Сьогодні, 2 грудня, у місті Лодзь (Польща) завершилося дводенне 29-те засідання ради міністрів Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ). Уперше члени організації зібралися без участі російської делегації. Міністру закордонних справ РФ Сергію Лаврову та іншим російським дипломатам Польща відмовилася видати візи. Головними темами обговорення міністрів закордонних справ країн-учасниць ОБСЄ стали війна Росії проти України, примус агресора до виплати репарацій і створення спеціального міжнародного трибуналу, повідомляє FREEДОМ.
Повномасштабне вторгнення Росії до України стало точкою неповернення і початком кризи в структурі ОБСЄ. У цьому зізнається делегація Польщі, яка головує у 2022 році. Оскільки Росія і Білорусь входять до складу організації, країни блокують багато рішень ОБСЄ, насамперед ті, що стосуються допомоги Україні.
“Поточний рік був найважчим в історії організації. Причина цього добре відома. Нашу організацію було засновано з метою забезпечення миру та співробітництва серед держав-учасниць. Таким чином, сама умова належного її функціонування — це мир. Організація була порушена самим фактом військової агресії Росії проти України. Одна країна-учасниця застосувала силу проти іншої держави-учасниці. І це причина, через яку дотримання принципів і зобов’язань, на яких засновано організацію, було порушене, і ми маємо перейти до надзвичайних заходів”, — заявив чинний голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау.
На тому, щоб виключити агресора зі складу ОБСЄ, наполягає українська делегація. Раніше міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що організація має переглянути принципи своєї роботи. Однак цьогоріч рішення не вдалося узгодити. Як обіцяють у МЗС Північної Македонії, яка буде головою ОБСЄ наступного року, країни-учасниці продовжать шукати розв’язання проблеми.
“Як змінити правила консенсусу? Відповіддю було б — потрібен консенсус, щоб змінити правила консенсусу. На жаль, правової основи для виключення будь-якої держави-учасниці не існує. Але це не означає, що в нас немає простору для роботи і для того, щоб просувати порядок денний ОБСЄ. Є список механізмів, які ми можемо використовувати і які вже застосовувалися. І ми постараємося пустити в справу всі ці механізми”, — сказав міністр закордонних справ Північної Македонії Буяр Османі.
Разом із цим переважна більшість країн-учасниць ОБСЄ засуджують військову агресію Росії. У десятках виступів під час пленарної сесії засідання звучали слова підтримки України.
“Це серйозна загроза міжнародній безпеці та виклик міжнародному порядку. Найважливіший внесок, який ОБСЄ може зробити в регіональну безпеку, — це припинення війни в Україні та інших неврегульованих конфліктів. Норвегія з Україною. Норвегія не визнає і ніколи не визнає незаконну анексію української території. Ми залишаємося непохитними в нашій відданості міжнародному праву, суверенітету і територіальній цілісності України”, — запевнив заступник генерального директора Міністерства закордонних справ Норвегії Ларс Рагнар Гансен.
Говорили учасники заходу і про створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину воєнної агресії. Міжнародні партнери України допомагають збирати для нього докази злочинів російської армії та розробляють механізм притягнення Росії до відповідальності.
“Цілком очевидно, злочини вимагають покарання. Ті, хто скоїли злочини, мають постати перед правосуддям. Звичайно, є організаційні питання. Переважна більшість у міжнародній спільноті має намір подолати ці складнощі. Є консенсус щодо того, що основоположні принципи правосуддя повинні восторжествувати. Як ви знаєте, є великомасштабні ініціативи, тривають уже певні процесуальні дії у зв’язку з можливістю формування такого трибуналу”, — заявив Збігнєв Рау.
Крім того, учасники ОБСЄ засудили незаконне вивезення українських дітей з тимчасово окупованих російською армією територій до Росії та обговорили шкоду, яку завдають бойові дії екології континенту.
Читайте також: 29-те засідання глав МЗС ОБСЄ відбувається без російської делегації — підсумки першого дня і заяви (ВІДЕО)
Нагадаємо, на думку офіційної представниці Держдепартаменту США Андреа Калан, Росія голосувала проти багатьох важливих рішень в ОБСЄ та створює проблеми для ефективної діяльності організації. Проте в ОБСЄ беруть участь 57 держав, і вони зараз об’єднуються, щоб вказати РФ, що вона не може далі підривати безпеку.