Чи можна довіряти відповідям росіян під час соцопитування — пояснення керівника “Левада-центру”

У Москві. Фото: headtopics.com

Наразі у Росії працюють різні соціологічні групи. Є кремлівська соціологія, є незалежні організації як “Левада-центр” і є незалежні соціологічні компанії, які працюють з-за кордону — російські соціологи, які виїхали з РФ. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ розповів науковий керівник російської недержавної дослідницької агенції “Левада-центр” Лев Гудков.

“Прокремлівські опитувальні служби — це не зовсім соціологія. Це частина пропагандистської машини. Вони працюють на Кремль, на пропаганду, на зондаж громадської думки з метою показати Кремлю, адміністрації [Путіна], які є загрози. Це інше завдання. Наше завдання [“Левада-центру”] — все-таки дослідження російського суспільства у всіх його проблемах, у всіх аспектах. Загалом це, можливо”, — пояснив Гудков.

Він розповів, що у нинішніх реаліях соціологам “Левада-центру” працюється важко. Причому, не з боку населення, “населення, як і раніше, є досить спокійним або байдужим до всіх опитувань”. А ось влада починає створювати різноманітні перешкоди насамперед фінансові, щоб звузити поле можливостей незалежної соціології.

Гудков упевнений, що відповідям росіян на питання незалежних соціологів можна довіряти.

“Довіряти можна, тому що інших джерел немає. Треба розуміти, які уявлення в головах у людей, і які джерела формування цих уявлень. Інших джерел конструювання реальності сьогодні немає. І це ми фіксуємо, власне”, — сказав він.

Соціолог наголосив, що “це якась ілюзія, що людина може створити собі уявлення з будь-якого предмета”. Росіянин може цілком ясно і раціонально міркувати про те, що стосується сфери його повсякденних інтересів, проблем та турбот.

“А що він може сказати про те, що відбувається в Україні чи про плани ЦРУ щодо Росії? Тільки те, що він отримує якимись інформаційними каналами. Насамперед, звичайно, пропагандистськими каналами телебачення. Це головне джерело інформації”, — зауважив він.

При цьому, після запровадження майже тотальної цензури альтернативними джерелами інформації, наприклад, у березні користувалися приблизно 7-8%. Це ті люди, хто може обходити блокування каналів, переважно молодші люди, комп’ютерно грамотні. За даними Гудкова, зараз цей показник зріс приблизно на 2%. Але все одно це меншість.

“Тому головна проблема — відсутність адекватного уявлення про дії російської армії в Україні, про її злочини, про перебіг боїв і взагалі про цілі цієї війни. У людей про це дуже невиразне уявлення. Тому треба розуміти, з яким матеріалом ми маємо справу. Справа не у щирості, правдивості, а в тому, звідки беруться самі уявлення, звідки складається картина реальності”, — акцентував він.

Гудков додав, що всі розмови, що “люди бояться відповідати” або “люди не щирі у відповідях” — це “думка дилетантів, профанів, які не хочуть усвідомлювати серйозності загрози тоталітарних структур, маніпуляції громадською думкою”.

Повна версія інтерв’ю: Рейтинги Путіна та війни падають: про тенденції російського суспільства говоримо з науковим керівником “Левада-центру” Львом Гудковим

Нагадаємо, у інтерв’ю Гудков також розповів, як змінювався рейтинг Путіна протягом 22 років правління.

Прямий ефір