Дія угоди про транспортування агропродукції з українських портів з великою ймовірністю буде продовжена. Такою думкою сьогодні, 30 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ поділився заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
Він наголосив, що ані Туреччина, ані Організація Об’єднаних Націй, з якими Україна підписувала зернову угоду (Ініціативу про безпечне транспортування зерна та харчових продуктів з українських портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний”), не мають претензій до виконання Україною своїх зобов’язань. Водночас Росія має паралельну угоду з ООН і Туреччиною.
“Уже була заява ООН і була заява Туреччини про те, що вони розпочинають процес переговорів. Я думаю, що найближчими днями ми чутимемо про деякі дипломатичні переговори, які відбуватимуться в контексті їхньої угоди”, — вважає Марчук.
На його думку, ймовірність продовження зернової угоди велика.
“Відсотків 90 — вона буде продовжена. Я думаю, що ми і ті країни, які виступають гарантами, знайдуть все-таки можливість для того, щоб система працювала. Можливо, це будуть не стамбульські домовленості. Можливо, це буде якийсь інший формат. Але настільки велика залежність сьогодні у світі від українського продовольства, що, я думаю, світ шукатиме рішення цієї проблеми”, — наголосив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.
Окремо він зазначив, що зрив зернової угоди буде ударом по іміджу президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, який був гарантом угоди.
“Напевно, почуємо про зустріч Ердогана з Путіним чи на рівні міністрів оборони. Можливо, буде якась зустріч, бо справді Туреччина відігравала велику роль, щоб коридор запрацював. Те, що зараз Росія робить, також б’є по іміджу Туреччини”, — наголосив експерт.
Читайте також: ЄС закликав Росію скасувати рішення щодо блокування зернової угоди
Варто зазначити, що дія зернової угоди мала завершитись у листопаді поточного року, і Росія погрожувала вийти з неї неодноразово.
Як повідомлялося раніше, понад мільйон тонн агропродукції стоїть на кораблях у Босфорі, і ще мільйони заблоковані в одеських портах.
Нагадаємо, 22 липня в Стамбулі за пропозиції Організації Об’єднаних Націй Україна, Туреччина та генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш підписали Ініціативу про безпечне транспортування зерна та харчових продуктів із українських портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний”.
Зерновий коридор запрацював із 1 серпня, коли перше судно з українським продовольством вийшло з порту Одеси.
Читайте також: Закликаю всі держави вимагати від Росії припинити свої “голодні ігри”, — Кулеба про вихід РФ із зернової угоди