Попри ухвалене ще на початку 2000-х рішення про модернізацію російської армії, провести її, на щастя для України, не вдалося. Головна причина — масштабна корупція. Таку думку висловив генерал-майор запасу Служби безпеки України Віктор Ягун в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Слава богу для України, що втрутилася така річ, як корупція, і основна маса грошей пішла туди, куди вона й мала піти: до кишень людей, які відповідали за цю модернізацію… Розповідали казки про армію, про танк “Армата”, про суперсучасні літаки, які мали вже ось-ось вилетіти з ангарів. А насправді, їх видавали десь по три-чотири-п’ять літаків на рік. Для такої величезної країни чотири-п’ять літаків на рік — це просто незбагненно. І жодної модернізації фактично не проводилося”, — коментує Ягун.
Він зазначає, що нові зразки техніки, які все ж таки створювали в РФ, залежали від іноземних комплектуючих, зокрема вироблених в Україні. Після початку агресії у 2014 році Росія залишилася без них.
“У 2014 році виявилося, що величезна кількість підприємств України були зав’язані на оборонку Росії. Тепер Росія не може елементарно запустити, наприклад, свої фрегати, які вже було збудовано, або ті фрегати, які вона будувала для Індії”, — коментує гість ефіру.
Це, за словами Ягуна, стосується практично всього спектра російських озброєнь. Він нагадав, що коли у лютому-березні цього року українські бійці побачили кадрову російську армію, вони були нажахані її технічним станом.
“Коли замість динамічного захисту на танку була якась вата або пінопласт, замість сидіння для механіка-водія була табуретка тощо. Ця показуха, ці “потьомкінські села” — це прокляття не лише для російської державності, але й для російської армії, завжди було, є і буде, напевно”, — вважає Віктор Ягун.
Він наголосив: по тому, що видно на полі бою, Росія має величезні проблеми з автомобільною та бронетехнікою.
“Зараз їм її катастрофічно бракує, вони намагаються її відновити та взяти вже навіть зразки не 1970-1980-х років, уже 1960-х років знімається з якихось складів, намагаються відновити. Але це величезна проблема. Крім того, що треба замінювати повністю усі гумові деталі, там треба замінювати двигуни, ставити сучасний зв’язок, оптику. Це все займає від 3 до 4 місяців по одному танку”, — пояснює Ягун.
За його словами, спроби Росії вирішити проблему, забравши частину техніки, наприклад танків Т-72, із Білорусі, не будуть ефективними.
“Російська армія зараз не може виконати те, що вона завжди виконувала. Тактика бою Радянського Союзу, Червоної армії — це вал вогню артилерії, танкові генеральні атаки та зачистка піхотою. У них артилерія зупинилася, бо не вистачає снарядів. З танками — проблема, бо замість сотні танків добре, якщо є десяток на кілька кілометрів. Проблеми зі штурмовими загонами, які не підготовлені, взагалі не розуміють, що відбувається. Це комплекс проблем”, — резюмував Ягун, додавши, що саме тому успіхів на полі бою російська армія не демонструє.
Читайте також: Росія не розраховувала на такий тривалий конфлікт в Україні, — оглядач про брак озброєння у ЗС РФ