На території Донецької області перебувають 13 піротехнічних підрозділів Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) із Сум, Рівного, Києва, Одеси, Полтави та Чернівецької області. 11 із них ведуть роботи на звільнених із кінця вересня від російських окупантів територіях. За цей час знайдено та знешкоджено близько тисячі вибухонебезпечних предметів. Про це повідомляє кореспондентка телеканалу FREEДОМ Альона Грамова.
Так, поблизу одного з деокупованих населених пунктів сапери знищують знайдені на узліссі протитанкові міни. Вони призначені для виведення з ладу танків та іншої броньованої техніки. Вивозити їх на спеціальний полігон не можна.
“Є видимі ознаки, як то кажуть, ознаки того, що під міною якась пастка. Сапери перевіряють під міною, перед тим, як щось смикати, пересувати. На цьому етапі була знайдена пастка, тому міна знищена шляхом підриву електричним способом”, — розповів начальник групи піротехнічних робіт ГУ ДСНС у Донецькій області Анатолій Краснопьоров.
Ті вибухонебезпечні предмети, які без пасток, рятувальники вивозять на броньованій спецтехніці на спеціальний полігон. На деокупованій території Донецької області залишилося безліч снарядів, мін і розтяжок, що не розірвалися.
“Гранати знаходили, патронів багато, вже не наших, орківських. Ось тут, де їхня форма, там лежали снаряди всякі. Забирали вже частково, але за адресами ще багато в нас, багато лежить. В городах у людей, під будинками тощо”, — повідомила староста Новоселівського старостинського округу Наталія.
Місцеві жителі допомагають рятувальникам шукати вибухонебезпечні предмети. За словами жителя Новоселівки Віталія, двори його сусідів усіяні снарядами після масованих обстрілів російськими військами. Він і його мати весь час окупації перебували тут. Після звільнення ще довгий час боялися вийти на вулицю.
“По суті ми там просиділи в підвалі ще два тижні після того, як зайшли. Вийшов на вулицю, дивлюся, лежать. Хлопці розміновують, на всі боки розкидають”, — сказав Віталій.
Рятувальники кажуть, що працюють там майже 2 місяці, та все одно на території залишається безліч вибухонебезпечних предметів.
“Зазвичай знаходимо боєприпаси, такі як постріли з гранатомета РПГ-7Л та РПГ-7С, мінометні міни та гранатомети різного типу. Не потрібно рухати всі ці предмети, вони можуть бути заміновані пастками повторно. Тому в жодному разі не штовхати, не чіпати, не пересувати”, — поінформував Краснопьоров.
Від кінця вересня фахівці ДСНС обстежили понад 700 гектарів на деокупованих територіях Донецької області. Виявили та ліквідували майже тисячу вибухонебезпечних предметів.
Читайте також: “Будуть потрібні титанічні зусилля”: експерт назвав найнебезпечніші зони в Україні, які потребують розмінування
Нагадаємо, за даними радника міністра внутрішніх справ України Ростислава Смирнова, в Україні потенційно небезпечною є територія близько 175 тисяч квадратних кілометрів. Це приблизно 30% від території всієї країни.