Міністри ЄС обговорять на зустрічі у Люксембурзі важелі тиску на Росію

Прапор ЄС. Фото: pixabay.com

Міністри закордонних справ країн Євросоюзу обговорять на зустрічі в Люксембурзі передачу Іраном безпілотників Росії та можливі нові санкції, повідомляє FREEДОМ.

Щодня дронами Росія атакує українські міста та села. Українським військовим вдається знищити від 80 до 90% ворожих безпілотників. За даними Генштабу ЗСУ, російська армія використовує ударні дрони Shahed-136 та Mohajer-6 іранського виробництва.

“Європейський Союз буде досить вразливим у разі, якщо Іран у відповідь на розмову про санкції почне ядерний шантаж тощо. З іншого боку, Європейському Союзу потрібно зібрати дуже доказову базу, щоб продемонструвати, що ці дрони були саме іранського походження, тому що зараз Росія на тих дронах, які ми називаємо Shahed, переклеює лейбли та називає їх російськими, а іранська сторона навіть офіційно каже, що їх там немає”, — зазначив політолог-міжнародник Віктор Савінок.

Ще одна тема для обговорення дипломатами — наступний пакет санкцій проти Москви. ЄС можуть припинити імпорт алмазів із Росії, запровадити заборону на використання антивірусного програмного забезпечення Лабораторії Касперського, а також заборонити продавати нерухомість у Європі росіянам. Крім того, Ірландія, Латвія, Литва, Польща та Естонія пропонують відключити усі російські банки від системи SWIFT. Новим пакетом обмежень можуть покарати не лише Росію, а й країни, які допомагають їй оминати санкції.

“Якщо аналізувати рішення про впровадження восьмого пакету санкцій проти Російської Федерації, у цьому восьмому пакеті створено рамку для так званих екстериторіальних санкцій, тобто для того, щоб вводити санкції проти третіх країн, які експортують до Російської Федерації те, на що накладено санкції Європейського Союзу . Рано чи пізно ця рушниця вистрілить”, — сказав Савінок.

Одна з країн, яка продовжує співпрацю з Росією, — Китай. І це саме та держава, яка здатна змінити світовий порядок, впевнені у США. Про це в інтерв’ю The Washington Post заявив радник президента США Джейк Салліван.

“КНР і Росія все більше зближуються одна з одною, але проблеми, які вони ставлять, багато в чому різні. При цьому Китай є єдиною державою, здатною змінити світовий порядок”, — сказав Салліван.

Європа має навчитися жити незалежно від Росії та Китаю, вважає голова дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель.

“Наше процвітання ґрунтувалося на дешевих енергоносіях із Росії. Російський газ сприймався як дешевий, доступний, безпечний та стабільний, але вже доведено, що це не так. Іншим джерелом був доступ до великого китайського ринку — для експорту та імпорту, для передачі технологій, інвестицій і дешевих товарів. Китайські робітники з їхніми низькими зарплатами зробили набагато більше для стримування інфляції в Європі, ніж усі центральні банки разом узяті”, — сказав Боррель.

Ключове завдання Заходу сьогодні — це стримування Росії. Ядерний шантаж з боку путінського режиму — чи не найбільший глобальний виклик, який постає перед світом із часів Карибської кризи.

“Європа нинішня, принаймні в її старій частині, яка є фундаментом Європейського Союзу, вона вся формувалася в епоху Холодної війни, в епоху, коли ядерне протистояння було на піку, коли питання про уникнення ядерної катастрофи було одним із пріоритетних. І я не гадаю, що ці роки після падіння Радянського Союзу якимось кардинальним чином змінили рівень готовності країн ЄС та НАТО відреагувати належним чином на таку загрозу”, — вважає політичний експерт Валентин Гладких.

І в цьому випадку, вважають експерти, саме Росії варто турбуватися, чи готова її система оборони до ударів у відповідь.

Читайте також: Іран допомагає РФ у війні: потрібне посилення вторинних санкцій, — Денисенко

Прямий ефір