Масовані ракетні удари Росії по Україні 10-11 жовтня активізували міжнародну підтримку нашої держави. Вперше міжнародна організація — Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) — визнала путінський режим терористичним. Крім цього, до знакової для України резолюції ПАРЄ включили звернення до країн Ради Європи з проханням надати нам системи протиповітряної оборони та створити компенсаційний механізм для України на основі заморожених активів РФ, а також пункт про міжнародний трибунал.
Президент України Володимир Зеленський назвав резолюцію ПАРЄ потужним відгуком та політичним сигналом.
“Сигнал усім державам-членам Ради Європи та всім державам світу, пов’язаним з цією терористичною групою, яка привласнила собі Росію і розв’язала найстрашнішу за 80 років війну в Європі, нема про що говорити. На терор треба відповідати силою на всіх рівнях: і на полі бою, і санкціями, і юридично”, — сказав глава держави у відеозверненні.
Протягом тижня також відбулося засідання Генеральної Асамблеї ООН, на якому ухвалили резолюцію про невизнання псевдореферендумів, проведених РФ на тимчасово окупованих територіях нашої держави. Історичною її робить те, що цього разу синхронно з Росією проголосували лише Білорусь, Сирія, Північна Корея, Нікарагуа, але не країни так званого Глобального Півдня. Перехід цих країн на бік України став черговою перемогою української дипломатії на міжнародній арені.
Ще однією історичною подією стала шоста зустріч у форматі “Рамштайн”, яка проходила під керівництвом глави Пентагону Ллойда Остіна у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. Її відвідали близько 50 міністрів оборони та головнокомандувачів різних країн. Головним питанням порядку денного було надання України систем протиповітряної оборони. За підсумками зустрічі наша держава, зокрема, отримає:
- зенітно-ракетні системи NASAMS від США;
- зенітні ракети AMRAAM від Великої Британії;
- IRIS-T, додаткові самохідні артилерійські установки Panzerhaubitze 2000 та реактивні системи залпового вогню MARS II від Німеччини.
Крім цього, світова спільнота підтримала ініціативу президента Зеленського щодо створення “фінансового Рамштайну” — економічного форуму для допомоги Україні. Це сталося під час осінньої зустрічі представників Міжнародного валютного фонду (МВФ) та Світового банку.
В рамках нового формату планують створити постійну робочу групу, яка координуватиме допомогу міжнародних донорів та причетних держав, оперативно працюючи на різних рівнях. Зокрема, йде робота над програмою співпраці з МВФ, реалістичний обсяг якої — до 20 мільярдів доларів. Вона може стати основним джерелом покриття дефіциту бюджету.
Що означає ухвалення резолюції ПАРЄ та як вона вплине на просування важливих для України питань на міжнародній арені? Як нашій державі допомагає Європейський Союз? У чому важливість резолюції Генасамблеї ООН щодо невизнання так званих “референдумів” та анексії Росією українських територій? Як Україна бореться за визнання РФ державою — спонсором тероризму та її виключення з ООН чи позбавлення права вето у Раді безпеки ООН? Які можливості надає санкційна політика Заходу щодо Росії? На ці теми в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- народн депутат України, заступник голови парламентської фракції “Слуга народу” Євгенія Кравчук;
- політолог Володимир Фесенко;
- народний депутат України, голова української делегації в ПАРЄ, заступник голови комітету ВРУ з питань інтеграції до ЄС Марія Мезенцева;
- військовий експерт Інституту майбутнього, консультант комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони Іван Ступак.
Євгенія Кравчук: Після ракетних атак по Україні перша міжнародна організація назвала російський режим терористичним
— Терористичними актами Росія хотіла залякати Україну, але це повернулося бумерангом. Вперше міжнародна організація — ПАРЄ — офіційно записала у свою резолюцію те, що російський режим — терористичний. А Україна отримуватиме дедалі більше допомоги.
Зрозуміло, що нашим дипломатам ще потрібно буде зробити багато кроків, щоб добитися для Росії статусу держави — спонсора тероризму в США. Але я впевнена, що це політичне рішення 46 країн дуже підвищує наші шанси на додаткові санкції щодо Росії.
Також уперше в резолюції ПАРЄ було записано звернення делегатів ПАРЄ до країн Ради Європи з проханням надати системи протиповітряної оборони. І вже сьогодні ми бачимо у новинах, що не лише США, Німеччина, а й Іспанія, Франція, Нідерланди готові це зробити.
При цьому сама архітектура безпеки у світі зараз не відповідає реальному стану речей. Тобто ООН, ОБСЄ, інші організації, які були створені для того, щоб не допускати конфліктів та воєн зараз просто приймають заяви. На Генасамблеї ООН ми побачили, що більшість країн світу не визнаватимуть ні псевдореферендуми, ні анексію…
Але після перемоги України нам потрібно буде перезавантажити саме поняття міжнародних організацій. У нас є, м’яко кажучи, зауваження до Міжнародного комітету Червоного Хреста. Організацію з мільярдними бюджетами було створено 100 років тому, вона має мандат приїжджати туди, куди інші організації чи політики не можуть приїхати. І що ми бачимо? Наших полонених представники МКЧХ бачили один раз — коли забирали їх з “Азовсталі”. І після цього ні до Оленівки, ні до інших місць вони жодного разу не приїжджали.
Ми звертаємося до країн, зокрема до ПАРЄ, особливо до основних донорів — навіщо ви фінансуєте організації, які не можуть виконувати свій мандат? Тоді давайте разом сядемо та вирішимо, що потрібно для того, щоб ці організації відповідали своєму статусу.
Ще дуже важливий аспект: резолюція ПАРЄ також включає звернення до країн РЄ створити компенсаційний механізм на основі заморожених активів РФ для того, щоб Україна отримувала допомогу навіть зараз. І ці гроші можна направити на відбудову житла, допомогу постраждалим, фінансову допомогу державі. Це, на мою думку, не менш важливо, ніж створення міжнародного трибуналу. Це буде політичне рішення. Кожна країна має проголосувати та знайти реальний механізм — це буде вирішено не в повністю юридичній площині, щоб ці гроші передали третій країні, Україні. Першою країною, яка проголосувала за такий закон, стала Канада.
Володимир Зеленський виступав перед голосуванням по відеозв’язку. Він сказав, крім іншого, про те, що готовий документ про репарації. Є ймовірність, що скоро його підтримають на рівні Європи, як це було у випадку з Німеччиною, яка програла.
Наші міністерства закордонних справ та юстиції вже працюють, маючи на руках резолюцію. Це вже не перша, а третя резолюція, в якій йдеться про міжнародний трибунал. Але тут ми ще закликали прискоритися, бо важливо справді його створити.
Тут є два варіанти: або це буде договір між окремими країнами, які хочуть створити такий трибунал, або якась організація візьме під своє крило [це питання], наприклад, РЄ, духу якої це відповідає. Вона має суд з прав людини, хорошу юридичну базу. Більше того, вже експерти РЄ дають консультації — ми чекаємо в Страсбурзі на генпрокурора для того, щоб правильно розслідувати військові злочини, і це потім встояло в суді. Паралельно ми, звичайно, працюватимемо з Міжнародним кримінальним судом у Гаазі.
Крім політичного керівництва РФ, в цьому трибуналі має знайтися місце і для пропагандистів — нацистські пропагандисти теж були на лаві підсудних. Зараз триває трибунал з геноциду в Руанді, де так само судять пропагандистів, які по радіо закликали вирізати цей народ тутсі.
Також наш союзник — Європейський Союз. Вперше в історії ЄС виділив 2,5 мільярди євро саме на військову підтримку, на зброю. Ми вже розбили міфи про те, що Росія — супердержава, що там друга армія світу… Це справді вперше з часів Другої світової війни світ опинився у такій війні, і створюється такий самий трибунал… Не можу сказати, що це швидкий процес. Я майже три роки працюю в ПАРЄ: ще в січні тут була делегація РФ, в березні ми їх вигнали, а в жовтні вже називаємо їхній режим терористичним. Тому ми рухаємось.
Володимир Фесенко: В резолюції ГА ООН йдеться про законне право України звільняти окуповані Росією території
— У зв’язку з резолюцією Генасамблеї ООН важливі, на мою думку, два моменти. Перший — це принципова і політична, і правова позиція міжнародної спільноти, голосом якої фактично є ГА ООН.
Генасамблея — це щось подібне до світового парламенту, і її резолюції — це позиція міжнародної спільноти. Для нас важливо, що ця позиція — на нашу користь.
Ця резолюція категорично засуджує незаконну анексію Росією тимчасово окупованих територій України — відповідно ми маємо повне право їх звільняти, і наші дії в цьому плані будуть абсолютно законними.
Пункт про мирне врегулювання конфлікту шляхом політичного діалогу дозволив суттєво збільшити кількість голосів за цю резолюцію. Збалансована позиція до вподоби всім — це суто політичні ігри. Заклики до миру постійно звучать з трибуни ООН, до цього слід ставитися спокійно. Для нас важлива суть — засудження фейкових референдумів та незаконної анексії українських територій.
До анексії українських територій ми брали участь, наприклад, у переговорах щодо звільнення полонених, але тепер зник навіть теоретичний варіант для мирного компромісу між Україною та Росією. Ми виступаємо за припинення війни за умови звільнення окупованих територій і тут можемо посилатися на цю резолюцію. Це наша переговорна позиція.
Для анексії українських територій Путін використав статтю Статут ООН про право націй на самовизначення. Але коли жителі, що залишилися на окупованих територіях, встигли стати націями? ООН виступає категорично проти захоплення чужих територій та вирішення політичних проблем військовим шляхом. У цій резолюції також підтверджено фальшиві умови голосування на псевдореферендумах. Путін і далі намагатиметься трактувати документи на свою користь, ну, а ми разом з міжнародною спільнотою будемо йому, в тому числі через подібні резолюції, вказувати, хто більшою мірою діє відповідно до міжнародного права.
Генеральна асамблея ООН — це завжди майданчик дипломатичної війни. У разі війни з Росією такі резолюції — це зброя у цій війні. Раніше щороку з української ініціативи голосували за резолюції щодо Криму — щоб нагадати, що ми не згодні з його анексією.
Ініціатором останньої резолюції була Албанія. Шукали, звісно, компромісний варіант. Але у будь-якому разі 3/4 країн ООН підтримали — це більше, ніж було в березні, коли засуджували російське вторгнення на територію України. А принципове засудження захоплення чужої території — це те, що мав на увазі президент Зеленський, наголошуючи на історичному значенні цієї резолюції.
Щодо участі Росії в ООН: я з низкою колег публічно підтримали петицію до ООН про те, щоб позбавити Росію права статусу наступника Радянського Союзу та відповідно членства в ООН. Тобто громадяни можуть долучитись до процесу боротьби проти Росії. Друга важлива обставина — позбавлення Росії права вето в Раді Безпеки ООН. Раніше президент Зеленський мало не єдиний говорив про те, що треба переглянути цей несправедливий порядок. І ось на 77-й сесії ГА ООН президент Байден, президент Макарон, представники Туреччини, Європейського Союзу виступили за ухвалення рішень у РБ ООН — тобто право вето має бути підкріплене рішенням РБ. І це, на мою думку, конструктивна ідея.
Зараз, скоріш за все, і сама Росія, і Китай блокуватимуть зміну процедури права вето чи позбавлення Росії права вето за її агресію. Однак ситуація поступово покращуватиметься, спочатку в більш м’яких компромісних формах, а після поразки Росії — набагато швидше. Росія або взагалі буде вигнана з СБ за свої злочини, або зміниться її статус.
Марія Мезенцева: Революційний текст резолюції ПАРЄ формували 46 членів Асамблеї
— Наша спільна мета — різними способами та методами, які лежать лише у площині міжнародного гуманітарного права, досягати своїх цілей. Як правова демократична держава — це у своєму виступі наголосив президент Зеленський — ми саме цим і займаємось.
Найбільша спільнота парламентів на європейському континенті — це ПАРЄ. В її резолюції є кілька цікавих революційних новел. Новела номер один — це визнання чинного режиму в РФ терористичним. Це відчинить двері для дій інших, більш масштабних організацій, наприклад, ООН.
І тут же підв’язка в тексті ООН — ми говоримо про те, що не сказав ніхто, в жодному документі за понад 75 років міжнародних організацій. Росія незаконно посідає місце в ООН, і, більше того, нелегітимно використовувала право вето, займаючи крісло у РБ ООН. Вона зробила це понад 130 разів. Вже не лише українська делегація у своїх виступах, а й одночасно 46 членів ПАРЄ [в резолюції] говорять про трибунал. Президент Зеленський був проінформований про наші ініціативи і закликав Асамблею підтримати цей революційний текст.
Ми також розуміємо, що під загрозою зараз стоїть зернова угода — про це у тексті запропонувала сказати турецька делегація. Російський уряд прямо шантажує нас закінченням цієї угоди у разі виключення Росії з ООН чи РБ ООН. Ми впевнені, що спільними дипломатичними зусиллями не дозволимо цьому статися.
Ми вже можемо говорити про те, що найближчим часом буде представлений документ, над яким працювала створена Зеленським спеціальна робоча група політиків, науковців та експертів міжнародного права у дуже практичній площині. До нього можуть приєднатися держави або на двосторонній основі, або через майданчик Ради Європи — про це керівництво організації вже сказало на нараді. Це не слова, а конкретні інструменти. До того ж, наш генеральний прокурор також активно працює в цьому напрямку, перебуваючи з візитом у Страсбурзі.
Питання визнання РФ державою — спонсором тероризму трактується в національному праві США, в статтях про тероризм. Ми тут пішли трохи ширше. Спочатку була пропозиція говорити про терористичну політику, яка включає — це в тексті резолюції також засуджується — незаконні референдуми, заклики українців на тимчасово окупованих територіях служити в російській армії, насильницьке зникнення політичних активістів, ситуацію з нашими військовополоненими. Революційний момент тут — не замінити МКЧХ, а приєднатися до важливих місій української влади для найшвидшого обміну військовополонених, залучаючи делегацію ПАРЄ.
Делегати ПАРЄ вже побували з гуманітарними місіями у різних регіонах від Львова до Харкова, від Чернігова, Сум до Запоріжжя та Миколаєва. Ми просимо їх приєднатися до конкретних питань, що обробляються у робочих групах зі звільнення військовополонених. На сесії ПАРЄ мали можливість безпосередньо поспілкуватися з нашими захисниками “Азовсталі” та сім’ями військовополонених, включаючи звільнених під час великого обміну. Тож у нас поле роботи неоране.
Скажу ще цікаву річ: стільки обговорень про озброєння, скільки ми провели за ці п’ять робочих днів, не було у ПАРЄ ніколи. Зазвичай це були питання, пов’язані з гуманітарними аспектами, з захистом прав людини. Але ми не можемо захистити права людини без високого рівня безпеки. А колективна безпека зараз змінює свій ландшафт.
Іван Ступак: В рамках санкційної політики є багато сфер, на які можна натискати
— Більшість країн Євросоюзу намагаються щиро допомогти в рамках того, що вони можуть нам віддати. У цьому вони допомагають нам. Важливо розуміти, що Європа та США до 24 лютого не вважали, що військові дії у XXI столітті можна вести так криваво та хаотично. Тобто вони не готувалися, тому на складах відсутня така кількість озброєння, яка потрібна Україні прямо зараз. А що виробляється у невеликих обсягах, передається нам.
Є країни, котрі зайняли щиру антиукраїнську позицію — ми знаємо, хто це. Є окрема категорія країн, які через загальний тренд передали нам 10 тис. касок для військовослужбовців. А щоб не обурювати супільство, сказали, що це для державної служби з надзвичайних ситуацій, щоб їм галька не сипалася на голову під час проведення рятувальних робіт… Також є країни з серйозною внутрішньою опозицією, які виступають за класні відносини з Росією. Вони звинувачують у всьому Україну — що якби наша країна швидко здалася і пішла на всі умови РФ, то вони жили б як в жирних “нульових”, заробляючи на росіянах, які приїжджають до них.
Я впевнений, що ракетні атаки, зокрема на Київ, наклали свій відбиток і стануть драйвером для надання Україні додаткової допомоги та постачання озброєння.
Враховуючи той факт, що під час цього обстрілу навіть у німецьке консульство прилетіло — німці на власні очі побачили, що це таке і чому треба допомагати Україні. Напевно, з німецького посольства написали десяток повідомлень у різні інстанції Берліна — з лінії розвідки, з лінії дипломатії… Дуже хочеться, щоб російське лобі не мало сили в цьому питанні над німецькими політичними діячами.
При цьому помилка — вважати, що Росія більше не має ракет. Країна величезна, є куди сховати, є радянські ракети, про які можуть згадати тільки зараз, працює паралельний імпорт — контрабанда військових деталей. Не забуваймо, що працює російська військова розвідка, російська політична розвідка, дипломатія, налаштований бізнес, який працює з Кремлем для забезпечення військово-промислового комплексу РФ. Наприклад, необхідні процесори, чіпи, які не виробляються РФ, купуються умовно для потреб однієї з країн Африки у США. Далі в африканській країні цей вантаж буде розсортований і відправлений або дипломатичною поштою, або дрібними партіями в РФ. Тому паузи на тиждень-два — це необхідний російським складальникам час для остаточної збірки ракет.
У рамках санкційної політики також є багато сфер, на які можна натискати. Наприклад, зараз санкції тиснуть на весь російський істеблішмент — олігархів, великих чиновників, топ-силовиків — змушуючи їх акумулюватися навколо Кремля і фігури Путіна.
Я запропонував би надати можливість тим, хто не чинив злочини проти людяності, не причетний до легалізації отриманих злочинним шляхом грошей, не крав в російському бюджеті, але хоче жити добре далеко від Росії отримувати документи для проживання умовно в США чи Великобританії в обмін на свідчення компетентним органам Євросоюзу, ФБР, ЦРУ, Держдепартаменту США. Якщо людина причетна до злочинів — заплатити штраф до половини свого статку — і ці гроші підуть на відновлення України. Таким чином вони матимуть можливість вирватися з оточення Кремля, фундамент якого руйнуватиметься. Зрештою, впаде і сам Путін, який знаходиться на вершині цієї піраміди.
Читайте також: Нова світова реальність: революційний виступ топдипломата ЄС Жозепа Борреля