Різке збільшення закупівлі побутової техніки в країнах Європейського Союзу Казахстаном після запровадження антиросійських санкцій пов’язане з тим, що в країни зник канал постачання імпорту через Російську Федерацію. . Про це сьогодні, 1 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог, кандидат політичних наук Талгат Калієв.
Він прокоментував ситуацію щодо стурбованості ЄС зростанням постачання побутової техніки сусідами Росії після початку війни та запровадження санкцій.
“Тут, я думаю, кілька факторів слід враховувати. Насамперед ми отримували цю ж продукцію раніше через Росію. І оскільки Росія опинилася під санкціями, ми зараз отримуємо її безпосередньо. Тобто певна частка зростання пов’язана з тим, що у нас зник канал постачання імпорту через Російську Федерацію. Паралельно слід враховувати, що також багато республік Центральної Азії теж отримували через Росію і зараз, можливо, отримують через Казахстан, можливо, якась частка йде, експортується і в Росію. Я зараз точно даними не володію, але однозначно це не продукція подвійного призначення і не може використовуватися, напевно, в оборонній промисловості. Усе, що знаходиться під санкціями, ми ні в якому разі не торгуємо. Тут однозначна позиція нашої держави”, — сказав політолог.
Калієв зазначив, що через зниження у зв’язку з санкціями можливостей Росії Казахстан заморозив великий спільний проект зі створення платформи для послуг кібербезпеки вартістю 39 млн. доларів.
“Тут питання виключно прагматичне. Зараз Росія багато в чому не в змозі реалізовувати подібні проекти, пов’язані, в тому числі напевно, з використанням серверів великої потужності. Потрібно буде мати ті компоненти, які зараз заборонені до експорту в Росію і, відповідно, можливо , це цілком економічне та технологічне продумане рішення в умовах, коли цей проект стає неможливим”, — сказав Калієв.
Він також зазначив, що більшість громадян Казахстану підтримують Україну в російсько-українській війні, але у них немає жодної агресії щодо росіян, які хлинули в країну після початку оголошення мобілізації в Росії.
“Безумовно, симпатії більшості користувачів соціальних мереж, більшості громадян, які висловлюються на вулицях, вони на боці України, як жертви. Але водночас у нас немає жодної агресії стосовно прибуваючих із Росії, оскільки це, мабуть, у дусі казахського народу, допомагати всім, хто опинився у складній ситуації. Ми регулярно чуємо новини про те, як хтось комусь дав притулок, хтось когось нагодував, хтось когось обігрів. І це було і залишається нашою традицією. Я думаю, що в цілому ця ситуація дозволяє нам десь переосмислити власні цінності, переосмислити стан наших збройних сил, піддати ревізії нашу економіку і, скажімо так, провести роботу над помилками, користуючись чужими помилками”, – зазначив Калієв.
Читайте також: Казахстан диверсифікує шляхи експорту нафти — політолог назвав причини
Раніше видання Bloomberg повідомило про стурбованість країн Європейського Союзу різким збільшенням закупівлі побутової техніки Вірменією та Казахстаном після початку війни та запровадження санкцій. Повідомлялося, що вони значно розширили обсяги купівлі приладів, які потім перепродаються Російській Федерації. Росія ж таким чином може отримувати мікрочіпи для військових цілей із пральних машин та холодильників.