Після оголошення Путіним мобілізації у Росії зафіксовано різке одномоментне погіршення настроїв громадян. Такого не було за всю історію спостережень. У Кремлі, побоюючись протестів, уважно стежать за настроями росіян та мають достатньо інструментів, щоб цього не сталося. Такою думкою в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 22 жовтня, поділився російський громадський та політичний діяч, директор “Фонду боротьби з корупцією” Іван Жданов.
За його словами, зростання страху і тривоги в російському суспільстві помітне не лише соціологам, а й, що називається, неозброєним оком: у спілкуванні на вулицях, на роботі, з друзями та сусідами. Тривожність прийшла разом із мобілізацією, оскільки її оголошення виявилося несподіваним для більшості, а початок — надто різким. Кремль, на думку Жданова, відійшов тут від свого ж правила, що “варити жабу”, в цьому випадку погіршувати становище людей, потрібно повільно.
“Ми бачимо, що після того, як вони оголосили мобілізацію, вони намагалися всіма силами якось тепер зменшити темп цієї мобілізації, тому що побачили обурення”, — коментує Жданов, звертаючи увагу, що насамперед це спробували зробити в Москві з її традиційно високими протестними настроями.
На думку директора “ФБК”, у росіян є два виходи зі стану цієї підвищеної тривожності. Один із них аж ніяк не протестний, і саме до нього підштовхуватиме суспільство Кремль.
“Перший шлях — це така консолідація навколо Путіна: у нас ворог, нас вбивають. Труни приходять — це все через Україну війна. Такий шлях можливий. На це працює пропаганда”, — вважає Жданов.
Він наводить приклад, коли в численних чатах мобілізованих дружин повідомляється, що тут не обговорюється політика, тобто не говорять про причини й винуватців того, що чоловіків відправляють на фронт. На вищому рівні відповідальність перекладається на військкомів чи голів регіонів, щоб вивести з-під неї безпосередньо Путіна.
Жданов зазначає, що російська влада має ефективний інструментарій, зокрема напрацьований під час різних внутрішньоросійських НП, які викликали протестні настрої. Це й усунення лідерів протесту, і їх заміна лояльними режиму псевдолідерами та багато іншого.
Завдання російської опозиції, на думку директора “ФБК”, зараз полягає у тому, щоб показати людям інший шлях виходу зі стану тривожності.
“Направити тих людей, які раніше не цікавилися політикою, на правильний шлях, говорити, що джерело ваших проблем це не Україна… Ваша проблема саме полягає в Путіні”, — коментує Жданов.
Директор “ФБК” також зазначив, що Кремль уважно відстежує настрої росіян тому, що сьогодні він не зможе впоратися з масовими протестами, якщо вони виникнуть.
Читайте також: Антивоєнні кампанії громадян РФ: про доступні способи та ефективність розповів активіст “Весни” (ВІДЕО)