“Нічиї” дрони атакують Україну: що говорять в Ізраїлі, ЄС, Ірані та США

Іранські дрони-камікадзе Shahed-136. Фото: focus.ua

На тлі російських атак дронами-камікадзе Україна може розірвати дипломатичні відносини з Іраном. Адже, за даними європейських та українських політиків, саме ця країна відповідальна за продаж Москві безпілотних апаратів, які завдають істотної шкоди українській інфраструктурі.

Київ та Брюссель уже відреагували

Представник Європейської комісії Набіла Массралі заявила, що Європейський Союз має докази того, що саме Іран надає Росії безпілотники для ведення війни проти України.

У Єврокомісії заговорили про необхідність швидкого реагування на нову загрозу через таку ірано-російську співпрацю. Подальше залучення Ірану, як і можливі санкції проти Тегерана, будуть предметом обговорення лідерів Європейського Союзу на засіданні, що відбудеться 20-21 жовтня в Брюсселі.

Посли країн-членів Європейського Союзу схвалили санкції для ісламської країни. Очікується, що рішення буде офіційно опубліковано 20 жовтня.

Як пише “Інтерфакс-Україна”, посилаючись на джерело, санкції були схвалені стосовно трьох осіб та компанії-виробника дронів. Під санкції потрапили: “Шахед Авіейшн Індастріз”, компанія, відповідальна за проектування та розробку іранського безпілотника “Шахед”. У списку також значаться начальник штабу Збройних сил Ірану генерал-майор Мохаммад Хоссейн Багері, командувач Аерокосмічного корпусу гвардії ісламської революції Саєд Агаджані, та Ходжатола Гореїші, який відповідає за логістику в іранському міністерстві оборони.

Верховна Рада України закликала Іран негайно припинити постачання озброєнь до РФ. Український парламент вимагає від Ірану продемонструвати відповідальність та готовність змінити свою політику, одним із кроків на шляху до цього могло б стати визнання відповідальності за збиття пасажирського літака міжнародних авіаліній України рейсу PS752 поблизу Тегерану у січні 2020 року.

Наступним кроком може бути розрив та скасування всіх чинних міжнародних договорів між Україною та Іраном, які передбачали лібералізацію візового режиму.

Глава парламентської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія зазначає, що дрони-камікадзе з’явилися у російських військ після серії їх поразок в окупаційній війні, тому “надання такого озброєння агресору слід розглядати саме як підтримку російського терористичного режиму”.

“Ми повинні розірвати дипломатичні відносини з Іраном, поки він постачатиме зброю Росії. Як тільки такі поставки припиняться, говоритимемо про відновлення всього спектру відносин між нашими країнами”, — сказав Арахамія.

Чи допоможе Ізраїль?

Атаки дронів показали, що Україні потрібно ретельно закрити небо, а для цього потрібна допомога партнерів. Експерти зазначають, що особливу роль у боротьбі з іранськими дронами може надати Ізраїль. Проте країна поводиться вкрай обережно у висловлюваннях та наданні допомоги українському народу навіть у ситуації, коли до війни підключився Іран, хоч і побічно. Так, міністр оборони Ізраїлю Бенні Ганц заявив, що ізраїльський уряд запропонував допомогу Україні у розробці системи раннього попередження про ракетні удари, але не надаватиме системи озброєння. Про це повідомляє Jerusalem Post.

Наша політика щодо України не зміниться — ми продовжуватимемо підтримувати її разом із Заходом, але ми не надаватимемо системи озброєння. Ми попросили українців поділитися інформацією про їхні потреби та запропонували допомогу у розробці рятувальної системи раннього попередження”, — заявив Ганц під час брифінгу для послів країн-членів ЄС в Ізраїлі.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба раніше заявив, що Україна давно і наполегливо закликає Ізраїль відкритися до співпраці у сфері ППО та не бачить жодних об’єктивних причин, чому це не має статися.

Тим часом у ЗМІ з’явилася інформація, що Тегеран готується передати Росії балістичні ракети. Джерела Reuters стверджують, що Кремль запросив додаткові безпілотники та іранські балістичні ракети з підвищеною точністю, зокрема ракети сімейства Fateh і Zolfaghar. Після цих повідомлень міністр у справах діаспори Ізраїлю Нахман Шай виступив за надання Україні військової допомоги.

“Сьогодні вранці стало відомо, що Іран передає Росії балістичні ракети. Більше немає сумнівів у тому, яку позицію має зайняти Ізраїль у цьому кривавому конфлікті. Настав час Україні отримати військову допомогу, як її надають США та країни НАТО”, — вважає Шай.

Реакція Ірану

Офіційний Тегеран продовжує наполягати, що не передавав Росії зброї, у тому числі дронів-камікадзе. Представник МЗС Ірану Нассер Канаані заявив, що інформація є неправдивою, а Іран “завжди виступав проти продовження війни”. Він додав, що Тегеран планує вести переговори з Києвом, щоби зняти звинувачення.

У відповідь на звинувачення США іранська сторона заявила, що подібна передача зброї не порушує резолюцію Ради Безпеки ООН від 2015 року. Тегеран вважає, що це “не питання продавця”, де саме використовують його зброю.

Водночас, американська газета The New York Times, посилаючись на джерела, пише, що представники силових відомств Ірану прибули до окупованого Криму, щоб проінструктувати російських військових, які не справляються з керуванням дронів.

Отримання і дронів, і балістичних ракет Росією заперечує як Москва, так і Тегеран.


Як розвиватимуться події? Що чекає на Іран у разі, якщо Україна доведе походження його безпілотників? Чи втрутиться Ізраїль так, як на це розраховує Київ? Чи зможе Україна вже зараз надійно сховати свій простір від “Шахедів”? Про це — в огляді думок FREEДОМ.

— Все це може вплинути на так звану ядерну угоду Ірану із США. Це можуть бути справді не іранські дрони, тому що є неперевірена інформація, що завод зі збирання таких дронів існує в Сирії під Дамаском. І такий завод існує в Таджикистані, де з китайських та іранських комплектуючих можуть збирати ці дрони.

Ми ж розібрали такий дрон до гвинтика. І ми чудово розуміємо, що він складається з двох компонентів: комплектуючі з Китаю та комплектуючі, які виготовляє сам Іран.

Судячи з реакції Ізраїлю, сьогодні він не дуже поспішає перешкоджати цьому. Була інформація, що вони начебто збиралися нам передати деякі засоби боротьби з дронами, але поки що подальшого продовження цієї інформації немає. Тому, на жаль, ми можемо тільки сподіватися на те, що Ізраїль найближчим часом змінить або оголосить хоча б свою офіційну позицію щодо цих дронів та ракет.

Ізраїль має чудову нагоду випробувати ППО у бойових умовах на фронтах в Україні для того, щоб розуміти, наскільки воно надійне та наскільки воно може забезпечити Ізраїлю його безпеку у разі конфлікту з Іраном.

Fateh-110 і Zolfagha — балістичні ракети малої здатності, здатні вражати ціль на відстані 300 та 700 кілометрів відповідно. До речі, 300 кілометрів – це найнебезпечніша дальність. Протиракетні засоби можуть боротися з балістичними ракетами. Але, яка летить на 300 кілометрів, небезпечна тим, що має дуже короткий час польоту. Тому засоби ППО і ПРО повинні бути в постійній бойовій готовності, і вони повинні стояти настільки щільно, щоб ракета не могла проскочити повз них.

Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень

— В уряді Ірану не розраховують на жодну дипломатію. Все, що вони говорять і роблять, — це спроба уникнути санкцій, бо іранці опинилися у досить складній ситуації. Звичайно, коли вони ухвалювали рішення продавати зброю Росії, вони не мали повстання, не мали людей на вулицях. Наразі будь-які санкції, які можуть бути накладені на Іран, насамперед, звісно, ​​економічні, призведуть, по суті, до економічного обвалення режиму. І це сприятиме перемозі повсталих чи протестуючих людей на вулицях. Тому зараз вони, звичайно, можуть розповісти все, що завгодно — це класична історія для Ірану.

Ну, а хто сказав, що вони розумні? Вони відморожені. Це найвідмороженіша частина іранського істеблішменту. Це люди, пов’язані з корпусом вартових ісламської революції, тобто ісламської революції. Щоб було зрозуміло, наведу аналогію: це війська НКВС. Уявіть собі війська НКВС часів Сталіна і ви отримаєте відповідь, з чим ми маємо справу зараз.

Твердження про те, що Іран 20 років перебуває під санкціями, є невірним, тому що найбільш активно країна почала розвивати свої озброєння після 2015 року. Уся експансія Ірану, яку ми спостерігали на Близькому Сході, розпочалася після того, як Сполучені Штати Америки, Європейський Союз, Росія, Китай підписали угоду з Іраном про ядерну угоду. Тобто ядерна угода дала імпульс розвитку всіх цих озброєнь. І в цьому плані іранці використовували ядерний шантаж як такий привід. Натомість вони отримали гроші, ресурси, можливості та досить успішно розвивали ракетну та безпілотну програми. Країна живе надголодь і економічно страждає, але це заважає місцевому режиму створювати озброєння для війну. Тобто Іран спочатку готувався до війни, це його ключове завдання.

Але хоч би як там було, керівництво Ірану не визнає ні ці “референдуми”, ні анексії, нічого. Вони не голосують проти України. Якщо виходити з принципу, що ми розриваємо дивідносини лише з тими країнами, які визнають російську анексію, це буде порушенням логіки, яку ми самі запропонували.

Богдан Долинце, експерт з питань розвитку авіаційного ринку

— Є багато різних систем для боротьби з дронами, які виробляються в Ізраїлі, США, Канаді, Польщі та інших країнах. Як правило, більшість систем розроблено під певні завдання та цілі. Якщо ми говоримо конкретно про можливості боротьби з дронами, які може поставити нам Ізраїль, то всі пам’ятають, що кілька місяців тому обговорювалася можливість отримання доступу до системи “Купол”, яка захищає саме міста Ізраїлю від дронов-камікадзе і від будь-яких саморобних невеликих ракет.

Сергій Ауслендер, ізраїльський журналіст

— Міністр у справах діаспори — це не міністр оборони, не міністр закордонних справ та не прем’єр-міністр зовсім. По-перше, міністерство закордонних справ Ізраїлю опублікувало заяву, в якій каже, що Нахман Шай висловив свою особисту думку, що це не думка ізраїльського уряду, на жаль. По-друге, в Ізраїлі вибори за два тижні і за два тижні він перестане бути міністром з великою ймовірністю — такими є внутрішні передвиборчі розклади. По-третє, Іран — це головна стратегічна загроза для Ізраїлю. Це країна, з якою Ізраїль, власне, перебуває у стані війни. І, звісно, ​​все, що робить Іран, для Ізраїлю є тригером.

Не слід вважати, що допомога Ізраїлю Україні — це факт, що відбувся. Усі лише й обговорюють заяву Нахмана Шая. Але, на превеликий жаль, це поки що заява приватної особи.

Проте Ізраїль може надавати Україні військову допомогу, але не привселюдно. Ізраїль у питанні військової допомоги любить тишу.

Читайте також: Різні установки та запас у тисячу ракет: що потрібно Україні, щоб закрити небо, розповів експерт (ВІДЕО)

Прямий ефір