Побутову техніку в ЄС масово скуповують сусіди Росії — причини аномального імпорту (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Сусіди Росії активно скуповують європейську побутову техніку: пральні машини, холодильники і навіть електричні молоковідсмоктувачі. Видання Bloomberg припускає, що такий аномально збільшений попит на імпорт викликаний тим, що РФ гостро потребує побутової техніки, а сусіди допомагають Москві обходити санкції, повідомляє FREEДОМ.

За даними Євростату, за 8 місяців Вірменія закупила у ЄС більше пральних машин, ніж за два попередні роки. Не відстає й Казахстан. У серпні він імпортував європейських холодильників на майже 21,5 млн дол., що втричі більше, ніж у серпні торік. На думку експертів, сусіди Росії не просто так нарощують імпорт товарів із Євросоюзу.

“Через те, що повністю закрився імпорт до РФ, а ринок РФ він споживає. І якщо ви уважно подивитеся, на сьогодні в супермаркетах, магазинах, що продають побутову техніку, дефіциту немає, там немає порожніх полиць. Цілком можливо, що товаропотоки підсанкційних товарів пішли через суміжні країни, через Казахстан, Вірменію, Грузію”, — каже виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Не менш дивною виявилася статистика закупівель інших електроприладів. Наприклад, за помітного зниження народжуваності у Вірменії та Казахстані, обидві країни збільшили імпорт електричних молоковідсмоктувачів. Так, попит на них у Казахстані зріс у понад 6 разів, пише Bloomberg.

“Дуже близька ситуація, аналогічна і щодо смартфонів. Huawei, наприклад, китайці пішли повністю з російського ринку, а всі свої компанії перевели до Казахстану. Водночас вони повністю не пішли з російського ринку, вони створили дистриб’ютора в Казахстані, який постачатиме їхню продукцію на російський ринок через Казахстан”, — пояснив Пендзин.

Через ведені раніше Євросоюзом та США санкції постраждали практично всі галузі економіки країни-агресорки. Кремль шукає лазівки для обходу обмежень. Сама Росія не публікує торговельну статистику, але сусіди виявилися менш потайливими. За даними Міністерства торгівлі та інтеграції Казахстану, РФ закупила в їхній країні пральних машин на 7,5 млн дол., тоді як у попередні два роки цей показник прагнув нуля.

“Вони не безоплатно Росії надають цю послугу. Безумовно, вони мають певний відсоток. По-друге, це політичний момент, тому що ці країни завдяки подібним діям зберігають добрі відносини з Росією. Вони чудово розуміють, що Росія потребує цих товарів”, — коментує кандидат економічних наук Іван Ус.

Економісти впевнені, що основна мета сірої схеми обходу санкцій — закрити потреби жителів Росії.

“Насамперед це використовується для того, щоб внутрішній ринок Росії мав ці товари і не створювався внутрішній тиск суспільства на російську владу з метою відмови від проведення спеціальної операції”, — зазначає Ус.

Разом із цим сіра схема імпорту європейських товарів до Росії через треті країни, на думку українських та європейських урядовців, може використовуватись і для військових цілей. Раніше президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявляла, що російські військові використовують чіпи з побутової техніки у військовому устаткуванні.

“Для розуміння, на Росії зараз немає чіткої різниці між цивільним і військовим використанням різного роду компонентів, чіпів. Будь-яка іноземна техніка, імпортована до РФ, може зрештою бути використана для досягнення військових цілей, бо санкції обрізали росіянам доступ до західних технологій, тому вони шукають чіпи для застосування їх згодом у військових цілях там, де можуть. Саме тому потрібно унеможливити для них ці процеси”, — написав керівник Офісу президента України Андрій Єрмак у Telegram.

Своєю чергою представниця Єврокомісії Міріам Гарсіа Феррер заявила, що Євросоюз стежить за торговельними потоками, щоб визначити, де і як Росія може обійти санкції. Також у ЄС розглядають можливість розширення торговельних обмежень на предмети, які Росія може використати для свого озброєння.

Читайте також: Китайські компанії виводять свої потужності з Росії — причину назвав Пендзин

Нагадаємо, за словами політолога, кандидата політичних наук Талгата Калієва, різке збільшення закупівлі побутової техніки в країнах Європейського Союзу Казахстаном після запровадження антиросійських санкцій пов’язане з тим, що в країни зник канал постачання імпорту через Російську Федерацію.

Прямий ефір