Європейський Союз підтримуватиме Україну в протистоянні Росії стільки, скільки це буде необхідно. ЄС максимально сприятиме створенню спеціального трибуналу для притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців. І ЄС активізуватиме діяльність своєї Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) для моніторингу ситуації в країнах Європи. Про це заявив високий представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у своєму блозі на сайті дипломатичної служби Європейського Союзу, текст якого наводить FREEДOM.
Боррель зазначив, що минулого тижня виповнилося три роки, як він очолює дипломатичну службу ЄС. Це був напружений тиждень, присвячений підтримці України. Боррель приїхав до Польщі для участі в міністерській зустрічі ОБСЄ і публічно виступив разом з українським колегою Дмитром Кулебою щодо питання про російську відповідальність. А також зустрівся з міністром оборони Польщі та відвідав нову військову місію ЄС з підготовки українських солдатів.
ОБСЄ в небезпеці через російську агресію
— 9 років тому я приїхав до Лодзі, щоб взяти участь у дебатах до референдуму про вступ Польщі до ЄС. Минулої середи я знову був у цьому місті для участі в нараді на рівні міністрів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).
Цю організацію було створено під час Холодної війни після Гельсінської угоди 1975 року для забезпечення раннього попередження, запобігання конфліктам, врегулювання криз і постконфліктного відновлення. Протягом майже 50 років, маючи сьогодні 57 країн-учасниць, вона відіграє вельми важливу роль у збереженні відносно стабільного європейського порядку, попри різноманітні конфлікти та кризи.
З 24 лютого російська агресія проти України поставила під загрозу цю архітектуру. Минулого року, під час засідання Ради міністрів ОБСЄ у Стокгольмі в грудні 2021 року, основна увага була звернена на те, як знову залучити Росію до діалогу про європейську архітектуру безпеки. Цього року увагу було приділено тому, як продовжувати багатосторонню взаємодію, попри нинішній глухий кут після агресії Росії проти України.
Польський уряд вирішив не видавати візи міністру закордонних справ Росії Лаврову для участі в засіданні ОБСЄ. Це позбавило його від широко засудження поведінки Росії. Як і багато інших учасників, я заявив під час пленарного засідання, що Росія порушила не тільки конкретні зобов’язання ОБСЄ, а й порушила основні принципи, на яких будується європейська безпека.
Після того, як російська армія не змогла захопити Україну, нині російська армія навмисно націлена на енергетичну та водну інфраструктуру, на яку покладаються звичайні українські громадяни.
Перетворюючи свою агресивну війну на суто каральну кампанію, Росія намагається заподіяти якомога більше болю українським громадянам, використовуючи зиму як зброю, щоб загнати їх у темряву і холод.
Явно, що ці дії є ще одним воєнним злочином. Не може бути жодної поваги до цінностей ОБСЄ, поки Росія продовжує свою агресивну війну проти України за пособництва Білорусі.
Росія не приєдналася до консенсусу щодо продовження Спеціальної моніторингової місії в Україні. Однак у листопаді генеральний секретар ОБСЄ запустив нову позабюджетну програму підтримки України, щоб забезпечити постійну присутність СММ ОБСЄ. Я оголосив, що ЄС підтримає цю програму в обсязі 1,2 млн євро, щоб допомогти подальшому розмінуванню України.
Крім того, бюджет ОБСЄ на 2022 і 2023 роки не затверджено, і організація має працювати на основі щомісячних асигнувань. Попри це, Московський механізм ОБСЄ, призначений для направлення місій експертів для надання допомоги державам-учасницям, уже тричі використовували у 2022 році (двічі щодо України та один раз щодо Росії). У його доповідях міститься безліч доказів порушень міжнародного гуманітарного права і прав людини російськими силами вторгнення.
Північна Македонія прийме пост голови ОБСЄ від Польщі у 2023 році, і я зустрівся з цього питання зі своїм колегою, міністром закордонних справ Буджаром Османі. Ми обговорили питання про те, як ОБСЄ могла б залишатися корисною багатосторонньою структурою, попри серйозні перешкоди, що створюються кричущим порушенням Росією Гельсінкської угоди та хартій ООН. Як ЄС, ми, як і раніше, розглядаємо цю організацію як великий будівельний камінь європейської архітектури безпеки. ОБСЄ буде і надалі отримувати нашу політичну і фінансову підтримку.
Ми повинні творчо працювати над тим, щоб вона залишилася здатною до дій і виконувала якомога більшу частину своїх функцій.
Я також скористався можливістю цієї зустрічі ОБСЄ, щоб зустрітися зі своїми колегами з Азербайджану та Вірменії, щоб посприяти деескалації напруженості між двома країнами та обговорити майбутнє нашої місії ЄС з моніторингу (EUMCAP), розгорнутої з жовтня в регіоні.
Питання підзвітності Росії
— Я також взяв участь разом із моїм колегою та другом, міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою в паралельному заході на тему “Припинення безкарності Росії та забезпечення справедливості для жертв”.
ЄС повною мірою співпрацює з Україною та міжнародними партнерами з метою притягнення до відповідальності за злочини, вчинені у війні Росії проти України.
Саме тому, спільно з Європейською комісією, нещодавно я представив державам-членам пропозицію за трьома напрямками роботи.
По-перше, ми підтримуємо центральну роль Міжнародного кримінального суду (МКС) у розслідуванні воєнних злочинів і злочинів проти людяності. Усі, хто бачив жахи Бучі та інших міст, знають, що це найтяжчі злочини, і я віддаю належне роботі, яку вже виконав головний прокурор МКС.
По-друге, ми надаємо підтримку генеральній прокуратурі України щодо збору доказів, підготовки слідчих. Ми робимо це через наше представництво, Консультативну місію ЄС — Україна, Євроюст і Консультативну групу зі злодіянь (ACA).
По-третє, ми готові підтримати зусилля України щодо забезпечення відповідальності за злочин агресії.
ЄС разом з Україною та міжнародними партнерами працюватимуть над підтримкою створення спеціального трибуналу для розслідування та судового переслідування злочину агресії, до чого закликав президент Зеленський.
Цей трибунал має користуватися підтримкою ООН і найширшою підтримкою членів ООН.
Підзвітність також вимагає від Росії відшкодування шкоди, заподіяної Україні та українському народу.
На сьогодні держави-члени ЄС заморозили близько 19 млрд євро активів, що належать російським олігархам та іншим особам, які підтримують президента Путіна. Було заблоковано близько 300 млрд євро резервів Центрального банку Росії.
Але “заморожені” і “заблоковані” не означають “конфісковані”. Ми вивчатимемо правові шляхи, щоб переконатися, що Росія ефективно платитиме за відновлення України. Вже існують прецеденти, наприклад, вилучені активи Центрального банку Афганістану, які використовувалися для виплати компенсації жертвам нападів 9/11 вересня.
Після зустрічі ОБСЄ в Лодзі я вирушив до Варшави, щоб зустрітися з міністром оборони Польщі Блащаком. Я висловив йому нашу подяку за всі зусилля, яких докладає Польща на підтримку України.
У Варшаві я також виступав у Польському інституті міжнародних відносин (PISM) — провідному польському аналітичному центрі зовнішньої політики — про підтримку ЄС Україні. Коли я перебуваю в місії, я хочу використовувати будь-яку можливість для зустрічі з представниками громадянського суспільства або для обміну думками з аналітиками та дослідниками. Це важливо як для того, щоб отримати уявлення про те, що насправді відбувається в суспільстві, так і пояснити, що ми робимо, включно з труднощами, з якими ми стикаємося.
Ми провели жваву дискусію з директором Славоміром Дебським і групою професорів і дослідників про причини та геополітичні наслідки війни. Я передав рішучий сигнал про те, як ЄС вирішив підтримати Україну у відновленні її територіальної цілісності та політичної діяльності, необхідної для збереження підтримки європейського суспільства.
Нова місія ЄС з надання військової допомоги
— У п’ятницю вранці я завітав до Бжега, недалеко від Вроцлава, щоб відвідати один із навчальних центрів абсолютно нової Місії військової допомоги ЄС (EUMAM) з підготовки українських солдатів. Це було через два тижні після її запуску.
Той, хто знайомий з європейськими процесами ухвалення рішень, гідно оцінить швидкість, з якою було розгорнуто цю місію.
Я запропонував створити EUMAM на неофіційній нараді міністрів оборони 30 серпня. Після інтенсивних переговорів рішення було ухвалено 17 жовтня. Місія була офіційно запущена 15 листопада і почала функціонувати 30 листопада, всього через 15 днів.
Разом із командувачем комбінованого озброєння генерал-майором Петром Трітеком я став свідком деяких навчальних заходів українських саперів. Я обмінявся з українськими військами та їхніми тренерами, зокрема британськими та канадськими офіцерами.
Важко говорити з солдатами, які вивчають військову справу, ризикуючи своїм життям. Ми говоримо, що українські солдати захищають не тільки свою країну, а й цінності, в які ми віримо. І це правда.
Але їм потрібні не тільки наші оплески за їхню рішучість і мужність, а насамперед більше підтримки для захисту своєї батьківщини та її територіальної цілісності — доти, доки це буде потрібно.
Я подякував Польщі за те, що вона перебуває на передньому краї підтримки України з боку ЄС та за організацію місії EUMAM, яка є важливим способом надання такої підтримки.
Наша місія навчить 15 тисяч українських солдатів, бюджет — 107 млн євро для початкового дворічного мандата. Навчання проводитиметься в різних країнах ЄС: 24 держави-члени висунули понад 100 пропозицій щодо навчальних модулів, які наразі розглядаються щодо їхньої відповідності потребам України. На сьогодні ведеться 15 модулів з 1125 українськими солдатами та 9 модулів вже завершено з 377 солдатами.
Останні кілька днів у Польщі були особливо напруженими. Однак ці зусилля були корисними для того, щоб знову продемонструвати нашу рішучість всіляко підтримувати Україну.