Четверта спроба: у навмисних діях РФ щодо зриву зернової угоди впевнений експерт аграрного ринку (ВІДЕО)

Завантаження судна українським зерном. Фото: mtu.gov.ua

У Росії заявили про призупинення роботи зернової (Стамбульської) угоди, якою в серпні було розблоковано експорт морем зерна з України. Країна-агресорка пов’язала це з нібито українською атакою на свій флот у Севастополі. Однак це не перша спроба з боку РФ зірвати угоду, блокувати український експорт вона розпочала до “хлопков” в окупованому Севастополі. На це сьогодні, 30 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ звернув увагу заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Він наголосив, що зернова угода, яку Україна уклала з ООН і Туреччиною (паралельна угода була укладена і Росією), виявилася дуже успішною та ефективною. Це, зокрема, зазначили у Всесвітній продовольчій програмі Організації Об’єднаних Націй.

“Фактично з 1 серпня до сьогодні експортували понад 200 млн т [продовольства]. Світ це дуже відчув. Була заява і представників Всесвітньої продовольчої організації, які сказали, що за час роботи фактично вперше знизилися ціни на продовольство”, — коментує Марчук.

За словами експерта, Україна виконує всі взяті на себе зобов’язання щодо зернової угоди, а Росія неодноразово намагалася її зірвати.

“Уже не вперше ми чуємо заяви Росії, це вже четверта, конкретніша заява про те, що вони припиняють свою роботу в “зерновому коридорі”, — зазначає Марчук.

Він нагадав, що першу подібну заяву Росія в особі Путіна зробила у вересні. Тоді було сказано, що українське зерно нібито не постачається бідним країнам. В ООН це було спростовано. Потім РФ згадала про зернову угоду після “хлопков” на Керченському мосту на початку жовтня і коли почалися розслідування про постачання Росії іранських дронів. Заява, що пролунала у суботу, 29 жовтня, нібито після “хлопков” у Севастополі, — четверта. Однак Марчук звертає увагу, що ще до неї РФ почала всіляко гальмувати роботу “зернового коридору”.

“Понад два тижні понад 170 кораблів стоять у Босфорі й не можуть вийти далі в ті точки, куди постачалася продукція, тому що російські представники, які працюють у Координаційній раді, фактично будь-якими методами припиняли, зменшували кількість кораблів, які охоплювали [оглядами]. Сьогодні понад 2 млн т заблоковано в Босфорі, ще 1 млн т стоять і чекають на свою чергу в портах “Великої Одеси”. Фактично від цього сьогодні потерпають близько 10 млн людей у ​​світі, які не отримають цю продукцію”, — наголосив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Також експерт закликає звернути увагу на те, що від Севастополя до “зернового коридору” близько 200 км, і будь-які події там аж ніяк не загрожують безпеці маршруту перевезення агропродукції. Тому Марчук упевнений, що дії РФ щодо зриву зернових угод — навмисні.

“Черговий тероризм продовольчий, який загрожує всьому світу. Росія вже, напевно, давно для себе ухвалила рішення, що вона таким чином тероризуватиме”, — вважає Денис Марчук.

На його думку, Україна має заручитися підтримкою всіх країн світу, особливо Африки та Азії, продовольча безпека яких залежить від українського зерна, щоб перешкодити зриву зернової угоди.

Читайте також: Закликаю всі держави вимагати від Росії припинити свої “голодні ігри”, — Кулеба про вихід РФ із зернової угоди

Нагадаємо, 22 липня в Стамбулі за пропозиції Організації Об’єднаних Націй Україна, Туреччина та генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш підписали Ініціативу про безпечне транспортування зерна та харчових продуктів з українських портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний”.

Зерновий коридор запрацював від 1 серпня, коли перше судно з українським продовольством вийшло з порту Одеси.

Прямий ефір