Колишній командувач Сухопутних сил США в Європі генерал-лейтенант Бен Ходжес прогнозує, що Збройні сили України можуть звільнити Маріуполь (Донецька обл.) та Мелітополь (Запорізька обл.) ще до січня. Зараз у зруйнованому росіянами Маріуполі продовжує розгортатися гуманітарна катастрофа, яку посилило настання холодів, повідомляє FREEДОМ.
Путін підписав указ про присвоєння Маріуполю звання “Місто військової слави”. “Славними” для російської армії, мабуть, стали масштабні руйнування, влаштована нею гуманітарна катастрофа та десятки тисяч убитих мирних жителів. У соціальних мережах з’явилася інформація із посиланням на співробітників Іллічівського моргу Маріуполя про те, що у місті задокументували 87 тис. смертей. Але навіть ця цифра не є остаточною, адже у дворах і під завалами все ще залишаються тіла.
Одразу після того, як армія РФ окупувала Маріуполь, російські чиновники пообіцяли відбудувати місто, а кремлівські пропагандисти почали штампувати матеріали про ремонт будинків, мостів та доріг. У російському міністерстві будівництва проект відновлення зруйнованого міста назвали “Майстер-план розвитку Маріуполя до 2035 року”. Окупаційна влада заявляє, що роботи продовжуються. Ось тільки факти свідчать про інше.
“В одному будинку можуть бути замінені радіатори опалення, а в ньому немає вікон. А в іншому будинку могли зняти дах, зникли підрядники та йде дощ усередині будинку. Може бути таке, що робиться утеплення, і абсолютно відсутні, розбомблені вікна чи є прямі влучення у стіни тощо. Безумовно, це не призводить до жодного результату. Тільки створюють хаос пропагандистські ролики і це сіяння надії всередині міста про те, що щось відбувається”, — коментує радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
Маріупольцям доводиться виживати у квартирах без вікон та опалення при тому, що температура повітря вже опускається нижче за нуль. Написи з благанням про допомогу городяни залишають на фасадах будівель, балконах та під’їздах. Тим часом окупаційна адміністрація ставить намет із грубкою в одному із дворів Маріуполя та називає це акцією “Концерт, який зігріває”.
“У людей немає тепла, електрики. Майже немає води. Замість розв’язання проблем їм влаштовують зігріваючий концерт. Приблизно на цьому моменті цензурні слова закінчуються. Що далі? Челлендж: влаштуй ковзанку у ванній? Грай у сніжки просто в квартирі? До якої межі може дійти цинізм окупаційної влади? Чи є межа? — порушує риторичні запитання радник мера Маріуполя.
У місті — гуманітарна криза. Продукти та воду доставляють. Ось тільки у більшості маріупольців не вистачає грошей навіть на базові товари.
“На кого я перетворилася? На останню безхатьку. Я сама собі неприємна, бо в мене такий вигляд став. Я ніколи такого вигляду не мала. Я йому лезо не можу купити, щоб він поголився! Цих 10 тис. (рублів “допомоги” окупаційної адміністрації — близько 6 тис. грн, — ред.) ні на що не вистачає”, — зі сльозами каже мешканка Маріуполя Галина Шевцова.
Жителі Маріуполя годинами стоять у чергах по гуманітарну допомогу, щоб отримати хоча б товари першої необхідності. У черзі за хлібом городяни просять зайвого буханця, щоб віднести сусідам. Але росіяни відмовляють. У них вказівка: один у руки.
У міській системі охорони здоров’я — колапс: лікарів не вистачає, очікування на швидку допомогу займає кілька годин і не факт, що вона приїде, ціни на медикаменти — непідйомні. Ситуацію ускладнює антисанітарія.
“Окупанти дезорганізували роботу майже всіх соціальних служб, примусово мобілізували працівників та розграбували обладнання та спеціальну техніку місцевих комунальних підприємств. У більшості окупованих міст та сіл протягом тривалого часу накопичилися проблеми антисанітарії, не вивозяться побутові відходи, у тому числі з місць розташування російських підрозділів. Обслуговування систем каналізації не провадиться, що призводить до критичного забруднення навколишнього середовища”, — констатує Петро Андрющенко.
Змінити ситуацію та врятувати маріупольців може лише звільнення регіону. А тому російські окупанти готуються до битви за Маріуполь.
“Вони ж розуміють тенденції на фронті. Іде чітка тенденція щодо деокупації всієї території України — Харківщина, Донецька область, Херсонщина. Ворог це добре розуміє”, — зазначив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
У зруйнованому окупованому Маріуполі залишаються близько 120 тис. українців. Половина з них — люди похилого віку. Щотижня у місті в середньому народжується 6 осіб. Вмирає —– 150.
Читайте також: ЗСУ не зменшать темп наступу — військово-політичний оглядач розповів, що може прискорити звільнення територій України