“Стало краще і легше дихати”: жителі Херсона повертаються до мирного життя і згадують жахи російської окупації (ВІДЕО)

Деокупований Херсон. Фото: uatv.ua

Херсон — єдиний обласний центр, який вдалося захопити російським військам від початку повномасштабного вторгнення до України. 11 листопада місто звільнила українська армія. Херсон поступово повертається до мирного життя. Волонтери роздають гуманітарну допомогу, фахівці відновлюють зв’язок, починають працювати державні установи, повідомляє FREEДОМ.

У звільненому місті поки що немає світла і води, проблеми з мобільним зв’язком, продуктами і ліками. Жителі з жахом згадують довгі місяці окупації.

“Зайве слово не можна було сказати, у бік росіян особливо. Навіть на них косо подивитися, це вже було. Моїх друзів пацанів забрали. І тримали одного 6 днів, а двох тиждень. Били, обзивали тощо”, — розповідає житель Херсона Валерій.

“Ми тут виживали. Звичайно, обстріли сильні. У нас вікна якраз виходять у бік Чорнобаївки і ми бачили ці всі обстріли, як горіли вертольоти, які збивали. Ми все бачили повністю як горять”, — поділилася жителька Херсона Тетяна.

Жителі зіткнулися з проблемами від перших днів війни. Більшість людей втратили роботу.

“У мене тут на першому поверсі була кав’ярня. Ми закрилися, тому що евакуація і все таке. Потрібно було робити російський паспорт, щоб платити податки. Тоді ми закрилися, тому що російський паспорт навіщо він потрібен”, — сказав житель Херсона Іван.

Полиці магазинів і аптек спорожніли, ціни на продукти зросли в кілька разів. Водночас перевести в готівку гроші було неможливо.

“Ось пенсію, що я отримувала, нашу українську пенсію, я не могла отримати, тому що жодного банкомата немає. Нічого не працює. У нас, як то кажуть, не знаю як назвати, чорний ринок. Я ходила через цих валютників переводила в готівку. Платила відсотки. Наприклад, у мене пенсія 2,5 тисячі, я 5% платила, щоб можна було перевести в готівку, грошики хоч якісь зняти”, — згадує жителька Херсона Тетяна.

Зараз у звільненому Херсоні почали видавати гуманітарну допомогу. Сотні людей вистоюють черги, щоб отримати продуктові набори, засоби гігієни та медикаменти. Із цим допомагають міжнародні організації.

“Я в Херсоні вже 7 днів, не тільки в Херсоні, а й у Херсонській області. Ми збираємося допомагати скрізь, куди доберемося. Сьогодні в нас сім тисяч таких сумок. У нас 14 вантажівок таких самих. Вони рухаються Херсоном і навколишніми містами. Ми доправляємо воду, у нас шість точок і ми маємо ще п’ять таких самих, загалом 11. Протягом кількох днів буде понад 20 точок із водою”, — повідомив засновник організації World Central Kitchen Хосе Андрес.

У місті поступово відновлюють комунікації. Відновлюють роботу банки, відділення пошти та магазини. Жителі вже понад тиждень святкують довгоочікуване звільнення від російських окупантів.

“Нам стало краще і легше дихати. Тому що в окупації дійсно було дуже складно. Але ми не втрачали надії, ми вірили, чекали. Хто як міг допомагав одне одному, підтримував. Працювали всі на перемогу, на визволення хто як міг”, — сказала жителька Херсона Галина Соловйова.

У херсонців — десятки історій про життя в окупації. Це місто стало символом опору російській агресії. Нині сюди повертається все українське — те, за чим так сумували його жителі.

Читайте також: “Найнеприємніше — електрофорез до втрати свідомості”: що відкрилося у російських катівнях на Херсонщині (ВІДЕО)

Нагадаємо, місцевий активіст Володимир Молчанов розповів, що російські силовики шукали у Херсоні “неугодних” українців за списками, складеними на початку окупації. Нерідко ці списки складали кілька разів, у них були помилки. Тому затримували, відповідно, людей часто випадкових. Із затриманими українцями працювали співробітники кількох структур — людей катували. Є випадки, коли доводили до суїциду. В інших, за його словами, херсонців відпускали додому після кількох днів утримання.

Прямий ефір