“Ракетний понеділок” у містах України, реакція на зерновий шантаж Росії, інтерв’ю чеському телебаченню, а також зустрічі з сенаторами США та анонс хороших новин про постачання протиповітряних систем (ППО) для України. Телеканал FREEДОМ підготував огляд за тиждень (31 жовтня — 6 листопада) головних заяв і зустрічей президента України Володимира Зеленського.
Вибухи струсонули Київ у понеділок, 31 жовтня. О 8 ранку густий чорний дим огорнув столицю після хвилі атак. Російські ракети були націлені на 10 областей України і пошкодили 18 об’єктів, переважно пов’язаних з енергетикою. “Ракетний понеділок” прокоментував президент України, зазначивши, що більшість об’єктів вдалося врятувати завдяки роботі ППО. Із 55 крилатих ракет, випущених по інфраструктурі, 45 було збито.
“Робимо все можливе, щоб відновити енерго- і водопостачання, і відновимо. Немає у російських терористів таких ракет, які могли би влучити в українське бажання жити цивілізовано і дбати про одне одного. А якщо хтось там в Кремлі наслухався своїх божевільних пропагандистів і вирішив, що темрява в Україні допоможе тиснути на українців, то хай потім не дивуються вже своїм втратам, коли побачать, як українці ведуть перемовини у темряві”, — заявив Зеленський.
Руйнування енергосистеми України наступного дня стали темою для обговорення між главою держави та комісаркою з енергетики Європейського Союзу Кадрі Сімсон. Вона заявила, що ЄС допоможе українському енергетичному сектору, який постраждав від російських атак:
“Оскільки російські атаки на енергосистему посилилися, нам також необхідно посилити нашу підтримку. Я на власні очі бачила масштаби руйнувань в Україні. І я докладу всіх зусиль, щоб збільшити фінансову, технічну, а також практичну допомогу Україні”.
Відновлення енергетичної інфраструктури України Володимир Зеленський обговорив і з міністром закордонних справ Іспанії Хосе Мануелем Альбаресом. А також провів перемовини з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. У вечірньому зверненні до українців глава держави зазначив, що російський шантаж щодо зернової ініціативи виявився безрезультатним.
“Щоразу, коли активізується російський шантаж, продовольство дорожчає. І щоразу, коли світ не піддається шантажу, агропродукція дешевшає. А якби російського нападу на Україну не було, то не було б навіть примарної загрози глобальної продовольчої кризи”, — сказав Зеленський.
Також глава держави дав інтерв’ю чеському телебаченню, під час якого озвучив пріоритет України після перемоги:
“Після цієї війни особливо предметно всі ставитимуться до безпеки. Вважаю, що безпека буде пріоритетом номер один. Безпека. Ми розіб’ємо Росію на нашій землі. Але це не значить, що вона не повернеться за 10-20 років. Ми не знаємо. Хочеться вірити, що вони змінять своє ставлення до світу і до свого суспільства”.
Зеленський зазначив, що українці мають забезпечити безпеку на кордонах, у повітрі, на суходолі та на воді, а також сказав, куди вирушить насамперед після перемоги:
“Після перемоги поїду до Криму, я дуже хочу побачити море… Не взимку, адже що робити на морі взимку? Я поїду туди, коли буде тепліше”.
А ось на саміті “Великої двадцятки” (G-20), який заплановано в Індонезії, президента України не буде, якщо там буде присутній президент Росії Володимир Путін.
“Не слідкую за участю інших в саміті “Двадцятки”. Позиція моя особиста і позиція України була в тому, що якщо лідер Російської Федерації буде брати участь, то Україна не буде брати. Подивимось, як буде в майбутньому”, — пояснив Зеленський.
Наприкінці тижня Володимир Зеленський провів зустрічі з сенаторами США — Крістофером Кунсом та Робом Портманом, а також з радником президента США Джо Байдена з питань національної безпеки Джейком Салліваном, який запевнив, що, попри майбутні вибори в США, підтримка України залишається непохитною. Глава держави подякував раднику та вручив йому орден князя Ярослава Мудрого ІІ ступеня.
Заяви з Росії про нібито готовність до перемовин з Україною є брехливими. Зеленський сказав про це, констатуючи, що російська влада продовжує приховану мобілізацію, попри публічні оголошення про те, що “мобілізаційне завдання виконане”:
“Ця абсолютно божевільна впертість господарів теперішньої Росії — найкращий показник, що так само брехливо і все, що вони розповідають деяким іноземним лідерам про свою нібито готовність до перемовин. Коли хтось думає про перемовини, він не шукає, як обманути всіх довкола, щоб послати ще десятки чи сотні тисяч людей в м’ясорубку — як мобілізованих чи у вигляді якихось там найманців. І дуже добре, що світ сприймає російську риторику так, як вона заслуговує, а саме як брехню”.
5 листопада Зеленський зібрав ставку Верховного головнокомандувача. Вона тривала три години. Дуже детально проаналізували ситуацію на передовій, на всіх напрямках, на енергетичному фронті, ситуацію на кордонах.
“Знаємо, до чого готується ворог. Будемо відповідати й далі звільняти нашу землю. Також дуже детально проаналізували все, що стосується постачання Силам оборони. Це техніка, боєприпаси, зв’язок, зимові речі. Окремо розглянули протидію ракетному і дроновому терору, уже є доволі значні результати у цьому. Процес збиття став більшим, але ще є над чим працювати”, — проінформував президент у Telegram.
Глава держави зазначив, що армія робитиме все можливе, щоб захистити українське небо. І найближчими тижнями очікуються хороші новини щодо ППО та ПРО для України.
Читайте також: Енергетичний “Рамштайн” та новий пакет військової допомоги: США не припиняють підтримку України (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, активно обговорювати необхідність нападу на Україну у Кремлі розпочали 2021 року. Затяті прихильники повномасштабної війни — секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев та директор Федеральної служби безпеки Олександр Бортніков. Саме вони остаточно переконали президента Путіна розпочати вторгнення, пише видання The Times, посилаючись на книгу журналіста Оуена Метьюза. Автор стверджує, що Патрушев і Бортніков вселяли Путіну думку про необхідність “превентивного” удару по Україні, нібито через загрозу з боку Заходу.
Читайте також: Пропагандисти Кремля згодовують росіянам ідеї про війну в Україні, які ті самі хочуть чути, — опозиційний політик