На Харківщині під російською окупацією залишається близько 2% території. Решта — під контролем Збройних сил України. Попри спроби противника атакувати позиції українських військових та постійні обстріли населених пунктів, тут відновлюють інфраструктуру, будинки та комунікації. Правоохоронці тим часом продовжують збирати докази злочинів російської окупаційної армії, повідомляє FREEДОМ.
Українські військові звільнили 554 населені пункти на Харківщині, окупованими росіянами залишаються 32.
“Це становить трохи менше 2% Харківської області. Ми працюємо й надалі над посиленням оборони області, тому що ми розуміємо, що лінія фронту змінилася. Ми фактично зараз вибудовуємо нові лінії оборони”, — коментує начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
Однак російські окупанти продовжують завдавати ударів по вже звільненій території. З початку повномасштабної війни армія РФ зруйнувала на Харківщині понад 12 тис. об’єктів. Щодня фахівці працюють на ремонті та ліквідації аварій.
“Ходили обхідники, виявляли пошкодження, складали списки. Тепер за цими списками їздимо, усуваємо пошкодження”, — звітують комунальники, які працюють в одному з пошкоджених будинків.
Появу благ цивілізації місцеві жителі, звісно, вітають.
“Ось уже три дні як світло є, три дні як газ є. І що я вам скажу, з’являється цивілізація. Уже в будинку ми протопили, і легше дихати стає… Ми 7 місяців чекали. І ми дочекалися. Слава Україні!” — каже мешканка міста Ізюм Євгенія.
Пріоритет на деокупованих територіях — підготовка до опалювального сезону. Місцева влада змушена оперативно розв’язувли проблеми. Окупанти ними не переймалися.
“10 березня вибило все, і вікна теж. Нас не поранило уламками, але мій чоловік після цього помер. Три градуси тоді у квартирі було, чоловік просто замерз”, — розповіла мешканка Ізюма Людмила Соцька.
Електроенергія поки що є далеко не у всіх звільнених населених пунктах, але жителів віч-на-віч із проблемами не залишать.
“У деокупованих населених пунктах області, де поки що немає електропостачання, створюється резерв обладнання та палива для альтернативних джерел енергії. Також виробляються та закуповуються засоби індивідуального обігріву для мешканців громад”, — повідомив заступник керівника Офісу президента України Кирило Тимошенко.
У посиленому режимі на звільнених територіях працюють не лише комунальні служби, а й правоохоронці. У Харківській області вже зафіксували 1 685 військових злочинів.
“У даний час на деокупованих територіях встановлено 22 місця тортур. Ми встановлюємо їх за свідченнями свідків або потерпілих людей, які через них пройшли. Поки назвати загальну кількість людей, які пройшли через ці тортури, не можна, оскільки частина людей зараз перебуває в Росії. У них є місце в Шебекіно (Білгородська обл., РФ, — ред.), де перебувають наші військові та поліцейські — полонені, там окупанти теж катували людей… Кілька днів тому ми вилучили тіла двох закатованих військовослужбовців, ми точно знаємо, що їх вивозили через Гоптівку у бік Білгорода, а повернули назад тіла”, — розповів начальник Головного управління Національної поліції України у Харківській області Володимир Тимошенко.
Понад 1000 поліцейських щоденно контролюють порядок на звільнених територіях регіону. Працюють мобільні відділення “Укрпошти”. Мешканці отримують пенсії та соціальні виплати.
Читайте також: Українські міста відновлюються та продовжують жити всупереч атакам армії РФ