Місто Херсон стало одним із головних символів народного спротиву. Жителі всіма силами протистояли російським окупантам. Відтепер Херсон — місто з глибокими шрамами. В’їзд туди тимчасово закритий, триває розмінування територій. Лише за останні дні знешкоджено понад 7 тисяч вибухонебезпечних предметів. Поліція продовжує фіксувати факти воєнних злочинів російських окупантів. На звільненій території області вже виявлено 63 тіла мирних жителів з ознаками катування, повідомляє FREEДОМ.
Перші дні вторгнення стали найтрагічнішими для міста. Оточивши його, росіяни почали заходити в обласний центр за кількома напрямками. Тоді, 1 березня, у Бузковому парку росармію зустріли бійці територіальної оборони з коктейлями Молотова проти важкої техніки. Усі 17 осіб загинули на місці.
“Звідти йшла колона росіян. А тут у парку лежали наші, просто цивільні люди. Вони не у формі, нічого. Там стояв розбитий автобус, новий. Вони приїхали із запальною сумішшю, з пляшками на колону БТРів. І все, вони почали стріляти”, — згадує житель Херсона Олександр.
Усе це чоловік бачив із вікна свого будинку. Тіла лежали в парку кілька днів. Потім загиблих поховав місцевий священник. У травні, у ще захопленому місті, у Бузковому парку херсонці облаштували меморіал.
Місцевий слідчий ізолятор росіяни перетворили на катівню. До тих, кого утримували в камерах, застосовували не один вид знущань. За словами поліції, затриманих били бітами та металевими трубами, катували струмом, зв’язували, імітували розстріл. Стіни пронизані болем. На одній із них — слова російського гімну, вчити їх напам’ять змушували полонених.
“Було багато техніки, було багато насильства. Було багато людей, яких привозили в кайданках, з мішками на очах на голові. Їх утримували, катували, застосовували різне насильство — фізичне, моральне, інтелектуальне. Хто як міг, так і тримався. Це зрозуміло. Але жити при цьому у вільній Україні, в якій ми прожили 30 років, і все це терпіти було нестерпно. Це дуже важко”, — розповіла жителька Херсона Людмила Медведєва.
Потрапити в полон до російських окупантів міг будь-який лояльний до України місцевий житель. Насамперед росіяни вели полювання на активістів, поліцейських і військовослужбовців. Також шукали їхніх родичів.
“Сюди я потрапив уже вночі. Спочатку було інше приміщення, якийсь підвал. Я так розумію, здогадуюся, це було приміщення або колишнього апеляційного суду, або підвал обладміністрації. Ти на якомусь стільці, руки зв’язані, на голові шапка. А коли їм щось не подобається, я так зрозумів, це був електрошокер, яким били в шию і вуха”, — розповів ветеран АТО Максим.
На звільненій частині Херсонської області виявили 11 незаконних місць утримання мирних жителів, чотири з них використовували як катівні. За даними Національної поліції України, знайдено 63 тіла закатованих російськими окупантами мирних жителів Херсонської області. Відкрито 436 кримінальних проваджень з ознаками воєнних злочинів.
“Досі не звільнено і не встановлено місцеперебування кількох голів як міст, так і об’єднаних територіальних громад, сіл. Активістів і людей, які займали просто проукраїнську позицію і не підкорялися окупаційній “владі””, — поінформував заступник керівника Головного управління Нацполіції в Херсонській області Микола Вербицький.
У ніч, коли російські війська тікали з міста, вони підпалили СІЗО та випустили на волю всіх ув’язнених. Це понад 400 осіб. Наразі всі вони оголошені в розшук. Половину втікачів уже затримали.
Зараз жителям почали виплачувати пенсії, у місті відкривають відділення пошти та банків. З’являються відкриті Wi-Fi-точки. Телефони заряджають від генераторів.
“Електрики взагалі немає. Ні води, ні електрики поки що. Але ми чекаємо. Ми все витерпимо. Аби все було добре”, — сказала жителька Херсона Олена.
“Зв’язок з’являється — уже добре. Починаємо спілкуватися з іншими людьми, іншими країнами, родичів заспокоюємо. Хтось пропонує виїхати, але я їхати не збираюся, це точно”, — поділився житель Херсона Андрій.
Також жителі міста вже можуть отримати частину адміністративних послуг. Розпочав роботу мобільний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України для відновлення документів.
“У більшості відновлюють водійські посвідчення. Найактуальніша послуга. Тому що люди, які звертаються, в основному хочуть виїхати за кордон. Це жінки”, — повідомив адміністратор Херсонського територіального сервісного центру Олександр Карамалак.
Правоохоронці наголошують, що повертатися до Херсона ще зарано. Наразі місто закрите на в’їзд і виїзд. Триває розмінування. Вибухонебезпечні предмети знаходять на кожному кроці. На під’їзді до міста сапери шукають міни по обидва боки траси. Перевіряють кожен сантиметр доріг і прилеглих полів.
“На сьогодні знешкоджено понад 7 тисяч вибухонебезпечних предметів, і це тільки кілька днів роботи. Наша головна мета — максимально швидко розмінувати критичну інфраструктуру для того, щоб місцева влада і комунальники могли відновити газопостачання, водопостачання, теплопостачання. Те, що потрібно цивільним людям”, — повідомила заступниця міністра внутрішніх справ України Мері Акопян.
Тікаючи з Херсона, росіяни замінували все, що могли — будинки, автівки і навіть тіла загиблих. Але насамперед — адміністративні будівлі. Так, через велику кількість вибухонебезпечних предметів, знайдених у Головному управлінні поліції області, сапери були змушені провести контрольований підрив будівлі.
Читайте також: Пошта, банки, мобільний зв’язок: у Херсонській адміністрації розповіли про повернення мирного життя (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, деокупація Херсона стала однією із найважливіших перемог української армії від початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Це місто стало єдиним обласним центром України, який загарбникам удалося тимчасово окупувати після початку повномасштабної війни. Херсон має ключове значення на південно-східному напрямку для обох сторін, тому повернення його під контроль Збройних сил України (ЗСУ) можна вважати відправною точкою для подальшого контрнаступу українських військ у цьому регіоні.