Президент Росії Володимир Путін укотре заговорив про ядерну зброю: нагадав, що РФ готова використати цей вид озброєння для нанесення удару у відповідь. Щоправда, кому відповідатимуть — незрозуміло. У держдепартаменті США останні заяви Путіна про ядерну зброю назвали порожніми і безвідповідальними, інформує FREEДОМ.
Глава Кремля заявив, що Москва не буде першою застосовувати ядерну зброю. І додав, мовляв, Росія розуміє, що таке ядерна зброя.
“Така загроза наростає, чого гріха таїти, з приводу того, що Росія не застосує ядерну зброю першою, але якщо не застосує першою за жодних обставин, то, значить, і другою не застосує. Ми з глузду не з’їхали, ми усвідомлюємо, що таке ядерна зброя, ці засоби у нас є. Але ми не збираємося розмахувати ядерною зброєю, як бритвою по всьому світу”, — сказав він.
На слова Путіна негайно відреагували Сполучені Штати. За словами Офіційного представника держдепартаменту Неда Прайса, ядерні держави в усьому світі з часів холодної війни завжди гарантували, що ядерна війна — це те, що не можна вести і неможливо виграти.
“Ми вважаємо, що будь-які порожні розмови про ядерну зброю абсолютно безвідповідальні. Ми вважаємо, що будь-яка інша риторика, чи то брязкання ядерною зброєю, чи навіть погроза застосування тактичної ядерної зброї, є безвідповідальною. Це небезпечно і суперечить духу цієї заяви, яка лежала в основі режиму ядерного нерозповсюдження з часів холодної війни”, — резюмував Прайс.
Також у своєму виступі Путін протиставив Росію Сполученим Штатам, вказавши на те, що Вашингтон розміщує ядерну зброю на території інших країн НАТО в Європі, а Москва — ні. Однак не згадав, що жодна країна Альянсу не говорить про застосування ядерної зброї. Росія ж із лютого 2022 року те й робить, що нагадує про свій потенціал.
На думку експертів, ядерні погрози Путіна — всього лише блеф.
“Стратегічна — взагалі не вірю, оскільки в будь-якому випадку будуть страждати регіони Російської Федерації, або це питання буде країн НАТО, тоді питання 5 статті воно стане руба, тому я вважаю, що це тактика Російської Федерації — збільшувати ставки”, — каже політолог Ігор Петренко.
При цьому ядерна загроза з боку Росії полягає не тільки в можливому застосуванні тактичної зброї. Російські війська готують чергову провокацію на захопленій Запорізькій атомній електростанції. Для цього на територію об’єкта завезли реактивні системи залпового вогню “Град”.
Російські загарбники розмістили зброю біля шостого енергоблоку, поруч із територією сухого сховища відпрацьованого ядерного палива, де раніше будували нібито “захисні споруди” в таємному режимі, знову-таки порушуючи всі умови щодо забезпечення ядерної та радіаційної безпеки.
В українському “Енергоатомі” вважають, що російські окупанти можуть готуватися до обстрілів Нікополя і Марганця з майданчика Запорізької АЕС.
“Увесь світ розуміє кричущі порушення всіх норм і вимог ядерної та радіаційної безпеки роботи АЕС, що використовується загарбниками для військових цілей. Від самого початку агресії вони розміщують там особовий склад, військову техніку, зброю та вибухівку; замінували територію станції та під’їзні шляхи до неї”, — заявили в компанії.
На тлі можливої провокації “Енергоатом” звернувся до МАГАТЕ та всієї світової атомної спільноти, вкотре закликавши створити зону безпеки всередині та навколо станції, звільнити її від російських окупантів і зброї.
За діями Росії уважно спостерігають і в Північноатлантичному альянсі. Як зазначив генсек НАТО Єнс Столтенберг, РФ зараз має намір взяти паузу до весни.
“Росія насправді намагається якимось чином заморозити цю війну, принаймні на короткий період часу, щоб перегрупуватися, відновитися, а потім спробувати розпочати більш масштабний наступ навесні. Що ми робимо? Ми підтримуємо право України на самооборону. Україна захищає свою країну, а союзники і партнери по НАТО надають безпрецедентну підтримку українцям”, — акцентував Столтенберг.
Читайте також: РФ створює загрозу українським ядерним об’єктам, щоб вплинути на світове суспільство, — Грабський