Міжнародний трибунал проти РФ розглядатиме тільки один злочин — збройну агресію проти України, як материнський злочин. Як такий, через який виникли всі інші. Про це сьогодні, 13 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла директорка з адвокації Центру прав людини Zmina Альона Луньова.
Злочин військової агресії не потребує особливих доказів, тому що факт наявний.
“І сама Росія не відкидає, що напала на Україну. Також є виступи вищого політичного і військового керівництва Російської Федерації, які підтверджують плани розпочати цю “спецоперацію”, а насправді відкриту війну в центрі Європи”, — сказала Луньова.
Злочин збройної агресії може розглядати саме трибунал, бо у мандаті Міжнародного кримінального суду його немає.
“Тому злочин агресії пропонується винести в окремий трибунал і розглядати тільки цей злочин. Воєнні злочини розглядаються національною правовою системою, а також Міжнародним кримінальним судом. А агресія буде, сподіваюся, незабаром розглянута в межах трибуналу”, — додала правозахисниця.
В Україні створено робочу групу з формування трибуналу, яка на рівні Офісу президента розробляє різні сценарії, як цей трибунал може виглядати. Є кілька механізмів його формування. Наприклад, Україна розраховує на створення трибуналу через Організацію Об’єднаних Націй. Але для цього потрібно працювати з країнами, щоб вони проголосували за цю ініціативу.
“Нам потрібна робота з тими країнами, які про Україну не знають досить багато, для яких Україна не є державою, що формує порядок денний. І дуже важливо говорити з цими державами, працювати на рівні ООН, якщо ми хочемо, щоб цей трибунал був сформований Генеральною асамблеєю ООН”, — зазначила Луньова.
Також може бути створено трибунал європейського рівня, тобто на рівні країн Європи.
“Ми бачимо підтримку створення трибуналу з боку європейських лідерів. Але ми не бачимо публічної підтримки з боку Франції, Німеччини. Поки що вони, наскільки я знаю, не висловлювали підтримки, а нам критично важливо її мати”, — наголосила експертка.
Не настільки важливо, у який спосіб буде створено трибунал, головне, щоб вище військово-політичне керівництво РФ понесло відповідальність за розв’язану в Європі війну.
“Щоб це було наочним прикладом того, як може реагувати правова система на агресію, якщо інші країни раптом захочуть теж її вчинити”, — резюмувала Луньова.
Читайте також: Потрібні не швидкі вироки щодо воєнних злочинів РФ, потрібні ґрунтовні вироки, — правозахисниця