Євросоюз виділить Україні обіцяні на 2023 рік 18 млрд євро попри позицію Угорщини. Європа не дозволить одній державі зірвати план допомоги, заявили в Брюсселі. Раніше Угорщина заблокувала рішення Євросоюзу виділити Україні макрофінансову допомогу наступного року, повідомляє FREEДОМ.
Міністр фінансів Угорщини Міхай Варга виступив проти внесення змін до законодавства Євросоюзу, яке дозволило б надати Україні 18 млрд євро допомоги. Заява цілком очікувана. Раніше блокувати виділення грошей обіцяв угорський прем’єр Віктор Орбан. Мовляв, не хоче, щоб Євросоюз перетворився на співтовариство держав, які мають спільні борги. Також Орбан був незадоволений, що Україні надаються кошти не лише на військові потреби, але й загалом на функціонування.
Тепер у Брюсселі мають вирішити, чи вкотре йти на поступки Будапешту, чи карати його, наприклад, обмежити фінансування.
“Покарання Угорщини стосується, зокрема, самої Єврокомісії. Тут одне з двох: або вони її карають, і в такий спосіб показують, що ЄС здатний тримати під контролем своїх членів, або вони нічого не роблять, але в такому разі є ймовірність, що інші робитимуть так само як Угорщина, не боячись якихось наслідків”, — прокоментував експерт із міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілія Куса.
З іншого боку, з Угорщиною потрібно домовлятися, бо вона і далі блокуватиме будь-яку ініціативу щодо України. Предметом договору можуть бути знижки на нафту і газ, вважають експерти.
“Наприклад, надання газу або нафти за більш пільговими цінами саме з боку європейських союзників. Можливо, з території Республіки Польща, яка зараз активно просуває енергетичну незалежність регіону”, — зазначив кандидат політичних наук Станіслав Желіховський.
Наразі Угорщина повністю залежна від російського газу. Згідно з угодою, що була підписана торік із “Газпромом”, країна отримує 3,5 млрд кубометрів газу на рік через Болгарію і Сербію та ще 1 млрд кубів через трубопровід з Австрії. І так заплановано на 15 років.
“У постачанні газу вони дуже залежні від Росії. І цим можна частково пояснити скепсис Угорщини на українському напрямку”, — сказав Ілія Куса.
Крім того, варто нагадати Угорщині, що на території України проживає понад 150 тисяч угорців, які так само, як і всі українці, потерпають від російської агресії.
“Ті національні меншини, які проживають на території України, також стають жертвами російської військової агресії. І угорська меншина не є винятком. І угорці, які проживають на території України, зокрема в Закарпатській області, також потребують коштів Європейського Союзу, вони також потребують фінансів, щоб пережити цей важкий період”, — деталізував Станіслав Желіховський.
При цьому канцлер Німеччини Олаф Шольц упевнений, що всі країни-члени ЄС погодяться на надання Україні фінансової допомоги в розмірі 18 млрд євро. Попри блокування рішення Угорщиною, Шольц вірить у консолідоване і позитивне рішення Євросоюзу.
“Я твердо переконаний, що Євросоюзу необхідно і далі підтримувати Україну своїми можливостями. І пропозиція Єврокомісії про 18 мільярдів є терміновою і має бути ухвалена швидко. Щодо цього моя позиція досить ясна. Я сподіваюся, що всі 27 держав-членів Європейського Союзу підтримають цю пропозицію. І це важливо для України. Я впевнений, що в нас усе вийде”, — сказав він.
Якщо ж жодні доводи не спрацюють, і досягти компромісу з Угорщиною не вийде, у Євросоюзу залишається ще один спосіб надання допомоги Україні — кожна країна ЄС зможе укласти з Україною двосторонній договір про фінансову підтримку. Однак у такому разі, припускають експерти, з’являється ризик, що не у кожної країни Євросоюзу буде необхідна сума.
Читайте також: Сигнали Орбана: на чиєму боці угорський прем’єр — розбір від Мацуки