Україна продовжує успішно постачати продовольство — ефективність зернової ініціативи та перспективи (ВІДЕО)

"Зернова ініціатива". Фото: mtu.gov.ua

Ще чотири українські судна доправлять продовольство до Бельгії, Італії та Португалії в межах “чорноморської зернової ініціативи”. Суховантажі з понад 143 тисячами тонн кукурудзи, пшениці та соняшникового шроту кілька днів тому вирушили до портів Європи. У спільній координаційній раді повідомляють, що зерно, яке надійшло до пункту призначення, можуть переробити і відправити до інших країн. Про виконання зернових угод і продовольчу безпеку у світі говорили учасники TRT World Forum, який відбувся в Стамбулі (Туреччина), повідомляє FREEДОМ.

Ключовими темами обговорення в Стамбулі цьогоріч були загроза європейській безпеці через повномасштабну військову агресію Росії проти України, енергетичний та продовольчий шантаж Кремля. Учасники TRT World Forum впевнені, що без постачання українських зернових деякі країни Азії та Африки не змогли б подолати продовольчу кризу.

“Росія почала використовувати енергетику як політичний інструмент. І з продовольством, із зерном та сама ситуація. Саме Росія першою заблокувала українські порти і унеможливила для України доставлення зерна на світові продовольчі ринки. Дякую президенту Туреччини за його сприяння в цьому питанні. Але, як уже було сказано, ця агресія — вододіл для європейської безпеки. Для Європи — це сигнал тривоги, ні з чим гіршим вона ще не стикалася, і потрібно з цим боротися”, — заявив ексголова 75-ї сесії Генеральної асамблеї ООН Волкан Бозкир.

До 24 лютого Україна посідала четверте місце у світі за обсягом експорту сільськогосподарської продукції — забезпечувала 10% світового ринку пшениці, понад 15% ячменю, і майже половину соняшникової олії. Після блокування українських портів Росією ціни на продовольство у світі різко підвищилися, проте Києву вдалося досягти домовленостей і збалансувати ситуацію на ринку.

“Зернова ініціатива продовжує працювати. Ми знаємо, що від початку її роботи, наприкінці липня, було експортовано вже понад 13 млн тонн зернових загалом до всіх регіонів світу, починаючи з країн Африки, Азії, зокрема і до Китаю, наприклад, і закінчуючи, звичайно, країнами Європейського Союзу, які у нас традиційно купують досить багато зернових для потреб тваринництва насамперед це кукурудза. Якщо говорити про додаткову складову цієї зернової ініціативи, політично вдалу програму Grain From Ukraine, яка була ініційована президентом Зеленським, то це дало додатково нам зібрати майже 200 млн дол. коштів”, — повідомила в.о. міністра аграрної політики та продовольства України (2019 р.) Ольга Трофімцева.

Ініціатива Grain from Ukraine об’єднала понад 30 країн. Зібрані кошти підуть на доправлення продовольства до країн, які найбільше потерпають від нестачі зернових. Наприклад, до Сомалі та Ефіопії.

“Це одна із історичних помилок російського керівника — своєю божевільною агресією він довів лише те, що безпека України і Чорноморського регіону є критично важливою для глобальної безпеки, а будь-яка агресія в нашій з вами частині світу — це глобальний злочин. Продовольча криза, якої цьогоріч зазнав світ і яку ми разом з Туреччиною і ООН долаємо, дуже добре ілюструє те, що я кажу. Не було б жодної гостроти продовольчої кризи, якби російський флот не заблокував наші порти у Чорному морі. Без експорту нашого продовольства глобальний ринок моментально дестабілізується. Це відчули на собі різні країни Африки, Азії, це знайшло прояв у коливанні цін на продовольство в інших частинах планети”, — заявив Зеленський.

Як стверджують експерти, зернові угоди, попри свою ефективність, можуть бути розширені. І в цьому Україна може розраховувати на підтримку міжнародних партнерів.

“Відчувається підтримка світу і це пов’язано, з одного боку, з бажанням хоча б трошки, завдяки роботі цього “зернового коридору”, хоча це не розв’язує остаточно, і ми теж на цьому постійно наголошуємо, не розв’язує проблему з продовольчою безпекою глобальною. Тому ми постійно наголошуємо на тому, що її необхідно подовжувати не на 120 днів, а роботу подовжити на рік, наприклад, щоб наші фермери себе почували з точки зору планування і роботи впевненіше, або ініціюємо включення того ж порту Миколаїв до роботи цього “зернового коридору””, — коментує Трофімцева.

Попри підписані угоди про постачання українського продовольства, Росія продовжує обстрілювати критичну інфраструктуру південних областей. Через це, наприклад, ускладнюється робота Одеського порту.

Читайте також: Проект Grain From Ukraine назавжди: про роль України у світовій продовольчій безпеці говоримо з експертами

Нагадаємо, як заявив президент Київської школи економіки (KSE), міністр розвитку економіки (2019-2020 рр.), радник керівника Офісу президента України Тимофій Милованов, проблему голоду у світі, яка залишається відкритою, Україна продовжить розв’язувати і після перемоги в розв’язаній Росією війні — у межах проєкту Grain from Ukraine.

Прямий ефір