АЕС рівноцінна втраті Херсона”: росіяни триматимуться за станцію до останнього, — експерт (ВІДЕО)

Прямий ефір