Ще два транші макрофінансової допомоги від Євросоюзу має отримати Україна до кінця року. Один із них може надійти вже у листопаді. 2,5 мільярда євро очікують наступного місяця, ще півмільярда – у грудні. Дати вже підтвердили у бюджетному департаменті Єврокомісії. Однак, за даними українського Мінфіну, в ЄС тривають дебати: це будуть кредити чи гранти, інформує FREEДОМ.
“До війни наш дефіцит становив 3%, а борг ВВП – близько 50%. Однак повномасштабне вторгнення завдало сильного удару по нашій економіці, і ми прогнозуємо спад ВВП більш ніж 30% цього року”, — заявив міністр фінансів України Сергій Марченко.
За попередніми прогнозами, дефіцит держбюджету наступного року становитиме 38 мільярдів доларів. Щоби покрити його, кажуть економісти, потрібна підтримка ззовні.
“Фактично бюджет України покриває плюс-мінус, може, більше третини від поточних видатків, наш місячний бюджет видатків близько 200 мільярдів гривень, з них наші власні джерела — податкові надходження — близько 80 мільярдів, 120 мільярдів — це зовнішня допомога”, — наголосив зовнішній експерт Ukraine Economic Outlook, професор Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича Богдан Сторощук.
Євросоюз уже обговорює, як допомогти Україні пережити наступний фінансовий рік. Йдеться про суму 18 мільярдів євро. Найімовірніше, це будуть гроші ЄС, Міжнародного валютного фонду та США. Покрити потреби України спільно закликала голова Єврокомісії Урсула фон Дер Ляйєн.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц раніше заявив, що для відновлення України необхідно розробити план Маршалла. Такий після Другої світової війни діяв для всієї Європи. Також Шольц наголосив, що допомагати Україні потрібно з огляду на те, що в майбутньому вона стане частиною Євросоюзу. Українські товари мають потрапити на європейські ринки, а вступ до ЄС може відбутися у наступні два роки, впевнена міністр економіки Юлія Свириденко.
Ті грантові програми, які були схвалені для України до війни, зараз намагаються адаптувати до військових потреб — гроші спрямовують на термінове відновлення зруйнованої інфраструктури. Гранти, на відміну від кредитів, кажуть економісти не треба повертати.
Читайте також: Третина кожного посольства РФ — це офіцери спецслужб, — журналіст-розслідувач (ВІДЕО)