Ще один фейк путінської пропаганди. У Міноборони Росії звинуватили солдатів Збройних сил України у розстрілі російських військовослужбовців під час здачі в полон. Як доказ наводять опубліковане в Telegram-каналах відео, яке, ймовірно, зроблено в Макіївці Луганської області. Дослідники з проєкту BBC Reality Check представили перші результати вивчення відео. За їхніми даними, підтвердити російські заяви, ґрунтуючись на одному лише відео, не вдалося, інформує FREEДОМ.
Такі закиди російських пропагандистів завжди працюють однаково:
- медіа вигадують резонансний інфопривід;
- офіційні особи роблять гучні заяви;
- одержувачі інформації не аналізують її, а беруть на віру.
На відео, що кремлівська пропаганда наводить як доказ, група російських окупантів здається в полон ЗСУ. Проте останній із загону росіян вихоплює зброю та відкриває вогонь на ураження. Цей факт повністю ігнорують російські ЗМІ, хоча така дія, згідно з Женевською конвенцією, класифікується як віроломство — воєнний злочин. Своїми діями російський солдат фактично перестав бути полоненим і позбавив товаришів по службі цього статусу.
“З окремих шматків відео про інцидент можна дійти невтішного висновку, що, скориставшись інсценуванням здачі у полон, російські військовослужбовці вчинили воєнний злочин, а саме відкрили вогонь на ураження по військових Збройних сил України.
У такому разі особи з-поміж російських військовослужбовців не можуть вважатися військовополоненими, а є такими, що ведуть бій та здійснюють віроломство. Вогонь у відповідь не є воєнним злочином. Навпаки, ті, хто хоче скористатися захистом міжнародного права для вбивства, мають бути покарані”, — написав уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець у Facebook.
Що більше воєнних злочинів вчиняє сама російська армія і що гірший для Росії стан справ на фронті, то більше її пропаганда кричить про жорстокість українців. Це — димова завіса, покликана перекрити втрату Херсона та появу в мережі відео жорстокого покарання “вагнерівцями” товариша по службі. За словами експертів, фейк про розстріл полонених адресований новобранцям.
“Завдання і цього відео, і відео з кувалдою одне — це залякати своїх співгромадян, для того, щоб знизити можливість або бажання здаватися в полон серед російських військових, перш за все, серед мобілізованих. З точки зору російської пропаганди, воно має показати, що всі наші зусилля з метою зберегти життя російських громадян, які здаються в полон, не варті цих зусиль, які ми вкладаємо в проєкти щодо доведення правил здачі в полон в умовах бойових дій”, — пояснив експерт з комунікацій Міжнародного центру протидії російській пропаганді Дмитро Громаков.
Москва згадує існування правил ведення війни тільки тоді, коли хоче звинуватити в чомусь Україну. З 2014 року російська армія скоїла на українській території безліч воєнних злочинів. Саме тоді був віроломно розстріляний гуманітарний коридор під Іловайськом. Найгрубішим порушенням Росією Женевських конвенцій є й те, що за майже 9 місяців з початку повномасштабного вторгнення міжнародні гуманітарні організації так і не були допущені до місць тримання українських військовополонених. Ті, кого вдалося обміняти, розповідають про жахливі умови тримання та тортури.
“Над нами знущалися. Нас били. Вони — нелюди. Просто нелюди. Жінок били. І найбільше били їхні жінки. Щоранку та щовечора нас виводили з камери рахувати й нас били”, — згадує про жахіття в полоні військовослужбовиця територіальної оборони Ольга Лекунова.
Україна співпрацює з міжнародними організаціями та регулярно допускає їхніх представників до російських військовополонених. Це підтверджують у своїх доповідях Червоний Хрест, ОБСЄ та інші організації.
Читайте також: У так званих “Л/ДНР” на “гарматне м’ясо” пустили 5-7 тисяч студентів та викладачів, — правозахисник