Фінансовий “Рамштайн” — Київ виходить на новий рівень міжнародної підтримки України (ВІДЕО)

Виступ президента Зеленського. Скріншот: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський під час міжнародного круглого столу, організованого у межах осінніх зборів МВФ та Світового банку, запропонував створити новий формат фінансової підтримки України. Водночас Київ отримав другу частину програми макрофінансової допомоги ЄС у розмірі 5 млрд євро та 1 млрд 300 млн доларів додаткового екстреного фінансування Міжнародного валютного фонду. Крім цього, союзники продовжують анонсувати постачання нових партій зброї для оборони проти російської агресії, повідомляє FREEДОМ.

Створення фінансового “Рамштайну” — світова спільнота підтримала ініціативу Володимира Зеленського щодо нового форуму матеріальної допомоги для України. Це сталося під час осінньої зустрічі представників МВФ та Світового банку.

“Вважаю, що було б корисно, якби ми створили координаційний формат для фінансової підтримки України за аналогією до того, який створений у Рамштайні для оборонної підтримки. Ми з пані Крісталіною Георгієвою обговорювали важливість координації донорів. Слід створити постійну робочу групу, яка б займалася фінансовою підтримкою України і оперативно працювала на різних рівнях — на рівні міжнародних донорів і на рівні причетних до допомоги країн”, — заявив Зеленський.

Зокрема, ініціативу підтримала директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва.

“Він (Зеленський, — ред.) закликав нас зібрати економічний форум для України, який би діяв на регулярній основі. Пане президент, так, ми працюємо над цим, ми зберемо цей форум якнайшвидше”, — цитує Георгієву “Укрінформ”.

Президент України також закликав МВФ завершити роботу над повноцінною програмою, озвучивши фінансовий обсяг такого проєкту:

“У цьому контексті протидії дефіциту і гарантування стабільності критично важлива нова програма співпраці з МВФ. Реалістичний обсяг — до 20 млрд дол. Треба нарешті затвердити таку програму як основне джерело покриття дефіциту”.

Найближчими тижнями Вашингтон має намір виділити Україні бюджетну підтримку у розмірі 4,5 млрд дол. Конгрес затвердив це фінансування, і тепер загальна пряма бюджетна підтримка України від США склала 13,5 млрд дол.

“Ми прагнемо надати вам це фінансування якнайшвидше, тому що ми знаємо, наскільки це важливо для підтримки вашого мужнього опору незаконному російському вторгненню. Ми закликаємо наших партнерів та союзників приєднатися до нас, оперативно виконавши свої чинні зобов’язання перед Україною та активізувавши зусилля, щоб зробити більше як для допомоги Україні у продовженні надання основних державних послуг, так і для допомоги у відновленні України”, — цитує міністерку фінансів США Джанет Єллен “Голос Америки”.

13 жовтня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна отримала 1,3 млрд дол. додаткового екстреного фінансування МВФ.

“Кошти будуть спрямовані на фінансування основних потреб: посилення обороноздатності, виплату пенсій, соціальні програми та підтримку економіки. Загалом МВФ надав нашій державі 2,7 млрд дол. від початку повномасштабної війни. Також найближчим часом ми з Фондом розпочнемо підготовку нової спеціальної програми, яка запрацює наступного року. Дякуємо нашим партнерам та союзникам за непохитну підтримку”, — написав глава українського уряду Денис Шмигаль у Telegram.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив про початок реалізації другої частини програми макрофінансової допомоги ЄС у розмірі 5 млрд євро із загального пакета обсягом 9 млрд євро. Також нагадав, що у вересні у Києві на розгляд партнерів із ЄС було передано проєкт закону про створення Фонду оновлення України.

“Все має бути абсолютно прозоро. Тому ми запропонували, щоб у наглядовій раді цього Фонду були наші міжнародні партнери, представники організацій та фінансових інституцій, які точно у цьому братимуть участь”, — розповів Єрмак.

Окрім фінансової підтримки союзники України повідомили про нову партію військової допомоги. Зокрема, Франція працює над постачанням шести додаткових гаубиць CAESAR, які мали бути передані Данії, а також готова відправити протиповітряні ракети малої дальності Crotale.

“Завдання зрозумілі — щоб вони (Україна) повернулися до кордонів 1991 року. Питання, чи будуть ці військові завдання вирішені лише військовим шляхом? У певний момент в інтересах України та Росії буде повернутися за стіл перемовин”, — сказав президент Франції Емманюель Макрон в інтерв’ю телеканалу France 2.

Велика Британія передасть Україні зенітні ракети AMRAAM для систем протиповітряної оборони NASAMS, а влада Естонії схвалила новий пакет військової допомоги для України, до якого входитимуть зимове спорядження, обладнання та боєприпаси.

Читайте також: Закрити небо і не лише: яку зброю Київ просить від Заходу?

Нагадаємо, у відповідь на масовані ракетні удари РФ по Україні міністри оборони та головнокомандувачі майже 50 держав провели шосту зустріч у форматі “Рамштайн” (Ukraine Defence Contact Group) 12 жовтня. Вона відбувалася в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі паралельно з самітом очільників Міноборони країн-членів Альянсу під керівництвом глави Пентагону Ллойда Остіна та голови Об’єднаного комітету начальників штабів Марка Міллі.

Прямий ефір