Плюси визнання Сполученими Штатами Росії державою — спонсором тероризму значно перевищують мінуси, які бачать для себе США. Таку думку сьогодні, 30 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив надзвичайний і повноважний посол, заступник міністра закордонних справ України (2004-2005 рр.), посол України в США (2006-2010 рр.), посол України у Франції (2014-2020 рр.) Олег Шамшур.
Так він прокоментував думку, що якщо США визнають РФ країною — спонсором тероризму, то виникнуть складнощі для України в наданні гуманітарної допомоги та транспортування українського зерна. Із цим дипломат не згоден.
“Мабуть, як я чув про заяву посла США в НАТО, де вона говорить про те, що будуть складнощі для надання і направлення гуманітарної допомоги. І також це може негативно позначитися на угоді про експорт транспортування українського зерна. Чесно кажучи, мені здається, ці аргументи не переконливі. Щодо гуманітарної допомоги загалом, незрозуміло, яким чином це може позначитися на цьому процесі. Очевидно, посол знає більше, ніж ми з вами. З іншого боку, щодо програми експорту українського зерна, мені здається, це якраз свідчить про те, що будь-які домовленості з Росією, вони, в принципі, не можуть бути засновані на тому, що ми можемо залежати від доброї волі Росії, як у цьому випадку. Тобто я вважаю, що плюси визнання Росії спонсором тероризму, терористичною державою, вони значно переважують ті міркування, про які нам говорять, коли хочуть пояснити, чому, скажімо, США не визнають Росію спонсором тероризму”, — сказав Шамшур.
За словами дипломата, сьогодні в Штатах існує правова схема щодо країни — спонсора тероризму для подальших кроків із санкціями. Це єдиний у світі правовий механізм, правова схема, яка дає змогу застосовувати фінансові та інші санкції щодо країни, яка визнається Держдепартаментом США як країна — спонсор тероризму.
“Тобто все інше належить до сфери, скажімо так, можливого або бажаного. Тут уже є механізми, і я думаю, що цей механізм треба використовувати. Тому що навіть якщо говорити про ті резолюції, які ухвалюються Європою, резолюція Європарламенту, все-таки вона має більш моральне значення, тобто засудження Росії і, скажімо, ще аргументи для того, щоб посилити режим санкцій. Але в Євросоюзі і в окремих європейських країнах немає механізму, який дозволяє практично автоматично використовувати відомий механізм санкцій проти країни, яку визнають спонсором тероризму. Тобто ніж думати про те, що могло б бути і як, які б визначення можна знайти, треба використовувати те, що вже є”, — пояснив Олег Шамшур.
Також, за його словами, для адміністрації президента Джозефа Байдена важлива доля американських в’язнів у російських в’язницях. А використання ядерної зброї Росією навряд чи буде вирішальним фактором в ухваленні рішення. Якщо трапиться найгірший сценарій від Росії — адміністрація Байдена діятиме більш рішуче.
Нагадаємо, раніше Шамшур висловив думку, що затягування питання з визнанням РФ спонсором тероризму означає, що Захід ще не вирішив, що означає для нього перемога України та поразка Росії.
Читайте також: “Террористический статус” РФ позволит направить замороженные российские активы на помощь Украине — мнение экс-посла США