У громадян РФ, які потрапляють під мобілізацію, є можливість не потрапити в армію або ж на фронт і захистити себе. Головне правило — не отримувати повістки, не приходити до військкомату. Про це сьогодні, 7 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський адвокат і правозахисник Микола Полозов.
“Навіть якщо є підстави для того, щоб уникнути мобілізації, є маса випадків, коли людей з відтермінуванням, із бронюванням тощо, все одно мобілізовували тільки тому, що вони прийшли до військкомату. Не можна в жодному разі приходити до військкомату. Потрібно домовитися з адвокатом або виписати довіреність на якусь іншу особу, яка точно не підлягає мобілізації для того, щоб вона ці питання розв’язувала. Щодо оскарження вже дій російських військкоматів щодо людей, яких відправили на війну, мобілізували, так, скарги надсилають, однак терміни розгляду тривалі. Багато хто просто не встигає дожити до судового рішення, яким ця особа може бути повернута додому”, — сказав він.
За словами адвоката, у тих, хто опинився у військовій частині, вже зачіпок не так багато. До новоприбулих солдатів посилилося і ставлення.
“І якщо їх відправляють, так, вони можуть встигнути надіслати заяву до військової прокуратури, рапорт вищому начальству. Їхні родичі можуть це робити. У деяких випадках це спрацьовує. У деяких випадках це не спрацьовує, і таких випадків стає все більше. Фактично в мобілізованих ще в навчальній частині забирають засоби зв’язку — мобільні телефони. Потім просто відправляють дійсно як гарматне м’ясо. Через це і кількість втрат різко зростає порівняно, наприклад, із тими втратами, які несе професійна армія”, — пояснив він.
Якщо призовнику пропонується контракт, він може відмовитися від укладення контракту, просто дослужити свій призов.
“Це, звісно, не гарантує, що його, як призовника, не відправлять туди на фронт, тому що ми знаємо, були випадки навесні, коли призовників туди направляли і потім їх там утилізували. Щодо призовників, то, як і у випадку з мобілізованими, надійний спосіб — це виїхати з країни, якщо випускають. Якщо ні — змінити місце проживання. Поки призовнику не вручено під розпис повістку, він так само як і мобілізований, не порушує кримінального законодавства. Максимум адміністративне правопорушення в разі, якщо змінив місце проживання, не повідомив про зміну військового обліку. Якщо все-таки призовнику вручили повістку і він ухиляється від явки до військкомату, вже може бути кримінальна відповідальність, але там стаття невеликої тяжкості — максимум до двох років позбавлення волі. А взагалі за практикою виносять або умовні терміни, або штрафи. Якщо призовник усе-таки опинився у військкоматі, то в нього є передбачене федеральним законом і конституцією право на альтернативну цивільну службу. Він може заявити про те, що з міркувань моральних або з релігійних він не може служити в армії, і тоді йому зобов’язані надати можливість пройти альтернативну цивільну службу”, — повідомив Полозов.
Він нагадав, що будь-які незаконні дії військкоматів, зокрема відмову, можна оскаржити в судовому порядку.
“Краще це робити дистанційно за допомогою адвоката або за допомогою довіреної особи за дорученням. Тому що щойно сам призовник з’явиться у військкомат, велика ймовірність, що його просто схоплять і потягнуть у навчальну частину, і він опиниться в армії. Тому краще там не з’являтися”, — каже адвокат.
А якщо людину все ж обманом або силою намагаються відправити на фронт, краще звернутися до української служби “Хочу жити”, де можна отримати детальну інформацію про здачу в полон.
“Якщо людина вже довела себе до ситуації, що опинилася на фронті на війні, то краще для неї це здатися. Можливо, навіть якусь техніку привезти із собою. Порада — дивіться відеоролики, як правильно здаватися в полон, це дозволить зберегти життя”, — підсумував Микола Полозов.
Читайте також: У Росії триває прихована мобілізація на війну проти України — огляд
Нагадаємо, раніше Полозов заявив, що понад мільйон росіян можуть призвати в Росії. Будуть ще кілька хвиль призову.