Ситуація з перемовним процесом Росії та України подвійна. Президент РФ Володимир Путін хоче перемовин із Заходом насамперед тому, що Україна відмовляється розмовляти з ним. Таку думку сьогодні, 31 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив російський правозахисник, журналіст Марк Фейгін.
За його словами, Путін не бачить суверенітету та не вважає Україну міжнародним суб’єктом, про що відкрито говорить.
“Він каже, що влада в Україні не самостійна, похідна від її господарів у Вашингтоні тощо. Тому тут двох думок не може бути від того, як він оцінює це все і як ставиться і до української нації. Він взагалі вважає її такою, якої не існує. Він же відверто про це сказав на Валдайському форумі, повторив уже у 100 разів тощо. Тепер щодо перемовних позицій, ну, звичайно, він хоче перемовин із Заходом. Але, по-перше, тому, що Україна не хоче з ним розмовляти. Він посилав ось цього президента Ембало з Гвінеї-Бісау, щоб переговорити. Йому відмовили. Щоправда, вони потім відігралися, сказали: “А ми й не хотіли. Ми і не просили нікого про жодну місію перемовин”, — розповів Фейгін.
А після заяви президента України Володимира Зеленського про неможливість вести діалог із країною-агресоркою лідер Кремля, заявляє правозахисник, прагне домовитись із західними країнами. Однак самі представники європейських держав, на думку Фейгіна, не бажають спілкуватися з Росією на її умовах, вважаючи, що спроби діалогу насправді — чергова хитрість.
“Щодо Заходу, тут шанс трохи вищий, тому що поки є формати, в яких він може претендувати на перемовини, наприклад, G20, поки Росію ще звідти не виключили, тому якісь сподівання він із цим пов’язує, я б не недооцінював це. Це по-перше. По-друге, ну а що далі? Який вихід? Він може бомбити до упору Україну, скільки йому влізе, якщо дозволятимуть військові можливості, а вони дедалі більше скорочуються. Ось із 50 ракет сьогодні 44 збиті. А якщо збиватимуть всі 50? Це питання суто кількісне, технічне. Буде достатньо засобів ППО, засобів боротьби з дронами, ракетами тощо. І що тоді? Це все збиватиметься. Тому процес цей не є нескінченним”, — вважає він.
Також, на думку Фейгіна, Москва шукає для Києва та Європи засоби шантажу — наприклад, блокування кораблів з українським зерном чи погрозами про “брудну бомбу”, яку нібито має намір застосувати Україна. Щодо останньої, правозахисник вважає, що така провокація може стати формальним приводом для застосування ядерної зброї саме з боку Кремля. Водночас інструментарій Заходу в тиску на РФ досить широкий — від економічних санкцій до військових постачань Україні. Зокрема, новими обмеженнями в енергетичній сфері та тиск на родичів високопосадовців.
“Путіну теж треба по-своєму поспішати. Він розраховує на затягування, але все ж таки плекає надію, що йому вдасться домогтися цих перемовин. Проблема для нього в іншому. Захід не хоче з ним особливо розмовляти і загалом на його умовах. І тому, навіть якби він хотів цих перемовин, виглядає все не більше ніж обман, бо Путіну ніхто не вірить, не розуміє, як із ним взагалі можна розмовляти. І він довів до цього сам, тому що він постійно порушував усі мислимі та немислимі домовленості. Він усіх обманював. І зараз він потрапив у глухий кут, коли, власне, розмови з ним ні до чого не ведуть, і кожен їх сприймає як спробу Путіна виграти час, перегрупуватися, знайти нових союзників, пом’якшити тиск тощо”, — розповів Фейгін.
Тому, констатує правозахисник, поки що для перемовин можливості немає.
“Путін по-справжньому захоче перемовин, коли втратить Херсон, втратить Мелітополь, війська увійдуть до Криму. Ось тут він уже захоче справжніх перемовин, бо перемовини — це компроміс, до якого мають бути готові щонайменше одна країна, а то й дві. Так, краще дві. А він же не готовий до жодних компромісів ні з ким”, — заявив Фейгін.
На підтвердження своїх слів журналіст навів приклад.
“День тому Пєсков (прессекретар президента РФ, — ред.) заявив, що так, вони готові до перемовин із Заходом, давайте повернемось до грудневого меморандуму Путіна ось цим проєктом угоди з НАТО та угоди з Вашингтоном. Але це вже відкинуто. Ці договори та угоди не можуть бути базою перемовин, тому що вони порушують суверенітет, вони вимагають поділити Європу на зони впливу тощо. Йому вже відповіли у січні-лютому повністю. Коли йшли перемовини, то у Відні, то ще у Женеві заступник міністра Грибков туди їздив. Сказали відповідь “Ні”. Ми готові міркувати над конкретними договорами про пролонгацію ракетних угод ще чогось. Але на розпуск НАТО чи демілітаризацію НАТО майже половина країн, що вступили після травня 1997 року, навіть не розраховуйте. То про які перемовини тоді йдеться?” — резюмував Марк Фейгін.
Читайте також: Путін не збирається йти від влади, — Фейгін
Нагадаємо, раніше Фейгін заявив, Путін власноруч підігріває напругу в Кремлі, підтримуючи голову Чечні Рамзана Кадирова та засновника приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” Євгена Пригожина, яких сам і створив.