Парламентська асамблея НАТО визнала Росію країною-терористом — наслідки рішення оцінили в Українській Гельсінській спілці з прав людини

Олександр Павліченко. Фото: uatv.ua

Рішення Парламентської асамблеї НАТО про визнання Росії державою-спонсором тероризму та необхідність створення міжнародного трибуналу для РФ означає, що ці ідеї будуть просуватися і на інших високих майданчиках — на рівні Європейського Союзу, на рівні ООН. Про це сьогодні, 21 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександр Павліченко.

Він зазначив, що схвалена резолюція асамблеї — зокрема, це один із необхідних політичних кроків для легітимації процесу створення міжнародного трибуналу щодо притягнення до відповідальності Росії як країни-агресора та щодо засудження тих, хто віддавав та виконував злочинні накази.

“Так, такі рішення не зупиняють військові дії. Проте це дуже чіткий сигнал для Росії, як вона сприймається та оцінюється. Вона вже отримала політичну оцінку та політичну характеристику. Вона оцінюється як країна-агресор, як обвинувачена у скоєнні воєнних злочинів та злочинів агресії. Тобто Росія має бути переможена і має понести покарання. Немає іншого врегулювання, окрім як поставити Росію на коліна та змусити підняти її руки, змусити заплатити репарації та видати всіх воєнних злочинців”, — прокоментував Павліченко.

Парламентська асамблея НАТО — це консультативний міжпарламентський орган Північноатлантичного альянсу, тобто юридично її рішення мають рекомендаційний характер. Проте значимість їхня висока, тому що рішеннями асамблеї керуються вже керівні та виконавчі органи Альянсу.

“Тому це не просто рекомендації як якесь занепокоєння або якесь політичне формулювання, яке залишається без втілення. Ні. Йдеться про те, що це формулюється позиція блоку НАТО на рівні кожної з держав-членів. Надалі ці позиції переходять на рівень виконавців, і вони враховують ці рекомендації”, — пояснив правозахисник.

Павліченко наголосив, що сьогодні за визнання РФ країною-спонсором тероризму та за створення трибуналу одноголосно проголосували представники парламентів усіх 30 держав, які входять до складу НАТО. Крім того, таке рішення було ухвалено фактично вперше за всю історію існування Альянсу.

“І це дуже сильне політичне рішення, яке знайшло підтвердження на рівні кожної з делегацій. За це рішення проголосували всі 30 країн без винятку. Отже, це рішення мультиплікуватиметься і на інших майданчиках — і на рівні Європейського Союзу, і на рівні Організації Об’єднаних Націй. Тому що держави-члени НАТО є досить сильними, авторитетними, і вони демонструють позицію, яка об’єднує навколо себе і досить велику кількість інших держав, які підтримують із ними тісні відносини”, — зазначив він.

Читайте також: Парламентська асамблея НАТО визнала Росію державою-терористом та закликала створити міжнародний трибунал

Нагадаємо, 21 листопада Парламентська асамблея НАТО визнала Росію державою — спонсором тероризму та закликала створити спеціальний міжнародний трибунал для покарання російських злочинців. Резолюція також містить рішення щодо збільшення поставок Україні озброєння, розроблення конкретних кроків щодо вступу України до НАТО та створення механізму стягнення репарацій з Росії.

Прямий ефір