10 кроків до миру в Україні та глобальної безпеки. У виступі перед учасниками саміту G20 президент України Володимир Зеленський презентував українську формулу миру. Цей прагматичний алгоритм досягнення миру у російсько-українській війні Кремль назвав “нереалістичним”. Аналітики ж вважають його логічним та універсальним, інформує FREEДОМ.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що все, що стосується переговорів про закінчення російсько-української війни, варто виносити в публічну площину.
“Я отримав сигнали, що Путін хоче прямих переговорів. Я отримував такі сигнали. Я запропонував публічну форму, бо Росія веде публічну війну”, — заявив глава української держави.
Під час виступу на саміті G20 в Індонезії Володимир Зеленський запропонував покрокову та прагматичну формулу досягнення миру. Президент наголосив, що не варто пропонувати Україні компроміси із совістю, суверенітетом, територією та незалежністю.
“Для того, щоб перебити ось цей наратив Російської Федерації про те, що вони нібито готові, а ми не готові до мирних переговорів, ось цей меседж і був на саміті G20, що українська сторона в принципі готова до переговорів, але переговори повинні полягати в тому, як швидко вийдуть війська Російської Федерації з України, коли ми відновимо контроль над кордонами 1991 року, коли нам буде виплачено репарації, і коли розпочнеться трибунал над Путіним та іншими воєнними злочинцями”, — зазначив заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Чернєв.
Ракетний удар по Польщі, перебої електропостачання у Молдові, блокування експорту агропродукції, припинення транспортування нафти трубопроводом “Дружба” до Угорщини, Чехії та Словаччини — наслідки російської агресії відчувають не лише Україна, а й інші країни. А тому українська формула миру має вирішити глобальні проблеми.
“На саміті G20 він звернувся саме з такою промовою, де він говорить про безпеку світу, а не про безпеку України. Я думаю, що він знайшов правильну тональність, і впевнений, що всі референти, всі секретарі та помічники світових лідерів, їхні офіси вимушені опрацьовуватимуть ці пункти”, — вважає письменник і політтехнолог Михайло Шейтельман.
Порядок 10 пунктів формули миру обрано не випадково. У перших трьох йдеться про радіаційну та ядерну, продовольчу та енергетичну безпеку — тобто про питання, актуальні для всієї планети.
“На першому місці стоять питання виживання людства, запобігання ядерній війні, тобто питання ядерної безпеки. Це саме те питання, яке хвилює всі держави світу. Питання продовольчої безпеки теж, безумовно, важливе, оскільки Росія тут використовує штучні методи, намагаючись викликати штучний голод. Це теж свідчить про те, що Росія є справжньою державою-терористом”, — пояснив голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та парламентської співпраці Олександр Мережко.
У наступних пунктах формули миру — недопущення ескалації, відновлення територіальної цілісності України, необхідність виведення російських військ та припинення бойових дій. Все це стане реальністю, якщо взяти на себе відповідальність будуть готові не лише західні країни, впевнені експерти.
“Щодо формули миру. Вона, в принципі, — дієздатна. Але є великий компонент політичної волі тих країн, які не є частиною західного світу. Тому, як тільки ці країни будуть готові взяти на себе частину відповідальності на наступні десятиліття світопорядку, я думаю, що ця формула миру буде практично імплементована”, — висловила думка політолог-міжнародник Віра Константинова.
У своєму виступі Володимир Зеленський називав “Велику двадцятку” — G19, демонструючи: Росії не місце в одному з найпрестижніших міжнародних клубів через розв’язану в Україні війну та загрозу глобальній безпеці.
Читайте також: Ці 10 пунктів про те, як виглядає новий світ: “формулу світу” Зеленського розібрали експерти