На сьогодні найдієвішою антивоєнною акцією у Росії є зрив мобілізації. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказав активіст молодіжного демократичного руху “Весна” Тимофій Мартиненко.
Після оголошення Путіним мобілізації в РФ рух закликав до акцій протесту, а також зайнявся поширенням пам’яток жертвам мобілізації, як її уникнути, контактів юристів, які можуть допомогти. На думку Мартиненка, на сьогодні це — найдоступніший і найефективніший спосіб антивоєнного протесту. Тим паче, що інших легальних методів фактично не залишилося.
“Ми вважаємо, що зараз спробувати зірвати мобілізацію та захистити людей — якнайбільше людей — від відправлення на фронт і від того, щоб вони там вбивали та вмирали самі, — один із найкращих способів антивоєнної дії. Прямо зараз він найефективніший, який рятує життя по обидва боки фронту. Інші способи, звісно, менш ефективні, з одного боку, і менш доступні, — з іншого”, — коментує активіст “Весни”.
Він зазначив, що для антивоєнного руху багато можуть зробити як росіяни, які перебувають за кордоном, так і ті, хто залишається в РФ. Останнім найчастіше доведеться вдаватися до партизанських методів боротьби.
“Безумовно, для тих, хто перебуває в Росії, це пов’язано зі значно вищими ризиками. Тому найчастіше люди віддають перевагу партизанським методам агітації: розклеювання листівок, графіті, розмови з сусідами, з друзями, з родичами, пости і так далі. Люди, які перебувають за кордоном, також дуже багато можуть зробити, безумовно. Вони можуть брати участь у виробництві контенту, координації акцій протесту, можуть займатися правозахистом. Багато юристів, які консультують затриманих на акціях, перебувають за кордоном, консультують цих людей дистанційно. Я думаю, загалом завдання може знайтися для кожного, де б він не був”, — вважає Мартиненко.
На його думку, найефективнішим був би масовий вуличний протест із десятками тисяч людей. Але він неможливий з кількох причин, зокрема, як вважає активіст, і тому, що немає організаційної структури, яка б могла координувати протести по всій країні.
“Мені здається, це найважливіший чинник. І ще, звісно, важливий чинник — це величезні-величезні ризики, пов’язані з вуличними протестами, що людей змушує обирати найчастіше партизанські методи агітації опору”, — зазначив Мартиненко, наголосивши, що для організації масових акцій необхідно провести велику роботу.
Читайте також: Путінська мобілізація: приниження та вбивства росіян — подробиці