ЄС — один із основних донорів України. Обсяги, що надаються, — досить велика допомога для країни, яка поки що не є членом Європейського Союзу. Про це сьогодні, 8 листопада, сказав голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.
Він нагадав, що у 2023 році Україна планує отримувати від ЄС приблизно 1,5 млрд дол. щомісяця. Це, за словами Бураковського, той мінімум, без якого українська економіка не зможе існувати. Водночас експерт зазначив, що Євросоюз має як політичні, так і економічні мотиви для допомоги Україні.
“По-перше, це політичний аргумент, пов’язаний з тим, що на території Європи йде війна, і без допомоги Україні фактично не можна буде захистити ті самі європейські цінності… Другий момент: Україна є потенційно дуже важливим членом Європейського Союзу. Ціна відновлення України — це достатньо великі замовлення, зокрема для європейських компаній. Третій момент: ми є членом глобальної економіки. Якщо у якомусь сегменті глобальної економіки відбувається так звана економічна турбулентність, то це так чи інакше впливає і на європейські країни, на весь світ”, — коментує голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.
Він зазначає, якби Україна на сьогодні була членом ЄС, то обсяги допомоги могли б бути більшими. Однак Україні допомагає не один лише Євросоюз.
“Якщо говорити про наші потреби — щонайменше 4 млрд дол. на місяць у 2023 році, то гроші ми отримуватимемо від ЄС — приблизно 1,5 млрд дол.; є попередні домовленості з Міжнародним валютним фондом (1 млрд дол.); це також гроші від Сполучених Штатів Америки — 1,5 млрд дол. Ось ми вже вийшли на ці 4 млрд. Плюс двостороння допомога, про яку ми теж не повинні забувати, з боку і Світового банку, і Європейського банку реконструкції та розвитку та різноманітних програм двосторонньої допомоги… У цьому сенсі гроші Європейського Союзу вони досить великі”, — наголосив Бураковський.
Крім того, за його словами, допомога ЄС Україні заохочує до цього інші країни.
“Якщо нам допомагає Європейський Союз, то й інші країни-члени Європейського Союзу і не тільки вони більш позитивно налаштовані на те, щоб надавати Україні фінанси та, власне, підтримувати політику, яку сьогодні реалізує коаліція на підтримку України”, — резюмував Ігор Бураковський.
Читайте також: Україна найближчими місяцями отримає додаткову допомогу від ЄС — куди спрямовують гроші