Над Києвом планують звести спеціальний купол для захисту від дронів. Він буде системою глибоко ешелонованої протиповітряної оборони. На спорудження купола знадобиться близько двох років. Про це сьогодні, 15 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив радник мера української столиці Юрій Зозуля.
Він наголосив, що Україна увійшла до нового етапу сучасної війни. І створення таких куполів стало потребою. Адже збитки, які завдають ударні безпілотники, стали порівнянними з ракетними ударами.
“Тому створення подібного купола, передусім над столицею, це взагалі унікальна річ для всього світу. Тобто якщо ми маємо багаторічну, скажімо так, з минулого століття, систему протиракетних оборон, протиповітряних. Ми захищалися від літаків, від ракет балістичних ракет, ракет середньої дальності, великої дальності. Але тепер ми маємо новий виклик, з яким зіткнувся весь світ”, — зазначив Зозуля.
За його словами, у розробці проєкту беруть участь науковці із різних країн НАТО.
“Весь світ прийшов на допомогу Україні та створює новітню систему, яка не використовувалася ніде раніше. Вона тиражуватиметься не лише містами України, а й, я так думаю, по всьому світу. У проєкті беруть участь і британські, і канадські вчені. В принципі, долучається майже весь науково-технічний потенціал НАТО”, — наголосив радник мера Києва.
За його словами, є багато ідей щодо виявлення дронів, починаючи від тактичного, радіолокаційного, теплового.
“Штучний інтелект для розпізнавання різних об’єктів перебудовується ще на нові виклики. Це звук, який ми чуємо здалеку. І всі ці системи виявлення роблять такий блок радарів, які працюють не просто як купол. Ось не можна його уявити просто у вигляді купола, що буде над Києвом. Це глибокий ешелонований захист. Тобто, він починається за сотні кілометрів від міста. Система виявляє за різними ознаками дрони й ланцюжком передає на різні ситуаційні центри, які фіксують переміщення цього БПЛА. Тобто ми його вже зустрічаємо. За середньої швидкості апарата 150-200 км, зрозуміло, що за 400 км ми вже знатимемо за пів години, коли він буде на підльоті. Відповідно, всі системи зможуть зорієнтуватися в азимут і атакувати цей дрон”, — пояснив Зозуля.
За його словами, на створення подібного повноцінного купола знадобиться років зо два.
“Але хочу сказати, що фрагментарно цей купол уже працює у Києві. Є особливо важливі об’єкти, які охороняються такими антидронними системами”, — уточнив радник мера.
Читайте також: Російські окупаційні війська атакують південь України: зранку вже збито 9 дронів-камікадзе