Звички відстоювати свої права у росіян немає, — правозахисник про мобілізацію в РФ (ВІДЕО)

Олександр Черкасов. Скріншот: uatv.ua

Нинішню ситуацію з правами та організованістю військовослужбовців РФ можна порівнювати з часами Чеченської війни. Про це заявив російський правозахисник і журналіст, член Ради новоствореного Центру захисту прав людини “Меморіал” Олександр Черкасов в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 15 листопада.

Він зазначив, що у божевілля РФ є система. А не називаючи війну війною, Росія намагається вивести її з правового поля.

“У нас війни ніколи не було. Перша Чечня — це було “роззброєння незаконних бандформувань та наведення конституційного порядку”. Друга Чечня — “контртерористична операція”. У Грузії була “операція з примусу до миру”. Тепер ось “спеціальна військова операція”. Це не безумство, у цьому безумстві є система”, — зазначив Черкасов.

За його словами, таким чином російська влада щоразу виходить за межі права не лише для того, щоб самим уникнути складнощів з міжнародними структурами, з власним парламентом, але й виходить за межі права тих, кого кидають на цю війну.

Також спікер розповів, що мобілізацію в РФ не критикують як злочинний захід, а критикують лише її окремі недоліки. Водночас, як зазначив експерт, боротися з цим безладом можна.

“Так робили в Першу Чеченську війну, коли, як вважається, безладу було значно більше. Але тоді був масовий рух солдатських матерів, значно масовіший, ніж тепер, через 25 років армійської структури. Інші структури зробили багато для того, щоб такого масового організованого руху на захист прав військовослужбовців своїми батьками не було. Є, звичайно, правозахисні організації, які зараз займаються питаннями та закликом, і консультують з цього приводу. Інша справа, наскільки аргументи будуть ефективними для влади”, — наголосив правозахисник.

За його словами, росіяни не мають культури відстоювати свої права.

“Є приклади того, як свідомі люди на кожному етапі мобілізації, які відмовилися підписувати папери про те, що вони добровільно на щось погоджуються, у результаті цього процесу випадали. Але для цього потрібна звичка відстоювати свої права. І якоїсь культури ось цієї звички, цієї культури зараз взагалі немає”, — зазначив Черкасов.

Читайте також: Загрози та “в’язниці”: як мобілізовані в РФ розплачуються за протести проти свавілля командирів

Прямий ефір