Китай включається в ядерні перегони. У низці доповідей Пентагону зазначено, що до 2030 року США доведеться стримувати одразу дві країни з великими ядерними потенціалами. Сама ж КНР відкрито заявляє про плани збільшити кількість атомних бомб до півтори тисячі до 2035 року, повідомляє FREEДОМ.
США і Росія зберігають по півтори тисячі атомних боєголовок у розгорнутому стані. Така кількість обмежена угодою СНО-3. У 2026 році її дія закінчиться, а президент РФ Володимир Путін йти на подовження договору не планує. До того моменту Китай значно наростить свій ядерний арсенал. Через сукупність цих факторів Пентагон закликає Штати готуватися до протистояння і з Пекіном, і з Москвою. За словами експертів, це не означає, що на Америку готується напад.
“У нових доктринах США сказано, що Сполучені Штати повинні витримати, повинні бути готові до того, що доведеться воювати. Можливо, із застосуванням ядерної зброї одразу у двох театрах. Це насправді не анонс того, що така війна буде, а анонс того, що Сполучені Штати готові до того, щоб контролювати і спостерігати за ядерними озброєннями на тристоронній основі, а не на двосторонній основі, як раніше. Росія скоріше втрачає позиції, ніж збільшує”, — каже завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.
У ядерному озброєнні Вашингтон переходить від кількості до якості. Уже виведені з експлуатації найпотужніша у світі ядерна бомба та ракети морського базування. На зміну застарілим зразкам, на озброєння поставлено унікальний стратегічний ядерний бомбардувальник B-21 Raider.
“Ви знаєте, B-21 має переконливий вигляд. Але те, що розташовано під корпусом і надсучасною обшивкою, вражає ще більше. Поговоримо про дальність польоту B-21. Жоден інший дальній бомбардувальник не може зрівнятися з ним за ефективністю. Його не потрібно буде розміщувати в театрі військових дій. Йому не потрібна матеріально-технічна підтримка, щоб тримати будь-яку ціль під прицілом. Поговорімо про малопомітність B-21: на цей літак пішло 50 років технічного прогресу і стелс-технологій, і навіть найдосконаліші системи ППО не зможуть виявити B-21 у небі”, — повідомив міністр оборони США Ллойд Остін.
Інша важлива причина списання озброєння — фінансова. Мати й обслуговувати ядерну зброю дуже дорого. Настільки, що економіка Росії, і навіть Китаю можуть не витримати нової ядерної гонки. Наприклад, економіка СРСР впала саме внаслідок гонки озброєнь. Крім того, Пекіну і Москві перешкоджає НАТО. Альянс офіційно вважає Росію “гострою загрозою” вже зараз. Китай же названий стратегічним противником.
“У червні союзники зустрілися в Брюсселі і погодилися, що заявлені амбіції і напориста поведінка Китаю сигналізують про подальші системні виклики правилам, заснованим на міжнародному порядку, і в сферах, що стосуються безпеки Альянсу. Члени НАТО, як і раніше, занепокоєні агресивною політикою Китаю, використанням ним дезінформації, швидким і непрозорим нарощуванням військової потужності КНР, включно зі співпрацею з Росією. Але ми також, як і раніше, віддані підтримці конструктивного діалогу з Китаєм скрізь, де це можливо, і ми вітаємо можливості для спільної роботи над спільними проблемами”, — заявив державний секретар США Ентоні Блінкен.
За словами експертів, Китай має намір уже найближчими роками побудувати 1000 шахт для ядерних боєголовок наземного базування. У Пентагоні вважають, що Пекін планує використовувати ядерну зброю як політичний інструмент для підвищення впливу в регіоні та світі.
Читайте також: Стратегія Китаю — мілітаризація суспільства: США представили прогноз дій Пекіна на найближчі десятиліття
Нагадаємо, на думку військового експерта Сергія Грабського, у Росії залишився один козир у війні проти України — це використання ядерної зброї, і удари по українських ядерних об’єктах теж цього стосуються.