Українська протиповітряна оборона (ППО) готова збивати російські крилаті ракети з імовірністю 80%. Але проблему можуть становити балістичні комплекси. Їх складно перехопити і відстежити. Тому більшість російських “Іскандерів” прорвали українську лінію оборони і влучили в критичні об’єкти на території країни. Про це сьогодні, 9 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів військовий експерт Роман Світан.
Він пояснив, що є два основних типи ракет — балістичні та крилаті.
Балістична — це ракета, яка йде вертикально вгору за балістичною траєкторією, іноді через космос, повертається назад із великою швидкістю і б’є по цілі, яка введена в її пам’ять. Це ракети типу “Іскандер”, типу Zolfaghar та іранський Fateh-110. Вони приблизно однотипні.
Крилаті ракети, за словами Світана, можна сказати, “маленькі літачки, якщо їх дивитися по локатору”. В основному це звукові ракети, які дуже добре збиває українська система ППО, розрахована на боротьбу з літаками. Це рівень ракет типу Х-101, Х-555, “Калібри” морського базування.
“Цей другий тип ракет… із другим типом ракет, у принципі, все зрозуміло, ми з ними вже розібралися. У нас кількість зенітно-ракетних комплексів, наше ППО, у принципі, готове працювати вже з ККД за 80% вже навіть із крилатими ракетами, включно з, звичайно, і літаками”, — зазначив експерт.
На думку Світана, становлять проблему балістичні ракети типу “Іскандер” і передбачувана Fateh і Zolfaghar.
“З цими комплексами дуже складно боротися, оскільки перехоплювати їх можна тільки на зустрічних курсах. Тобто будь-яка ракета балістична, особливо квазібалісти так звана, це коли ракета, падаючи вниз, боєголовка починає ковзати, нишпорити по траєкторії, і дуже складно автоматиці будь-якого комплексу перехопити її, випустити протиракету в точку зустрічі. Тим паче ракета, яка йде практично з космосу, розганяючись до швидкостей майже 3-4 махи, а то й під п’ять, дуже складно перехопити — раз, відстежити — два. І третє — ракету можна відправляти тільки в передню півсферу, тобто на зустрічних курсах. Будь-яка інша атака ракети протиракети дуже складна, практично нереальна. Чому і більшість ракет “Іскандерів” російських все-таки прорвала нашу лінію оборони, і вони потрапили на нашу територію. Здебільшого “Іскандери” приходили на наші полігони і на аеродроми. Це ракета з бойовою частиною і, в принципі, і Zolfaghar, і Fateh-110, в районі півтонни. Це та бойова частина, яка працює в основному по бетону, тобто або по мостах, або по аеродромах, або по полігонах, залежно від начинки цієї бойової частини”, — роз’яснив експерт.
Перехоплювати ці ракети можливо тільки комплексами, призначеними для перехоплення саме балістичних цілей.
“Підходять більш-менш комплекси типу IRIS-T SLM, але дальність перехоплення у них досить невисока. Підходять комплекси NASAMS, але це якщо вони стоять вертикально під удар цієї балістичної ракети. Є комплекс, який добре бере балістичні ракети, SAMP/T. Зараз наш президент уже кілька разів про нього говорив, вони проводять зараз перемовини, щоб саме такого рівня комплекси були поставлені до України. Це європейський комплекс, в основному французько-італійський. У Франції їх 40, в Італії 20. Такого рівня комплекс прикрив би саме від балістичних ракет, дальність перехоплення по висоті за 25 км. Це ракета, яка може ще на 25 км перехопити балістичну ракету, з дальністю виявлення до 100 км. А якщо ці комплекси будуть задіяні в загальну систему виявлення до 1000 км, то в принципі ми бачитимемо і точки пуску. Але це один із трьох напрямків руху боротьби з балістичними ракетами. Потрібно їх знищувати в точках пуску, тобто на території Росії та Білорусі, імовірно. І, звичайно, знищувати в точках на заводах, де їх виробляють, а це Іран”, — сказав Світан.
Також він прокоментував інформацію про те, що Росія досягла домовленості з Іраном про постачання балістичних ракет Fateh-110 і Zolfaghar.
“Сама кількість ракет не говорить про можливість їхнього пуску одномоментно. В іранців дуже мало пускових установок ракет. Ракети у них, можливо, дійсно є там кілька сотень, але пускових установок недостатньо для того, щоб там одномоментно певна кількість ракет. Виходячи з одномоментного пуску, тобто, припустимо, по американській базі, вони вже точно використовували всі пускові установки одномоментно. Тобто не більше 15 установок було кілька років тому. Зараз трохи більше, але це не сотні. Десятки установок, це не сотні. Одномоментно пуску такого, щоб ми не впоралися і не пропустили всі ракети, такого точно не буде. NASAMS точно будуть справлятися, але тільки в місцях їхнього розташування, там NASAMS розташований, IRIS-T їх перехоплять. Спробують, звичайно, і HAWK. Aspide навряд чи візьмуть такого роду ракети. Балістику беруть дуже складно, оскільки висотність у Aspide маленька 6-8 км. А для того, щоб перехопити ракету такого рівня, потрібно протиракеті підніматися на 20 км. Це якраз IRIS-T, NASAMS, SAMP/T. І будемо, звісно, пробувати нашими С-300 також їх діставати і Печора С-125”, — підсумував Роман Світан.
Читайте також: Росія домовилася з Іраном про постачання балістичних ракет — до чого варто готуватися Києву
Нагадаємо, раніше Світан висловив думку, що Іран здатний передати РФ не більше ніж пару сотень балістичних ракет. Водночас ймовірність одномоментного їхнього пуску по Україні експерт виключає.