У деокупованих селищі Ярова та місті Святогірськ на Донеччині зруйновано всю інфраструктуру, немає світла та зв’язку, більшість житлових будинків — без дахів та стін. Але місцеві жителі впевнені: якщо Україна повернула контроль, то всі зможуть відновити, повідомляє FREEДОМ.
“Особисто я відчувала, що це окупанти. Тому що вони хотіли насильством встановити тут свій порядок. Ми до цього не звикли, ми жили тут вільно, чудово. Думку народу не постаралися дізнатися. Стали діяти силою. Це називається лиходійство, агресія. Я так переконана”, — каже 84-річна мешканка селища Ярова Маргарита Іванівна.
Ярова була під окупацією більше трьох місяців — з червня до вересня 19 вересня він був деокупований. Збройні сили України відбили цей населений пункт та відсунули лінію фронту.
“У нас немає світла, без світла немає зв’язку. Хочеться з рідними, близькими, з тими, що залишили це село і там теж бідують десь, хочеться з ними поговорити, почути голоси” — каже Маргарита Іванівна.
Про те, наскільки страшними були обстріли, видно по будинках місцевих жителів: від них буквально не залишилося каменя на камені.
“Від стелі нічого не залишилося. Ми підперли балки, щоб просто не завалився дах для того, щоб винести речі, що вціліли. Тут ми вже не живемо. Ось що залишилося від гіпсокартону — його змило дощем”, — розповіла мешканка Ярової Інна.
“1 червня 2022 року на День захисту дітей до мене потрапила ракета, хата моя згоріла. У нас була спека, у нас сильна була спека. Ми не знаємо. Ми були в підвалі, у нас там є підвал, де ми ховалися, ми вже вискочили, а хата вже повністю…”, — вказує на залишки свого будинку Валентина.
“Головне, щоб не бомбили нічого. Ми так намучилися. День і ніч бахало. Багато хто поїхав. А куди їхати? Треба мати гроші, щоб їхати. А тут своя земля, свої покійники. Все тут своє, рідне. Підійдеш до одного, підійдеш до іншого — хтось допоможе”, — каже місцева мешканка Євдокія.
Святогірськ розташований на річці Сіверський Донецьк, на стику Донецької, Харківської та Луганської областей. Його вважають одним із найменших міст України. Тут після звільнення знаходять тіла загиблих під час окупації та похованих на вулицях та у дворах. Правоохоронці проводять ексгумацію.
“Зараз поліцією проведено процедури ексгумації тіл. Принаймні, я знаю, що це цивільне населення. Військами займається військовий підрозділ. Поховали вже 21 особу. Є люди, які померли природною смертю. Є, які загинули внаслідок бойових дій”, — сказав голова Святогірської військової адміністрації Володимир Рибалкін.
Святогірськ перебував під окупацією початку червня, а раніше місто майже стерли з землі російські війська. Тут зруйновано 80% житлових будинків. До початку повномасштабного вторгнення у Святогірську проживало понад 4 тис. осіб, зараз залишилося близько 500.
Читайте також: Понад 10 тис. жителів Бахмута — під постійними обстрілами, але не здаються: репортаж FREEДОМ із найгарячішої точки на Донбасі (ВІДЕО)